Czy fryzura ma znaczenie?

Czy fryzura ma znaczenie?

Jak ważny jest dla nas wygląd zewnętrzny? Czy to, co mamy na głowie jest równie ważne jak to, co mamy w głowie? Portal eDarling przeprowadził wśród swoich użytkowników ankietę, w której sprawdzono jak postrzegane są poszczególne fryzury. Okazuje się, że opierając się tylko na ocenie długości i koloru włosów, jesteśmy w stanie przypisać nowo poznanej osobie poszczególne cechy charakteru, ocenić atrakcyjność, a nawet stwierdzić, czy warto się z taką osobą związać. Sondaż przeprowadzono na próbie 317 mężczyzn i 374 kobiet, użytkowników eDarling.

Brunetki, blondynki… Przyjaciółki, kochanki czy partnerki na całe życie?

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mężczyzn przyniosły pewne zaskakujące dane. Panowie chętnie umówiliby się na randkę z paniami o każdym kolorze włosów – od blond, przez brąz aż po czerń. Chociaż rudy kolor włosów zebrał najmniej głosów, to i tak aż 76% panów chętnie poszłoby na randkę z rudowłosą. Pozostałe kolory włosów zachęciły 91-93% panów! Chęć umówienia się to jedno, warto jednak zwrócić uwagę na to, jak panowie postrzegają kobiety o poszczególnych kolorach fryzury. I tak brązowowłose są najczęściej postrzegane jako dobre koleżanki, z którymi można pogadać o wszystkim (41% respondentów), rudowłose to przede wszystkim kandydatki na przelotny romans (32%), a czarnowłose aż połowie panów kojarzą się z miłością na całe życie.

Jakie zatem cechy przypisuje się blondynkom? Przede wszystkim atrakcyjność (84%) i seksowność (82%) , jednak w zestawieniu ogólnym blondynki ustępują tu szatynkom – czarnowłose panie postrzegane są jako atrakcyjne i seksowne przez aż 85% panów, a 78% respondentów kojarzy ten kolor włosów z inteligencją. Rude włosy kojarzą się panom z atrakcyjnością (66%) i chęcią do eksperymentowania w łóżku (73%). Kobiety o brązowym kolorze włosów są postrzegane jako inteligentne (77%), odnoszące sukcesy (67%) i seksowne a także godne zaufania.

Klasyka, surfer czy jeżyk?

Użytkowniczki portalu eDarling zostały poproszone o ocenienie atrakcyjności mężczyzn o konkretnym uczesaniu. Przedstawiono im obrazki przedstawiające 4 główne typy męskich fryzur. Z odpowiedzi wynika przede wszystkim, że kobiety lubią męskie włosy! A dokładniej, ok. 65% z nich umówiłoby się z panem o fryzurze w stylu Kena lub surfera. Mężczyzna z klasycznym uczesaniem jest idealnym kandydatem na dobrego kumpla, z którym można o wszystkim pogadać (48% odpowiedzi). Typ surfera jest kandydatem na kumpla, lub przelotnego kochanka (36 i 37%). Panowie łysiejący a la Bruce Willis nie mają zbyt dużego powodzenia – aż 86% pań nie miałoby ochoty się z nimi umówić. Podobnie, jak z panami obciętymi na krótkiego jeżyka – 57% pań nie poszłoby z nimi na randkę. Panie postrzegają ich jako niezbyt atrakcyjnych i nieinteresujących.

Jakie cechy przypisuje się poszczególnym typom uczesania? Klasycznie przycięte włosy kojarzy się paniom przede wszystkim z inteligencją (54%) i odnoszeniem sukcesów (49%). Panowie z takim uczesaniem postrzegani są tez jako atrakcyjni (50%) wierni i godni zaufania. Typ surfera to gorący przystojniak – dla 72% pań jest atrakcyjny, a 70% respondentek wskazało, że tacy mężczyźni są seksowni i fizycznie pociągający. Co więcej, ok. 64% postrzega gorącego Surfera za osobę z poczuciem humoru i godną zaufania, co czyni pana z tą fryzurą liderem w rankingu atrakcyjności. Łysiejący panowie nie są postrzegani jako fizycznie atrakcyjni, nadrabiają jednak poczuciem humoru, wiernością i inteligencją. Panowie z krótkim jeżykiem nie wzbudzają w ankietowanych paniach większych emocji, w ich przypadku najczęściej pada odpowiedź „trochę tak, trochę nie”. Jednak dla części respondentek są oni atrakcyjni oraz wyróżniają się poczuciem humoru.

Zmiany i ostre cięcia.

Fryzura, jako jeden z ważniejszych elementów naszego wizerunku, ma duże znaczenie dla własnego samopoczucia, wyrażenia swoich poglądów czy też emocji. Stąd też wzięło się powszechne przekonanie, że w przełomowych momentach życia ludzie decydują się na całkowitą zmianę fryzury. Użytkownicy portalu eDarling zostali poproszeni o podzielenie się własnymi doświadczeniami w tej kwestii.

82% panów odpowiedziało, że nigdy nie zmieniło fryzury po rozstaniu, podczas gdy zrobiło to 55% pań. Co więcej, aż 53% mężczyzn nie zmieniłoby swojej fryzury na życzenie swojej przyszłej partnerki, co pokrywa się z poglądem pań – 51% z nich nie zmieniłoby swojego uczesania dla przyszłego partnera.

Jak wynika z ankiety eDarling to, co mamy na głowie odgrywa dużą rolę w tym, jak postrzegają nas inni. Może warto zastanowić się nad swoim stylem uczesania i tym, jak wyglądamy w oczach innych. Panie – stereotypy w kąt, to nie prawda, że mężczyźni lubią tylko blondynki! Panowie, uwaga – okazuje się, że panie cenią sobie potargane wiatrem, półdługie kosmyki – uważają, że są znacznie bardziej sexy niż krótkie cięcia „na zero”!