„Piękne, mądre i … samotne” – Dlaczego pomimo pewności siebie i sukcesów w życiu zawodowym wciąż jesteś sama?

samotna

Być może zastanawiałaś się, dlaczego wszystkie Twoje znajome znalazły już swoje drugie połówki lub zakładają rodziny, a Ty nadal jesteś sama? Niczego Ci przecież nie brakuje: dbasz o siebie, nie stronisz od spotkań towarzyskich i szybko pniesz się po szczeblach kariery. Nasuwa się więc pytanie: czy silna kobieta sukcesu naprawdę musi być singielką?

Liczba młodych businesswomen rośnie z roku na rok. Jednak za swój sukces często muszą one zapłacić wysoką cenę – cierpi na tym ich życie uczuciowe. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zaradzić?

Przeczytaj więcej: Portal dla samotnych kobiet i mężczyzn

„Mężczyźni sukcesu są sexy,kobiety sukcesu samotne.”

Badania przeprowadzone przez specjalistkę ds. doradztwa zawodowego Christinę Künzle, autorkę publikacji „Inteligentne, piękne, zamożne – singielki. Problemy kobiet na stanowiskach kierowniczych“ potwierdzają powyższą tezę. Okazuje się, że coraz więcej silnych kobiet zajmujących wysokie pozycje w firmach to singielki, niekoniecznie z wyboru. Künzle podaje, że jedna trzecia kobiet sukcesu żyje w samotności, natomiast aż trzy czwarte nie ma dzieci, pomimo iż większość z nich chciałaby poznać uroki macierzyństwa.

Natomiast w przypadku płci brzydkiej wyniki przedstawiają się zupełnie inaczej. Z analizy dokonanej przez Künzle wynika, że aż 90 procent top menedżerów żyje w związkach małżeńskich, a blisko 80 procent z nich posiada dzieci. Sukces w życiu zawodowym w przypadku panów idzie zazwyczaj w parze ze spełnieniem w życiu prywatnym. Mężczyźni odnoszący sukcesy na płaszczyźnie zawodowej rzadko bywają samotni, ponieważ cechy takie jak asertywność, charyzmatyczność czy wytrzymałość czynią ich wyjątkowo atrakcyjnymi w oczach kobiet.

Dlaczego więc paniom podobają się silni mężczyźni, a panowie boją się kobiet sukcesu? Z jakiego powodu silne kobiety w dzisiejszych czasach tak często bywają samotne? Künzle w swojej publikacji opisała pięć głównych błędów popełnianych przez kobiety. Poniżej przedstawiamy całą piątkę:

1. Szefowa w pracy, szefowa w domu

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, w jak znacznym stopniu przenoszą swoje życie zawodowe do zacisza domowego. Zapominają, że sobotnie śniadanie nie powinno przypominać cotygodniowego spotkania w biurze, podczas którego omawiane są wszystkie obowiązki. Chęć nieustannego sprawowania kontroli i planowania może zrazić mężczyznę i sprawić, że wybranek serca ucieknie gdzie pieprz rośnie.

2. Domowy „benchmarking”

Brzmi strasznie, prawda? Mimo że tzw. benchmarking jest bardzo skuteczną praktyką stosowaną niemal w każdej szanującej się firmie, nie powinno się przenosić go do życia prywatnego. Strategia opierająca się na konkurowaniu z najlepszymi i ciągłym porównywaniu się do innych może co prawda przynosić rezultaty na polu zawodowym, jednak w życiu osobistym prawdopodobnie doprowadzi do katastrofy… Niestety, wiele kobiet sukcesu ma tendencję do myślenia w kategoriach „analizy porównawczej” także poza biurem, wywierając tym samym ogromną presję na swoich partnerach. Dlatego zdecydowanie odradzamy takie zachowanie paniom, które nie chcą dłużej pozostawać samotne.

3. Wiecznie zabiegany szef

Wiele kobiet na stanowiskach kierowniczych nie potrafi przestać myśleć o pracy nawet po opuszczeniu biura. Gotując obiad, zastanawiają się często nad statystykami i prognozami biznesowymi, a przygotowując się na sobotnią randkę myślami są już na poniedziałkowym spotkaniu w firmie. Nie umieją oddzielić życia zawodowego od prywatnego, co sprawia, że to drugie bardzo na tym cierpi.

4. Samotne, ale za to silne i wyzwolone

Wiele samotnych kobiet sukcesu ma wojowniczy stosunek do mężczyzn. Zupełnie tak, jakby chciały udowodnić panom, że doskonale dają sobie bez nich radę. Ba! Są nawet silniejsze i lepsze! Stale konkurują z mężczyznami i prześcigają się z nimi w osiągnięciach. Natomiast po godzinach pracy wracają do pustych mieszkań i czytają poradniki dla singielek. Większość mężczyzn obawia się tego typu pań. Warto więc od czasu do czasu pozwolić wybrankowi serca, by pomógł nam przy remoncie mieszkania, czy też doradził w przygotowaniu planu biznesowego. Dzięki temu poczuje się on potrzebny i doceniany, co zdecydowanie przemawia na korzyść związku.

5. Zbyt wysoka poprzeczka

Kolejnym problemem kobiet sukcesu jest fakt, że często mają one zbyt wysokie wymagania wobec potencjalnych partnerów. Panie szukają takich mężczyzn, którzy odnieśli większy lub przynajmniej taki sam sukces na polu zawodowym, jak one same. Podobnie jest z edukacją. Kobieta z tytułem doktora nie będzie się przecież zadawać ze zwykłym magistrem! Uwaga, taki sposób myślenia może okazać się niebezpieczny. W końcu dyplom dobrej uczelni czy prestiż zawodowy to nie wszystko… Może więc warto nieco obniżyć poprzeczkę?

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB