Jak zrozumieć kobietę w XXI wieku?

zrozumieć kobietę

Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś zadaje grupie męźczyzn następujące pytanie „Jak zrozumieć kobietę?” Jaka byłaby ich reakcja? Zapewne gromki śmiech. Panowie od zarania dziejów starają się sprostać oczekiwaniom swoich wybranek – często bezskutecznie. Relacje damsko-męskie skomplikowało dodatkowo równouprawnienie kobiet, które zachwiało tradycyjnym podziałem ról.

Mężczyźni starają się jak mogą: Pytają kumpli, proszą o rady koleżanki z pracy, szukają odpowiedzi w Interecie. Tylko w ostatnim miesiącu 720 mężczyzn wpisało w wyszukiwarkę zapytanie: „Jak zrozumieć kobietę”! Płeć piękna zachowuje się według nich nielogicznie. Kobiety twierdzą wprawdzie, że interesują je wrażliwi, wierni dżentelmeni, ale jednocześnie potrafią z zimną krwią odrzucić ich zaloty na korzyść zarozumiałego Casanovy. Mężczyźni mają wiele zalet, ale jednego z pewnością nie potrafią: Czytania w myślach. Często muszą się więc nagłowić, aby zrozumieć, dlaczego ich ukochana sprawia wrażenie obrażonej, pomimo tego, że 2 minuty wcześniej w pełni tryskała radością. Czy babska solidarność nie pozwala wyjawić facetom sekretu kobiecej logiki? A może… kobiety same nie widzą, czego chcą?

Pytanie za sto punktów: Jak zrozumieć kobietę?

Jadąc pociągiem z Krakowa do Wrocławia, zaczepił mnie siedzący obok młody, elegancki mężczyzna. Co Pani czyta? – zareagował zapewne na ilustrację okładki, przedstawiającą grupę sufrażystek. To książka o historii feminizmu – odparłam i schowałam głowę w książkę, lekceważąc zachętę do dyskusji. O co muszą walczyć dziś kobiety? – mężczyzna nie dawał za wygraną. Jego pytanie odczytałam jako prowokację, więc odpowiedziałam: A wie Pan, że w Polsce kobiety zarabiają 15% mniej niż mężczyźni? Faceci nie mogą pogodzić się z faktem, że płeć słaba przestała być słaba. Wie Pani, co zrobi kobieta, która znalazła mężczyznę słabszego od siebie? – zapytał – Wkrótce zamieni go na silniejszego.

Jak zrozumieć kobietę wyzwoloną?

To zdanie dało mi dużo do myślenia. Czy przedstawicielki płci pięknej chcą naprawdę tego, czego się domagają? Jak stwierdziła Samantha z Seksu w wielkim mieście:

„Związki podupadają odkąd samica wylazła z jaskini i stwierdziła, że to nie takie trudne.”

Polki są dziś lepiej wykształcone od Polaków, znają więcej języków i wykonują zawody, które wcześniej zarezerwowane były jedynie dla mężczyzn. Pomimo tego chętnie odgrywają rolę małych dziewczynek szukających wsparcia lub dostojnych księżniczek wyczekujących darmowych zaproszeń na kolację. Może więcej nieporozumienia pomiędzy Marsem a Wenus nie leży po stronie niedomyślnych mężczyzn, lecz niezdecydowanych kobiet, wysyłających sprzeczne sygnały? W takim wypadku należałoby porzucić wszelkie próby zrozumienia damskiej psychiki. Jak zrozumieć kobietę? Kobiety nie trzeba zrozumieć, kobietę trzeba pokochać!

A Ty też zadajesz sobie pytanie – jak zrozumieć kobietę? A może masz własny sposób na to! Zapraszamy do dyskusji pod tekstem.

Źródła

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/Kobiety_w_Polsce.pdf

O autorze: Marta Pietrzak Zobacz więcej artykułów autorstwa Marta Pietrzak

Banner FB