Atrakcyjną kobietą można być w każdym wieku

Krystyna Bałakier

W tym roku eDarling.pl obchodzi 5. urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy serię wywiadów „5 pytań do…”. Naszą ideą jest zaprezentowanie Wam rozmów, m.in. ze znanymi w sieci blogerami, vlogerami, którzy specjalnie dla eDarling odpowiadają na 5 pytań związanych z poszukiwaniem miłości, tworzeniem udanej relacji czy prezentowaniem się w Internecie. Dziś mamy „5 pytań do…”

…Krystyny Bałakier – stylistki i autorki interesującego bloga o tytule „Moda po ludzku

1. Pracujesz jako stylistka, jednocześnie prowadzisz bloga „Moda po ludzku”, przeznaczonego głównie dla kobiet w dojrzałym wieku. Na Twojej stronie można znaleźć nie tylko stylizacje, ale również mnóstwo praktycznych porad, poczynając od wskazówek, co nosić, aby podkreślić swoje walory lub zatuszować mankamenty, kończąc na poradach dotyczących pielęgnacji. Co zrobić, żeby po 50-tce prezentować się pięknie?

Wbrew pozorom nie trzeba zbyt wiele, aby w tym wieku wyglądać dobrze. Najważniejsza jest oczywiście figura, bo otyłość postarza. Kobiety o szczupłej i wysportowanej sylwetce zawsze wyglądają zdecydowanie młodziej. Nie każda kobieta ma jednak to szczęście, że mimo upływu lat pozostaje szczupła. Aby dobrze się prezentować, należy zadbać o strój odpowiednio dobrany do typu figury, dobrze obcięte i zadbane włosy, delikatny makijaż. Trzeba zawsze pamiętać, że źle dobrany strój może bardzo zaszkodzić. Dodaje lat, albo sprawia, że kobieta wygląda po prostu śmiesznie, jeśli na siłę próbuje się za jego pomocą odmłodzić.

2. Dużo podróżujesz, masz więc okazję obserwować kobiety w różnych zakątkach świata. Jak na ich tle wypadają Polki? Czy jest coś, czego mogłyby nauczyć się od kobiet w swoim wieku, mieszkających za granicą?

Polki na tle kobiet w różnych zakątkach świata nie wypadają źle. Interesują się modą znacznie bardziej niż kobiety z Nowego Jorku, które stawiają przede wszystkim na wygodę. Na ulicach w Polsce brakuje nam jednak niestety koloru. Szczególnie podczas zimy kobiety lubią zakładać szaro-bure kurtki lub płaszcze, wyglądają więc szaro i smutnie, stapiają się z ulicą. Najczęściej noszą też ubrania złej jakości, co wynika z ofert sklepów i stosunkowo wysokich cen w porównaniu do zarobków. Bardzo rzadko zakładają dodatki, gdyż nie wiedzą, jak bardzo mogą one zmienić cały strój. Gdy się jednak na jakieś zdecydują, często mają kłopoty z odpowiednim dobraniem ich do stroju. Wiele młodych Polek potrafi się jednak ubrać bardzo dobrze i stosownie do wieku, wyglądają bardzo fajnie, w niczym nie odbiegają od rówieśniczek mieszkających za granicą. Niestety, kobiety dojrzałe najczęściej prezentują się gorzej, niż te z Europy Zachodniej i Ameryki.

3. Co uważasz za największy modowy grzech dojrzałych kobiet, które na co dzień mijasz w Polsce na ulicy? Z czego powinny zrezygnować, na czym powinny się skupić? Dlaczego?

Jest kilka takich grzechów. Przede wszystkim dojrzałe kobiety nie potrafią odpowiednio dobrać ubrań do figury i w ten sposób ukrywają swoje walory, a eksponują wady. Strojem można zatuszować niedoskonałości i uwypuklić to, co mamy ładne, jednak dużo kobiet albo o tym nie pamięta, albo po prostu nie umie odpowiednio dobrać ubrania. W złych krojach czy rozmiarach nie można dobrze się prezentować nawet wtedy, kiedy zakładamy piękną kreację od znanego projektanta mody. Polki mają tendencję do noszenia ubrań za dużych lub zbyt obcisłych. Postarzają się też, nosząc np. spódnice midi, zbyt długie kurtki do zbyt długich albo zbyt krótkich i na dodatek zbyt szerokich spodni. Kolejnym problemem są kolory. Polska ulica jest szara, również z powodu ubrań, które zakładają panie. Większość dojrzałych Polek lubuje się w szaro-burych kolorach. Nie dodaje im to uroku. Panie boją się soczystych, pięknych barw. Kolorowy akcent jest w stanie ożywić strój, a tym samym kobieta, która ma go na sobie, lepiej i ciekawiej się prezentuje. Nieraz jest mi żal dojrzałych kobiet, gdyż z powodu tego, co noszą, wyglądają jak własne babcie. Niektóre panie obierają inną taktykę – na siłę próbują się odmłodzić i wyglądają z kolei jak „dzidzie-piernik”. To też nie jest dobre. Może wynika to z tego, że zabiegane, nie mają czasu zatrzymać się na chwilę i dokładnie przyjrzeć swojemu odbiciu w lustrze?

4. Mówi się, że nie szata zdobi człowieka, trudno jednak zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dobrze ubrane kobiety czują się lepiej, tym samym lepiej wyglądają. W świecie portali randkowych taką ozdobą są fotografie zamieszczane na profilach. Jak zwrócić na siebie uwagę drugiej osoby i dobrze zaprezentować się w wirtualnej rzeczywistości?

To dotyczy nie tylko prezentowania się na portalu randkowym, ale też wielu innych dziedzin życia. W obecnych czasach wygląd ma bardzo duże znaczenie. Dobrze wyglądać musimy nie tylko na zdjęciach, zamieszczanych na profilach w Internecie, ale również w sytuacjach życia codziennego, jak np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej do pracy. Profesjonalny wygląd może pomóc nam awansować, dzięki dobrej prezencji możemy być lepiej traktowani przez otoczenie.

Nie zapominajmy, że dobry wygląd buduje w nas dobre samopoczucie i poczucie wartości. Warto więc o niego zadbać.

Moim zdaniem, aby dobrze zaprezentować się w wirtualnej rzeczywistości i zwrócić uwagę drugiej osoby, wystarczy poprzez swoje ubranie pokazać siebie, swoją osobowość. Na pewno zainteresujemy tym innych, zachęcimy do tego, aby do nas napisać. Nie bójmy się przy tym kolorów, zamieńmy szarą, workowatą odzież na ubrania dobrze dobrane do sylwetki. Zmieńmy dawno niemodną fryzurę, czy makijaż. Zadbajmy o manicure. Dużo się ruszajmy, skorzysta na tym nasza figura i cera. Gdy na fotografiach będziemy prezentować się jako zadbane, szczęśliwe kobiety, na pewno zainteresujemy mężczyzn. Pokażmy nasze wnętrze, nie bojąc się ubrać w to, co nam się naprawdę podoba, a nie w to, co zaakceptują ludzie. Nie będziemy wówczas nudne, będziemy jakieś, a to się zawsze podoba.

5. Niestety, to już ostatnie pytanie. Odpowiedź na pewno bardzo zainteresuje nasze Użytkowniczki. Jak na pierwszej randce powinna zaprezentować się dojrzała kobieta, aby zachwycić mężczyznę? Co może założyć? O czym powinna zapomnieć?

To bardzo ważne pytanie, ponieważ często chcemy wypaść na takiej randce za dobrze i przesadzamy. Nie odmładzajmy się na siłę, nie przebierajmy za seksownego wampa, jeśli takim nie jesteśmy. O wiele lepiej odbierze nas druga osoba, gdy pozostaniemy sobą. Na randkę proponuję niezawodną sukienkę w energetycznym kolorze z dobrze dopasowanymi eleganckimi dodatkami. Każda kobieta wygląda w niej dobrze, pod warunkiem dobrania fasonu odpowiedniego dla jej figury. Nie zakładajmy mini, ani zbyt głębokich dekoltów i ubierzmy się stosownie do miejsca spotkania. Nie przesadzajmy także z makijażem. Kobieta dojrzała wygląda najlepiej w bardzo delikatnym makijażu. Zadbajmy o włosy i paznokcie. I wreszcie czujmy się w naszym ubraniu dobrze i swobodnie, a wtedy na pewno zwrócimy na siebie uwagę odpowiedniej osoby. Randka będzie udana.

Autorką zamieszczonej fotografii jest Luiza Różycka.

O autorze: Kasia Hirt Zobacz więcej artykułów autorstwa Kasia Hirt

Banner FB