Wymiary osobowości: Ekstrawersja

Ekstrawersja

Jeśli już rozwiązaliście nasz test osobowości, być może chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o cechach, które braliśmy pod uwagę oraz o badaniach, w oparciu o które przygotowaliśmy pytania? Przedstawiamy Wam serię artykułów poświęconych tym wymiarom osobowości, które są szczególnie istotne dla relacji partnerskich. Począwszy od dzisiaj, będziecie mieć szansę odkrycia wszystkich tajników tak zwanej „Wielkiej Piątki”, do której zaliczamy: ekstrawersję, otwartość, ugodowość, neurotyczność i sumienność.

Część pierwsza: Ekstrawersja

Pod pojęciem ekstrawersji kryje się potrzeba kontaktu z otoczeniem oraz swoboda nawiązywania interakcji z innymi ludźmi. U poszczególnych osób cecha ta może występować w różnym nasileniu. Niektórzy będą się charakteryzować wysokim poziomem ekstrawersji, zaś inni będą raczej wykazywać skłonności do introwersji.

Aby sprawdzić do której grupy należysz, warto zadać sobie pytanie: „Jak obecność innych osób wpływa na moje samopoczucie?”. Podczas gdy typowy ekstrawertyk będzie przeważnie odczuwał potrzebę znajdowania się w centrum uwagi, introwertyk raczej schowa się w tłumie i będzie stronił od wszelkiego rodzaju imprez.

Pomimo iż na nasz poziom aktywności i potrzebę interakcji ma zazwyczaj wpływ cały szereg czynników zewnętrznych (np. nastrój w zależności od dnia), to nasze tendencje do zachowania się w taki czy inny sposób są głęboko zakorzenione w naszej osobowości. Przyjrzyjmy się zatem bliżej obu przeciwstawnym typom osobowości:

Ci, którzy lubią być w centrum uwagi…

Ekstrawertycy to osoby towarzyskie, otwarte, aktywne i łatwo nawiązujące kontakty. Przedkładają różnego rodzaju spotkania, wypady czy pogaduchy nad chwile spędzone w samotności. Bardzo często to właśnie oni są pomysłodawcami i inicjatorami wszelkich przedsięwzięć czy spotkań w gronie znajomych. Charakteryzują się optymistycznym podejściem do życia i potrafią czerpać energię ze świata zewnętrznego.

Ci, którzy wolą nie wyróżniać się z tłumu…

Do grona introwertyków zaliczamy głównie osoby nieśmiałe, ostrożne, ceniące sobie spokój oraz swoją własną przestrzeń. Introwertycy są często postrzegani jako ludzie zamknięci w sobie i trudno dostępni. Osoby o podobnym usposobieniu wolą schować się w tłumie, aniżeli błyszczeć w blasku fleszy. Cechuje je skłonność do refleksji i przemyśleń, ale również wewnętrzna determinacja i ukierunkowanie na cel. Aby zdobyć zaufanie introwertyków, potrzeba cierpliwości i czasu, dlatego zazwyczaj otaczają się oni niewielkim, aczkolwiek wiernym gronem przyjaciół.

Powyżej opisaliśmy dwa przeciwstawne bieguny ekstrawersji. Nasza charakterystyka stanie się jednak pełna dopiero wtedy, gdy przedstawimy ją w kontekście czterech pozostałych czynników osobowości. Pozwoli to uzyskać wielowymiarowy obraz charakteru. Zachęcamy Was zatem do dalszej lektury i do ponownego przyjrzenia się wynikowi rozwiązanego przez Was testu. Koniecznie sprawdźcie, do której z grup się zaliczacie i dowiedzcie się czegoś więcej o sobie!

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB