Wierność – podstawa szczęsliwego związku

wierni

Wierność i zaufanie stanowią bezsprzecznie jeden z fundamentów udanego związku. Oczywiście partnerzy powinni starać się nawzajem uszczęśliwiać, by utrzymać odpowiedni poziom satysfakcji w związku i unikać zbędnych pokus, które mogłyby prowadzić do zdrady i utraty zaufania.

Udany związek wymaga nieustannej pracy i starań obojga partnerów. Od samego początku powinniście wyjaśnić kwestie dotyczące wierności. Jeśli jednemu z Was odpowiada model związku otwartego , a druga osoba nie dopuszcza tego typu relacji, powinniście to od razu przedyskutować. Według 90 % osób, które wzięły udział w przygotowanym przez nas badaniu – wierność i szczerość to najważniejsze wartości w związku.

Wierność według kobiet i mężczyzn

W naszej ankiecie wzięło udział prawie 500 użytkowników, którzy odpowiedzieli na pytania dotyczące wierności i zdrady. Jedno z pytań, które zadaliśmy brzmiało: co byłoby gorsze – zdrada fizyczna, czy emocjonalna ze strony partnera? Okazuje się, że dla 52% kobiet o wiele gorszą rzeczą jest zdrada o charakterze emocjonalnym. Natomiast aż 61% panów przyznało, że gdyby ich druga połówka poszła z kimś innym do łóżka, byłoby to o wiele gorsze. Mimo tych opinii, to właśnie mężczyźni najczęściej posuwają się do zdrady fizycznej, chcąc zasmakować seksu z kimś innym, natomiast panie z powodu uczuć, które żywią do innej osoby.

Wierność – jak jej dochować?

• Unikaj pokus

Najlepiej trzymać się z daleka od sytuacji, które stwarzają okazje do flirtów, poufałych rozmów, bycia sam na sam z osobą, która okazuje Ci swoje zainteresowanie, wiedząc, że jesteś w związku. Choćby nie wiadomo jak kusząca wydawała Ci się perspektywa flirtu z kimś nowym, kto Cię pociąga, zastanów się, czy warto ryzykować utratą zaufania partnera ? Wierność nie dotyczy jedynie fizyczności, ale również wymiaru emocjonalnego.

• Miej realne oczekiwania

Nie oczekuj, że podekscytowanie, które towarzyszyło Wam na początku, będzie obecne codziennie w Waszym związku. Każda relacja przechodzi przez różne etapy – od zakochania i oszołomienia spowodowanego burzą uczuć, poprzez małe konflikty i kryzysy , aż do przyzwyczajenia i stworzenia związku w pełni dojrzałego, opartego na miłości, zaufaniu i szacunku. Bycie w długotrwałej relacji nie musi oznaczać rutyny! Jednak po dłuższym czasie bycia z partnerem, mogą pojawić się trudności i pokusy, chęć na zmiany i spróbowanie czegoś nowego. Miej się na baczności i pielęgnuj swój związek, ciesząc się, że udało Wam się stworzyć głęboką relację!

• Nie daj się ponieść zazdrości

Jeśli wierność jest dla Ciebie ważna i nie dopuszczasz do siebie nawet myśli o zdradzie, zaufaj, że tak samo myśli i postępuje Twój partner. Zaufanie powinno wypływać z obu stron. W razie, kiedy odczuwasz niepewność – porozmawiaj z ukochaną osobą i postaraj się rozwiać wszelkie wątpliwości. Czasem wystarczy jedynie rozmowa i zapewnienie od drugiej strony, by poczuć się na nowo pewnie i oddalić od siebie niepotrzebne myśli. Domysły i posądzanie partnera o niewierność to bardzo złe zachowania, które mogą jedynie osłabić wzajemne zaufanie.

• Doceń swego partnera

Miło czasem usłyszeć od ukochanej osoby miłe słowa. Komplementy są bardzo ważne nie tylko na początku relacji, kiedy oboje chcecie się sobie przypodobać. Im dłużej jesteście razem, tym pewnie częściej zapominacie o docenieniu się nawzajem. Jest to naturalne, że każdy człowiek odczuwa potrzebę admiracji. Nie bój się mówić partnerowi, jak dobrze wygląda, pachnie, jaki jest świetny i zdolny. Nie oczekuj jednak zawsze czegoś w zamian – miłość jest w końcu bezinteresowna. Kiedy oboje czujecie się nawzajem docenieni, wierność jest czymś zupełnie naturalnym, nie musicie szukać podziwu u innych osób.

• Nigdy nie porównuj

Podobno trawa jest bardziej zielona, a niebo bardziej niebieskie, tam gdzie nas nie ma. Jak łatwo przychodzi nam czasem porównywać się do innych. Najczęściej w tych zestawieniach wypadamy o wiele gorzej, szczególnie, jeśli akurat przechodzimy trudną sytuację. W ten sposób wystawiamy swoją wierność na próbę. Porównywanie swojego związku lub co gorsze partnera do innych to działanie destrukcyjne. Pomyślcie o tym, jak sami poczulibyście się w takiej sytuacji. To zapewne nieprzyjemne uczucie, kiedy ukochana osoba myśli, że mogłaby być z kimś lepszym.

Pamiętaj, że nie można z góry zakładać, że wszystko się jakoś ułoży w Waszym związku. Wierność to niesłychanie ważna wartość, o którą oboje musicie dbać, by pozostać wobec siebie uczciwi!

Co jest dla Was najważniejsze w udanym związku? Które miejsce zajmuje wierność? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem!

Źródła

http://www.ehow.com/how_4614075_remain-faithful.html
Badanie eDarling na temat: Związki i wierność

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB