Jak odmawiać, aby nie urazić tej drugiej osoby?

Jak odmawiać?

Jeśli jesteś użytkownikiem internetowego serwisu randkowego, to z pewnością zdarzyło ci się już kiedyś odpowiedzieć odmownie na propozycję nawiązania kontaktu. Niekiedy jest to trudne, gdyż nie chcemy ranić uczuć innych ludzi. Niezwykle ważne jest jednak, by nikomu nie dawać fałszywej nadziei. Dowiedz się, jak uprzejmie sformułować odmowę.

Zasada nr jeden: nie unikaj odpowiedzi!

Zanim znajdzie się osobę, dla której serce szybciej zabije, na swojej drodze spotykamy ludzi, którzy nie do końca nam odpowiadają. Już na pierwszym etapie, kiedy dopiero zaczynasz się za kimś rozglądać na portalu randkowym, może się zdarzyć, że zaczniesz otrzymywać wiadomości od osób, które z jakichś względów ci nie odpowiadają. Mimo to, zawsze staraj się grzecznie odpisać, nawet jeśli zaproponowany ci potencjalny partner nie wzbudził twojego zainteresowania. Odpowiedz mu krótko na przysłaną wiadomość. Postaw się w jego sytuacji: jaka byłaby twoja reakcja, jeśli ktoś zignorowałby twoją sympatyczną próbę nawiązania kontaktu? W końcu napisanie i wysłanie tych kilku zdań kosztowało go z pewnością niemało odwagi i wysiłku. Doceń ten trud chociażby poprzez napisanie taktownej odmowy.

Jak odmawiać, aby nie urazić?

1 Rzeczowo i uprzejmie

Pisząc wiadomość, używaj uprzejmych sformułowań i rzeczowych argumentów. Podczas kontaktu drogą elektroniczną łatwo może dojść do nieporozumień, szczególnie, kiedy używa się zwrotów ironicznych lub żartuje, nie znając poczucia humoru adresata wiadomości.

2 Unikaj niejasnych sformułowań

Postaraj się ująć twój brak zainteresowania kontynuowaniem znajomości w sposób jednoznaczny. Czytelny komunikat sprawi, że jego odbiorca nie będzie żywił fałszywych nadziei związanych z twoją osobą. Jeśli jesteś osobą, której z trudem przychodzi mówienie „nie”, jesteś jednak pewna, że nie chcesz zawierać znajomości, zmuś się do przesłania konkretnej informacji. Ciągle możesz zrobić to w delikatny, uprzejmy sposób.

3 Z wyobraźnią

Oczywiście może się zdarzyć, że zdjęcie lub informacje opublikowane w profilu danej osoby nie przypadły ci do gustu. Nie pozwól jednak, by fakt ten dał się odczytać z twojej wiadomości. Każdy zasługuje na szacunek, dlatego nie krytykuj wyglądu czy zainteresowań drugiej osoby. Krótkie zdanie w stylu: „Pięknie dziękuję, niestety…” w zupełności wystarczy.

Jeśli i ty otrzymasz kiedyś odmowę, nie bierz jej sobie zbytnio do serca. W końcu lepiej jest od razu wiedzieć, że dana osoba nie jest zainteresowana pogłębieniem znajomości, niż być przez nią wodzonym za nos. Jedno jest pewne: nigdy nie należy się zniechęcać, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którym momencie trafi nas strzała Amora.

baner do rejestracji

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB