Wymiary osobowości: Ugodowość

Ugodowość

Jeśli już rozwiązaliście nasz test osobowości, być może chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o cechach, które braliśmy pod uwagę oraz o badaniach, w oparciu o które przygotowaliśmy pytania? Przedstawiamy Wam serię artykułów poświęconych tym wymiarom osobowości, które są szczególnie istotne dla relacji partnerskich. Zachęcamy Was do odkrycia wszystkich tajników tak zwanej „Wielkiej Piątki”, do której zaliczamy: ekstrawersję, otwartość, ugodowość, neurotyczność i sumienność.

Część trzecia: Ugodowość

Ten wymiar osobowości opisuje nasz stosunek do drugiego człowieka oraz określa sposób, w jaki odbieramy uczucia innych i na nie reagujemy. Niektórzy z nas są pełni empatii i bez problemu potrafią wczuć się w sytuację drugiej osoby, z kolei gdy inni uważają, że każdy jest odpowiedzialny za siebie, więc należy zachować dystans i nie angażować się zbytnio w nie swoje sprawy.

Nasz stopień ugodowości stanowi także o tym, czy potrafimy otwarcie wyrażać swoje zdanie i zaciekle bronić swoich racji, czy raczej będziemy się przychylać się do opinii większości. Aby lepiej zilustrować ten problem, wyobraźmy sobie następującą sytuację: Zostaliśmy zaproszeni na kolację do znajomych, podczas której wszyscy obecni rozmawiają na temat filmu, który niedawno pojawił się na ekranach kin. Okazuje się, że wspomniany film jest nam również bardzo dobrze znany, jednak nie podzielamy opinii większości osób twierdzących, że to prawdziwe dzieło sztuki. Co w takiej sytuacji zrobisz? Pokiwasz głową, potwierdzając tym samym, że się z nimi zgadzasz, czy raczej zabierzesz głos i przedstawisz wszystkim swój punkt widzenia, narażając się tym samym na utratę sympatii niektórych osób?

Krótka interpretacja wyników

Osoby z wysokim poziomem ugodowości lubią mieć pewność, że ludzie dobrze czują się w ich towarzystwie. Dzięki wrodzonej empatii i wrażliwości, chętnie niosą pomoc innym, są serdeczne i bezinteresowne. Istotną rolę odgrywa w ich życiu harmonia, dlatego zazwyczaj wysoko cenią sobie współpracę i stronią od wszelkiego rodzaju rywalizacji. Lubią czuć, że są częścią grupy.

Niski poziom ugodowości jest cechą charakterystyczną osób bardziej krytycznych, zdystansowanych i patrzących sceptycznym okiem na otoczenie. Ich indywidualizm oraz potrzeba odrębności stanowią o tym, że prawie zawsze mają wypracowane własne zdanie na każdy temat. Uważają również, że każdy ma prawo do tego, aby przedstawić innym swój punkt widzenia, natomiast pewna doza zdrowej rywalizacji jest nieodłączną częścią każdego przedsięwzięcia.

Powyżej opisaliśmy dwa przeciwstawne bieguny ugodowości. Nasza charakterystyka stanie się jednak pełna dopiero wtedy, gdy przedstawimy ją w kontekście czterech pozostałych czynników osobowości, wchodzącymi w skład tzw. „Wielkiej Piątki”. Pozwoli to uzyskać wielowymiarowy obraz naszego charakteru. Zachęcamy zatem do dalszej lektury.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB