Jak ważny jest dotyk?

dotyk ważny

W relacji dwojga kochających się osób nie tylko słowa są istotne, ale również dotyk. Poprzez ten zmysł możemy bardzo wiele przekazać drugiej stronie oraz budować bliskość w związku.

Budowanie napięcia

Wzajemne nastrajanie się do bliskości nie powinno zaczynać się dopiero wtedy, kiedy w końcu znaleźliśmy czas na kilkuminutowe zbliżenie. Takie budowanie napięcia najlepiej rozpocząć już wcześniej, np. poprzez wysyłanie sobie miłych wiadomości w ciągu dnia, które stanowią zapowiedź tego, co może wydarzyć się pomiędzy Wami, kiedy już będziecie razem. Dla zachowania namiętności w związku ważne jest to, by partnerzy nadal potrafili być dla siebie atrakcyjni i uwodzić się nawzajem.

Ciało do ciała

Według seksuologa Andrzeja Depko dobrym sposobem na zbliżanie się do siebie i okazywanie czułości jest spanie razem nago:

Dobrze jest spać razem, nago, w objęciach. Podczas głaskania i przytulania porozumiewamy się ze sobą za pomocą układu nerwowego. Stymulujemy wówczas pewien odcinek układu nerwowego i za pośrednictwem tych receptorów wysyłamy informację do mózgu, gdzie wydzielają się neuroprzekaźniki odpowiedzialne za przyjemność.

Poranek po nocy, którą spędziliście w objęciach będzie niezwykle błogi dla Was obojga. Odczuwanie dotyku, bliskości drugiego ciała i zapachu skóry pobudzą Wasz mózg do wydzielania endorfin oraz oksytocyny, które wpływają pozytywnie na budowanie więzi między Wami.

Jeśli zaś chodzi o seks, to zbyt wiele dyskusji na ten temat może pozbawić zbliżenie bliskości. Z drugiej strony partnerzy powinni komunikować sobie wzajemnie to, czego pragną i oczekują od siebie. Dlatego najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy komunikacją werbalną i niewerbalną.

Proces tworzenia bliskościOkładka SENS

Masowanie, spanie nago, przytulanie itp. są jak najbardziej naturalne w początkowym etapie zakochania, dlatego istnieje ryzyko, że po pewnym czasie poczucie bliskość zacznie stawać się słabsze. Niezwykle ważne jest, by pomimo codziennych obowiązków i braku czasu, nie zapominać o wzajemnym okazywaniu sobie bliskości i czułości.

Dotyk pomoże również w sytuacji napięcia i stresu, przytulając ukochaną osobę, która nie czuje się w danej sytuacji najlepiej lub jest smutna, okazujemy nasze zainteresowanie i chęć pomocy.

Więcej na temat dotyku i bliskości znajdziecie w najnowszym numerze Sensu w artykule M. Rybak pt. „Po pierwsze: Dotykaj”.

Gorąco zapraszamkonkurs z Sensemy do lektury, lutowy numer SENS-u już w sprzedaży!

Ponadto: w tym numerze znajdziecie również konkurs, w którym macie szansę wygrać, m.in. jeden z 5 pakietów Premium Plus na portalu eDarling!

Zapraszamy Was do udziału!

Więcej na: http://zwierciadlo.pl/magazyn/sens

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB