Stereotyp kobiety: główne cechy

Stereotyp kobiety

Dzieci, zakupy, plotkowanie. Trudno udowodnić, ile prawdy mieści w sobie stereotyp kobiety. Instytut opinii publicznej w Allensbachu1 sprawdził, co kryje się pod tym określeniem.

Gadanie, plotkowanie, obmawianie

Plotkowanie, długie rozmowy przez telefon – to zachowania będące częścią stereotypu kobiety. Znajdują one także odbicie w rzeczywistości, ponieważ panie rozmawiają znacznie chętniej od mężczyzn.

Płeć piękna prowadzi jednak konwersacje w szczególny, charakterystyczny dla siebie, sposób. Dla kobiet liczą się emocjonalne i społeczne aspekty, które zgłębiają pytając: „Co to może znaczyć?”, „Co on miał na myśli?” Mężczyźni zaś wymieniają między sobą, w znacznej mierze, rzeczowe informacje.

Obie płcie różni także treść rozmów. Rodzina i związek partnerski to, jak wykazuje badanie instytutu opinii publicznej w Allensbachu, najczęściej poruszane tematy wśród kobiet. Podczas tych rozmów nie obejdzie się często bez napomknięcia o nowym stroju bądź fryzurze nieobecnej znajomej. Kobiety przekazując informację jednocześnie je oceniają, co mężczyźni uważają za zwyczajne plotkowanie.

Stereotyp kobiety: gospodyni domowa

Zgodnie z wynikami badania, co druga kobieta chętnie mówi o rodzinie, zdrowiu i wychowaniu dzieci. Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na wykonywane role te tematy są im bliższe.

„O czym myślisz kochanie?”

„O czym myślisz?” – na to pytanie mężczyzna rzadko zna odpowiedź. Kobieta często odczuwa ogromną potrzebę wyrażenia uczuć oraz zobrazowania swojego nastroju. Podczas kiedy mężczyźnie wystarczy do szczęścia zaciszne miejsce w ulubionym fotelu, ona pragnie wiedzieć, o czym on akurat myśli.

Stereotyp kobiety i jej swoisty rodzaj komunikacji

Zespół naukowców z Uniwersytetu Arizona w Tuscon2 obalił powszechną opinię o przesadnej rozmowności kobiet. Mimo to, prawie połowa ankietowanych pań uważa się za zdecydowanie bardziej komunikatywną płeć.

Badanie udowodniło jednak, że sposób mówienia kobiet różni się od tego, który stosują mężczyźni. Podczas rozmów panie są raczej powściągliwe i nie starają się za wszelką cenę przeforsować swojego zdania. Jednocześnie nie potrafią szybko przejść do sedna sprawy. Na dodatek są bardziej emocjonalne i niekiedy poruszają osobiste tematy, co może doprowadzić do zakłopotania rozmówcy.

Stereotyp kobiety: plotkowanie z przyjaciółkami

Prawie co druga kobieta uważa, że łatwiej jest jej porozumiewać się z przedstawicielkami własnej płci. To samo dotyczy także panów, którzy chętniej rozmawiają ze swoimi kolegami niż z koleżankami. Najświeższe wiadomości dotyczące grona znajomych, odżywianie oraz plany na urlop, to tematy chętnie omawiane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

Stereotyp kobiety: wiecznie na zakupach

Prawie 36% kobiet potwierdza, że w rozmowach z przyjaciółkami chętnie porusza temat nowych trendów w modzie. Wśród mężczyzn jedynie 7% przyznaje, że chętnie mówi o takich sprawach.

Typowa kobieta

Badanie Uniwersytetu stanu Arizona do pewnego stopnia potwierdza stereotyp kobiety. Świadczą o tym nie tylko typowe męskie i żeńskie tematy rozmów, ale również różnice w sposobie komunikacji. Kobiety są bardziej otwarte i emocjonalne, kiedy mężczyźni pozostają raczej rzeczowi i dominujący.

Źródła

1 Artykuł opiera się na badaniu przeprowadzonym przez instytut opinii publicznej w Allensbachu

2 Badanie Uniwersytetu stanu Arizona, http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=women-talk-more-than-men

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB