Oczekiwania wobec partnera. Taki powinien być!

oczekiwania wobec partnera

Wygląd, wiek, wykształcenie – każdy ma mniej lub bardziej sprecyzowane wyobrażenia o swojej drugiej połowie. Choć oczekiwania wobec partnera różnią się u każdego z nas, to możliwy jest podział wymagań w zależności od płci poszukującego. Mężczyźni i kobiety mają bardzo różne od siebie oczekiwania oraz kryteria, którym poddają potencjalnych kandydatów.

Wymagania, którymi kierują się przy wyborze partnera kobiety i mężczyźni, zainteresowały naukowców z Uniwersytetu Michigan. Na przestrzeni pięciu lat ankietowali oni ponad dziesięć tysięcy osób w ponad trzydziestu siedmiu krajach.1 Okazało się, że kryteria towarzyszące poszukiwaniom partnera, są na całym świecie prawie takie same.

eDarling postanowił sprawdzić, jak oczekiwania Polaków i Polek wpisują się w oczekiwania kobiet i mężczyzn z innych krajów. Wyniki naszego badania w znacznej części pokrywają się z wynikami uzyskanymi przez naukowców z Uniwersytetu Michigan. Z kilkoma drobnymi różnicami.

Poniżej znajdują się dane uzyskane przez uczonych zza oceanu.

Oczekiwania mężczyzn

Uroda i wierność

Dla mężczyzn na całym świecie najważniejsza jest atrakcyjność partnerki. Jednak szczegółowe cechy kobiety preferowane przez panów zależne są od osobistych upodobań, różnic kulturowych oraz panujących trendów. Poszczególne oczekiwania wobec partnera różnią się w zależności od szerokości geograficznej. Aborygeni preferują kobiety o bujnych kształtach, a autochtoni ze wschodniego Sudanu gustują w paniach z obwisłym biustem. Trudno doszukać się jednakowych upodobań wśród mężczyzn zaliczających się do jednego kręgu kulturowego. Część z nich, jak na przykład kolor włosów, zależne są wyłącznie od osobistych zamiłowań mężczyzny i wynikają z wywodzących się z dzieciństwa doświadczeń.

Oczekiwania wobec partnera dotyczą również cech wewnętrznych. Panowie na całym świecie cenią sobie wierność w związku. „Gdyby zależało to od mężczyzn, większość z nich życzyłaby sobie cnotliwą partnerkę“ – twierdzi David M. Buss, amerykański profesor psychologii ewolucyjnej. Wypowiedź ta nie dotyczy jednak Szwecji i Niemiec, gdyż tutaj brak seksualnego doświadczenia postrzegany jest raczej niekorzystnie.

Oczekiwania kobiet

Empatia i siła charakteru

Kobiety na całym świecie przykładają wagę do serdecznego, łagodnego, wyrozumiałego i szczerego partnera życiowego. Zdaniem Davida M. Bussa, to główne kryterium przy wyborze partnera ma ewolucyjno-psychologiczne korzenie. Mężczyzna, który gotowy jest zrezygnować z własnych potrzeb i na dodatek jest pełen współczucia oraz wyrozumiałości dla problemów innych ludzi sprawia wrażenie doskonałego kandydata na troskliwego ojca i kochającego męża.

Niezawodność, dojrzałość oraz zdolność zachowania spokoju to kryteria zajmujące drugie miejsce wśród ankietowanych pań. Również te upodobania można wytłumaczyć dzięki ewolucji. Odpowiedzialny mężczyzna o mocnym charakterze będzie się troszczył o rodzinę.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis eDarling.

Oczekiwania Polaków i Polek

Kobiety

Panie pragną przede wszystkim opiekuńczego partnera, który otoczy je troską w trudnych chwilach, np. choroby. Idealny mężczyzna nie ma być jednak tylko opiekuńczy. Powinien traktować kobietę jak równą sobie, wspierać ją w jej planach, a także w pracach domowych. Polki oczekują od swoich mężczyzn partnerstwa przez wielkie „P”. Nie chcą, aby odpowiedzialność za dom spoczywała tylko na ich barkach, oczekują zaangażowania również ze strony partnera. Są świadome swojej wartości, mają plany, chcą się rozwijać. Partner powinien im w tym pomagać, m.in. poprzez odciążenie ich w prowadzeniu domu.

Nowoczesne podejście do kwestii związku jest przez kobiety bardzo cenione i pożądane. Polki oczekują równego traktowania, nie chcą jednak, aby mężczyźni zapomnieli, jak je adorować. Pragną być rozpieszczane np. kwiatami.

Mężczyźni

Polacy, w przeciwieństwie do mężczyzn ankietowanych przez uczonych z Uniwersytetu Michigan, za najważniejsze kryterium nie uważają urody kobiety. Prezencja partnerki znajduje się na drugim miejscu, aczkolwiek zdobyła niemal tyle samo głosów, co zwycięzca rankingu: okazywanie wsparcia partnerowi. Nie jest łatwo być mężczyzną w dzisiejszym świecie, wiele się od niego oczekuje. Z tego zapewne powodu panowie oczekują od partnerki przede wszystkim wspierania ich działań i planów.

Uroda kobiety jest niemal równie istotna. Mężczyźni oczekują zadbanych partnerek, których będą zazdrościć im inni. To się chyba nigdy nie zmieni.

W opinii Polaków kobieta ma być nie tylko piękna, musi mieć też coś do powiedzenia. Polacy oczekują od partnerek rozmowy.

Wymarzony partner

Źródła

1 Buss D.M. Mate preferences in 37 cultures [W:] Psychology and Culture, pod red. W.J. Lonner & R. Malpass, Boston, „Allyn & Bacon“, 1994, s. 197 – 202.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB