Samotna matka szuka partnera

samotna matka randkuje

Z badań Instytutu Spraw Publicznych wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób samotnie wychowujących dzieci w Polsce zwiększyła się o połowę. Takich rodzin jest już w kraju ponad milion, a 90% z nich stanowią samotne matki. Wychowywanie dzieci przynosi wiele satysfakcji, ale wymaga też czasu i poświęceń. Jak kobieta samotnie wychowująca dziecko może pogodzić obowiązki matki z potrzebą bliskości w związku?

Znalezienie osoby, u boku której będziemy gotowi spędzić resztę naszego życia, jest niezwykle trudnym zadaniem. Oprócz silnego i stabilnego uczucia liczą się wspólne zainteresowania, szczerość, wyrozumiałość, lojalność, urzekający wygląd, poczucie humoru… – to zaledwie minimum oczekiwań wobec potencjalnego partnera.

A co, jeśli w grę wchodzą nie tylko nasze uczucia, lecz także uczucia bliskiej nam osoby? Zdajesz sobie sprawę, że rozpoczynając nowy związek jako samotna matka decydujesz także o tym, jak będzie wyglądało dalsze życie Twojego dziecka. Nie jesteś już odpowiedzialna jedynie za siebie – tworzycie rodzinę, w której więzi i relacje wzajemnie na sobie oddziaływują. Martwisz się, że podejmując ryzyko poznania nowej osoby, narażasz córkę lub syna na stres i emocjonalną huśtawkę.

Obawy samotnej mamy

Twoje dziecko przeżyło Wasz rozwód lub odejście ojca. Chciałabyś wynagrodzić mu ten trudny czas i zastąpić partnera w obowiązkach rodzinnych – często kosztem własnych potrzeb i pragnień. Badania eDarling przeprowadzone wśród użytkowników naszego portalu potwierdzają tezę o tym, że samotni rodzice podchodzą na ogół ostrożniej do poszukiwań nowego partnera. Nie kierują się wyłącznie własnymi potrzebami – dużo ważniejsze jest dla nich dobro dziecka. Świadomość, że ich potomek może odczuwać lęk przed zmianami w sferze prywatnej, sprawia, że osoby samotnie wychowujące dziecko dobrowolnie rezygnują z bycia w związku i nie podejmują starań, aby ułożyć sobie życie na nowo. Lęk przed odrzuceniem i kolejnym niepowodzeniem bywa większy niż chęć spełnienia w miłości.

banner do rejestracji

Szansa na miłość

Kobiety samotnie wychowujące dzieci często obawiają się, że poprzez swoją życiową sytuację nie są w stanie wzbudzić zaufania wśród kandydatów na partnera. Zapytaliśmy naszych użytkowników, czy mieliby coś przeciwko temu, aby osoba, z którą zamierzają się związać, miała dziecko. Według naszych danych jedynie 34% mężczyzn przyznaje, że zdecydowanie nie chciałoby angażować się w związek z partnerką, która została już matką. Nieco więcej, bo 37% kobiet zadeklarowało, że interesują je tylko bezdzietni partnerzy. Większość samotnych osób jest zatem gotowa, aby stworzyć nową rodzinę z samotnym rodzicem i jego pociechą. Niemal 60% mężczyzn i 55% kobiet poszukujących miłości na platformie eDarling zaakceptowałoby partnera z dzieckiem.

Samotna matka szuka… i znajdzie!

Samotne rodzicielstwo wymaga bez wątpienia wielu wyrzeczeń i częściowo utrudnia też znalezienie życiowego partnera. Rodzą się obawy, czy dziecko zaakceptuje nowego członka rodziny czy środowisko, w którym żyjemy, nie będzie negatywnie oceniało naszych prób nawiązania kontaktu z innymi mężczyznami. Problemem może okazać się nawet konieczność znalezienia opiekunki do dziecka, którego nie powinno zabierać się na pierwsze spotkanie z kandydatem na partnera.

Jednak fakt bycia samotną matką nie jest w żadnym wypadku wyrokiem skazującym na samotność! Co więcej, ma także swoje zalety, bo wszystko to, czego wymaga wychowywanie potomka, pomocne jest przy budowaniu stabilności w związku. Osoby samotnie wychowujące dziecko to zwykle dojrzali, odpowiedzialni i pełni miłości partnerzy. Daj sobie szansę, otwórz się na nową miłość. Gdzie jej szukać? Na portalu dla samotnych! Spotkasz tam wiele osób, które są w sytuacji podobnej do Twojej.

O autorze: Marta Pietrzak Zobacz więcej artykułów autorstwa Marta Pietrzak

Banner FB