Budulec udanego partnerstwa: szczerość

szczerość

Szczerość jest ważnym elementem w każdym związku, ponieważ daje ona partnerom poczucie zaufania. Dzięki niej partnerzy mogą wyrazić swoje uczucia, czy opowiedzieć o dręczących ich problemach bez egzystencjalnych lęków. Jest ona podstawą do prowadzenia rozmów na naprawdę trudne tematy.

Podstawa związku

Aby szczerość stała się budulcem związku i była podstawą dobrej komunikacji, musi mieć odpowiednią formę, ponieważ słowa osoby, którą kochamy, mogą najbardziej zaboleć. Spokojna rozmowa, podczas której przedstawia się w sposób przemyślany swoją opinię, pokazując przy tym szacunek dla ukochanej osoby, czy jej decyzji, nie powinno zmienić się w złośliwe krytykowanie partnera.

Tajemnice a szczerość

Nie oznacza to jednak wcale, że w partnerstwie nie powinno być żadnych tajemnic. Szczerość nie powinna polegać na ujawnianiu sekretów, które zostały komuś powierzone w zaufaniu. W ten sposób zdobywamy zaufanie jednej osoby, a tracimy innej. Wielu ludzi uważa, że w stałym związku nie ma miejsca na tajemnice.

Warto zastanowić się, jakie informację lepiej zostawić dla siebie i jak chronić swoją intymność. Zdradzając partnerowi najdrobniejsze tajemnice, często niepotrzebnie obciążamy go dodatkowymi informacjami, o których istnieniu nie miał pojęcia i które niczemu nie służą. Trzeba też mieć na uwadze to, że nie będziemy cały czas mogli kontrolować tego, co czuje i myśli nasz partner.

Tajemnice mogą niekiedy ożywić związek. Bo kiedy wie się o partnerze naprawdę wszystko może stać się on dla nas mniej interesujący. Udany i szczęśliwy związek korzysta na tym, jeśli stale zachodzą w nim jakieś ciekawe zmiany.

Szczerość i niebezpieczne sekrety

Naturalnie istnieją również tajemnice, które mogą poważnie zagrażać związkowi. Pewne wydarzenia mogą zaburzyć wewnętrzny spokój i zachwiać pewność siebie partnera oraz kwestionować sens istnienia związku. Są to zazwyczaj sekrety dotyczące zdrady, uzależnienia lub problemów finansowych. Jeśli trzyma się w sekrecie sprawy, które mają bezpośredni związek z partnerem i waszym związkiem, może mieć to wpływ na szczęście oraz przyszłość związku.

Najczęściej ukochana osoba dowiaduje sie o tym od osób postronnych. Następstwem jest utrata zaufania. Czasami szczerość jest jedyną drogą, by znaleźć wspólne wyjście z takiej kryzysowej sytuacji.

Błahostki, które nie dotyczą Was obojga zachować lepiej dla siebie, by nie obciążać partnera dodatkowymi problemami. Tajemnice mogą wpłynąć na związek negatywnie, ale też pozytywnie. Ważne jest, by partnerzy ufali sobie oraz byli pewni, że mogą powierzyć sobie największe sekrety, ze świadomością, że zostaną one ich wspólną tajemnicą.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB