Od pewnego czasu Wam się nie układa? Dowiedz się jak uratować związek!

jak uratować związek

Czujesz, że od jakiegoś czasu Wasze relacje znacząco się popsuły? Wspólnym spotkaniom towarzyszy coraz częściej złość i smutek zamiast uśmiechu na twarzy, a Ty powoli tracisz nadzieję, że może być znów jak dawniej? Redakcja eDarling przygotowała dla Ciebie kilka porad, dzięki którym dowiesz się jak uratować związek.

Szczera rozmowa z samym sobą

Nadeszła ta pora kiedy powinieneś zadać sobie pytanie czy Twoja chęć ratowania związku wynika z miłości jaką darzysz partnera czy też przede wszystkim ze strachu przed samotnością.

Ważne jest, by zdać sobie sprawę, że obawa przed byciem samemu to niewystarczający powód, by zbudować relację opartą na zdrowych zasadach. Na tym etapie warto zastanowić się, co w partnerze cenimy najbardziej. Przypomnieć sobie, a może nawet zrobić listę cech, które sprawiły, że zapałaliśmy miłością właśnie do tej konkretnej osoby.

Pomocne okazać się może także spisanie zachowań partnera, których szczególnie nie lubimy. Warto zapytać samego siebie czy są to cechy, które dzięki wspólnej pracy mogą ulec zmianie, a jeżeli nie to czy będziemy w stanie je z czasem zaakceptować.

Tego typu analiza pomoże stwierdzić czy dalsza praca nad związkiem ma sens oraz jak bardzo nam na nim zależy. Jeśli pomimo łączących Was problemów nie wyobrażasz sobie życia bez tej osoby – pora wziąć się za naprawę związku!

Szczerość i opanowanie

Jeśli zadajesz sobie pytanie jak uratować związek to pierwszą rzeczą jaka powinna przyjść Ci na myśl jest szczera rozmowa z partnerem. Nie powinna ona jednak przybierać formy robienia sobie nawzajem wyrzutów. Warto natomiast odpowiednio się do niej przygotować, przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania wobec partnera oraz w czym leży problem.

W trakcie tego typu rozmowy dobrze jest by zdania przybrały następującą formę: „Jest mi przykro, gdy…”, „boli mnie, że…”. W taki sposób unikniesz bezpośredniej krytyki partnera i go nie urazisz. Staraj się otwarcie mówić o uczuciach i emocjach jakie wywołuje w Tobie zachowanie drugiej osoby.

Coś miłego

Zapewne już zdążyłeś zauważyć co sprawia szczególną radość Twojej drugiej połówce. Pary, które są ze sobą od dłuższego czasu, często zapominają o zaskakiwaniu się i robieniu sobie niespodzianek. Tymczasem śniadanie do łóżka czy kartka na lodówce ze słodką wiadomością potrafią zdziałać cuda! Kolejną odpowiedzią na pytanie: jak uratować związek? Jest więc: zburzyć rutynę!

Kompromisy, kompromisy…

Staraj się przyjmować do wiadomości uwagi partnera na swój temat. Nawet jeśli w pierwszym momencie kompletnie się z nimi nie zgadzasz, daj sobie trochę czasu i w spokoju je przemyśl. Pamiętaj, że w przypadku niemal każdego konfliktu wina leży po obu stronach. Postaraj się pracować nad sobą i nie odrzucać możliwości pójścia na kompromis. To właśnie godząc się na ustępstwa partnerzy okazują sobie wzajemny szacunek i oddanie.

Jak uratować związek gdy jest naprawdę źle?

Niejednokrotnie decyzja o ratowaniu związku zapada w tak późnym stadium, że partnerzy nie są już w stanie poradzić sobie z jego naprawą samodzielnie. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do bliskiej osoby, która będzie w stanie zachować obiektywność, lub jeszcze lepiej do psychologa. Rozmowa o dręczących nas problemach z osobą nie związaną bezpośrednio ze sprawą nie tylko pozwala zdystansować się do tematu sporu, ale również pomaga lepiej zrozumieć samego siebie i własne potrzeby.

Obecny styl życia sprawia, że wiele partnerów będących ze sobą od lat z czasem zmuszonych jest zadać sobie pytanie jak uratować związek. Nie czuj się więc odosobniony w tym problemie i nie poddawaj się zbyt szybko. Jak mawia Paulo Coehlo:

„W życiu istnieją bowiem rzeczy, o które warto walczyć do samego końca”. 1

Źródła

1 Paulo Coelho ,,Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB