Czym jest zdrada?

zdrada

Zdrada w ogólnym znaczeniu to świadome i celowe zawiedzenie zaufania danego nam przez osobę, która z tego powodu ponosi stratę i cierpi. Zdrada jest zwykle negatywnym zjawiskiem, potępianym społecznie. Również w odniesieniu do związku miłosnego możemy mieć niestety do czynienia ze zdradą. W gruncie rzeczy trudno jest dokładnie określić, co można nazwać zdradą i od jakiego momentu się ona zaczyna.

Definicja zdrady

Definicja zdrady może być bardzo różna, jest to bez wątpienia indywidualną sprawą. Niektórzy z nas mimo, iż kochają swojego partnera/swoją partnerkę w myślach fantazjują na temat zbliżenia seksualnego lub tylko niewinnego flirtu z kimś innym a już czują się winni i mają wyrzuty sumienia. Inni publicznie flirtują z napotkanymi osobami i dopuszczają się takich „wykroczeń” jak przytulanie się czy całowanie innej osoby i mimo wszystko zaprzeczają, że zdradzili swojego ukochanego/ swoją ukochaną. Zdrada jest więc pojęciem względnym dlatego słownik niewiele nam jest w stanie pomóc.

Zdrada fizyzna i emocjonalna

Mimo zmienności i szerokiej interpretacji tego pojęcia wyróżnić można zdradę w sensie uczuciowym i w sensie fizycznym. Niekiedy partner dopuszcza się obu form zdrady na raz, niekiedy jednak tylko jednej z nich. W zdradzie nie musi chodzić tylko o seks. Romans to nie tylko potajemne schadzki w wynajętych pokojach hotelowych. Zdrady uczuć dopuszczamy się wtedy, gdy zakochujemy się w innej osobie, a nie koniecznie dochodzi między nami i nią do zbliżenia cielesnego. Myślimy o tej osobie bezustannie, uprawiamy z nią miłość w myślach, fantazjujemy, szukamy z nią kontaktu. Tymi cechami charakteryzuje się stan ogromnego zauroczenia i zakochania. Natomiast zdrada w sensie fizycznym to pocałunki z inną osobą, przytulanie się, po prostu kontakt fizyczny i oczywiście seks.

Zdrada powodem rozpadu związków

Zdrada jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związków. Zdradzamy, bo czujemy potrzebę bycia kochanym i pożądanym, a nasz aktualny partner tego nie okazuje. Sama ciekawość doznań seksualnych z kimś innym może przyczynić się do niewierności. Inną grupą osób podatnych na zdradę są ludzie, którzy przez całe życie poszukują doskonałego kochanka. Takie osoby nigdy nie są wierne, gdyż stale łudzą się nadzieją, że trafi się coś lepszego niż to, co aktualnie posiadają. W poważny romans prawie zawsze człowiek angażuje się świadomie, nawet jeśli sam siebie będzie przekonywał, iż była to bardzo nieoczekiwana i spontaniczna decyzja.

Przygoda miłosna to efekt tego, iż Twój związek nie daje Ci już satysfakcji i masz nadzieję, że romans stworzy Ci możliwość zaspokojenia niespołnionych potrzeb seksualnych. Z drugiej jednak strony romanse są niejednokrotnie również efektem sprzyjającej sytuacji. Przykładowo jedno z partnerów wyjechał w podróż służbową, zanim to się stało doszło między partnerami do poważnej kłótni. Jesteś więc sam/-a w domu i idąc na zakupy, spotykasz przypadkiem kogoś interesującego i pociągającego, kto okazuje Ci ogromne zainteresowanie i zaprasza Cię na kawę. Tego rodzaju zdrada nie jest jednak rezulatem kłopotów w związku, lecz jak znane przysłowie mówi: Okazja czyni złodzieja!

Skutki zdrady

Niewierność to dla jednych ucieczka przed problemami, dla innych ciekawość, rodzaj kaprysu czy też chęć zdobycia nowych doświadczeń. Zdrada jest jednak ogromnym bólem zadawanym partnerowi, którego zaufanie zostało zawiedzione, dla którego niejednokrotnie wali się w ten sposób cały świat. Świat, w którego centrum była dotychczas ukochana osoba. Zdradzona osoba zaczyna sobie w rezultacie zadawać pytanie czym zawiniła, co złego zrobiła, a może była zbyt bierna i wystarczająco się nie poświęcała? Zdrada wywołuje cierpienie, złość, często nienawiść i gniew. Niekiedy może dojść nawet do rękoczynów, bądź w skrajnych przypadkach do depresji u osoby zdradzonej.

Niektórzy z psychologów mówią, że poczucie winy to zawsze jakiś sygnał. Gdy ją odczuwamy, warto wówczas zastanowić się co jest tego powodem. To może nas niejednokrotnie uchronić przed dopuszczeniem się zdrady, które jest dla nas często zupełnie niewidoczne.

przyczyny zdrady

Powody zdrady u kobiet

Według danych statystycznych częściej dopuszczają się zdrady mężczyźni. Jeśli natomiast kobiety zdradzają, powodem jest najczęściej fakt, iż czegoś im w związku brakuje, nie są traktowane z szacukiem, zaniedbywane, nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi, po prostu czują nie niekochane. Kobiety potrzebują ciepła, więc jego brak to najczęstsza przyczyna kobiecej niewierności. Dobry partner powinien oferować akceptację, dostrzegać potrzeby kobiet, prawić komplementy, umieć pocieszyć i być oparciem dla kobiety w trudnych dniach. Romans kobiety w potrzebie może zacząć się od poszukiwania przyjaciela. Kogoś, kto ją zrozumie, wysłucha, porozmawia o jej problemach i okaże jej zainteresowanie. Seks przychodzi zazwyczaj dopiero później i jest tylko uzupełnieniem.

Powody skoku w bok u mężczyzn

Natomiast najczęstszymi powodami zdrady u mężczyzn są: częste kłótnie, chęć zemsty lub urzeczywistenienia fantazji seksualnych, brak poczucia własnej wartości, brak uczuć do partnerki, nuda i rutyna w związku lub nienasycenie seksualne. Mężczyzna to zdobywca. Taka postawa wynika z ogólnego przekonania, że prawem mężczyzny jest zdobywać kobiety. Łowcy chodzą więc i szukają, polują na swoja zdobycz. Gdy zdobywca jest bardziej aktywny, sam stwarza okazje do zdrady, a największą przyjemność sprawia mu samo polowanie, ustawianie zasadzki i kontrolowanie sideł. Sama ofiara nie jest w tym procesie aż tak ważna, gdyż chodzi zwykle o kolejne trofeum do kolekcji! Taki mężczyzna nie dba o kobietę, zawsze będzie miał tendencję do przygód miłosnych, romansów i zawsze będzie flirtować z kobietami. Taka już jego natura! A nawet jeśli się kiedyś ożeni, jego małżeństwo rozpadnie się z powodu zdrady.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB