Przytulanie po seksie

po seksie

Chcesz być jeszcze bardziej usatysfakcjonowany i szczęśliwszy w swoim związku? To, w jaki sposób zachowujecie się zaraz po seksie ma na to ogromny wpływ. Całowanie i przytulanie się po miłosnym uniesieniu zbliża do siebie partnerów.

Dlaczego to takie ważne

Samo dążenie do orgazmu nie wystarczy. Przytulanie jest bardzo ważne zarówno z emocjonalnego jak i z biologicznego punktu widzenia, ponieważ powoduje, że nasz organizm produkuje oksytocynę zwaną hormonem miłości. To ona jest odpowiedzialna za to, że między ludźmi wytwarza się więź emocjonalna. Przytulanie się stwarza też intymność pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy właśnie kochali się ze sobą. Miła rozmowa pełna czułości i ciepła, zaraz po zbliżeniu, powoduje, że partnerzy zbliżają się do siebie.

Relaks w ramionach ukochanej osoby, z którą przed chwilą uprawiało się miłość to niezwykle przyjemne doznanie. Poza tym jest to coś dostępnego jedynie dla ludzi będących ze sobą w związku, a nie dla jednorazowej przygody, gdzie nie ma miejsca na intymność i czułości.

Z naukowego punktu widzenia

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Toronto – ludzie, którzy spędzili więcej czasu na okazywaniu sobie czułości po seksie (są bardziej zadowoleni ze swego życia seksualnego i związku.

Według doktor Amy Muise z Uniwersytetu w Toronto:

Przytulanie jest pewnego rodzaju nagrodą po seksualnym zbliżeniu, a skoro sprawia, że czujemy się dobrze, chcemy to kontynuować, tym samym zbliżając się do siebie jeszcze bardziej. Pary powinny mieć świadomość, że czas po stosunku może być szczególnie ważny dla tworzenia więzów z partnerem.

Ten rodzaj bliskości jest szczególnie ważny dla par z dziećmi. Z reguły nie mają oni zbyt wiele czasu dla siebie, dlatego jest to dla nich niezwykle ważne – to świetna okazja na pobycie ze sobą, dzielenie intymnych chwil w spokoju.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Michigan dowiodły, że jeśli jeden z partnerów zapada w sen zaraz po zbliżeniu, tym większą ochotę wzbudza to w drugiej osobie na przytulanie i czułości. Daniel Kruger, która przeprowadzała badanie stwierdziła:

Im częściej partner jest skłonny do zasypiania po stosunku, tym silniejsze dążenie drugiego partnera do tworzenia więzów.

Podczas badań pary zapytano o ich nawyki po miłosnym zbliżeniu. Większość partnerów, którzy nie mieli w zwyczaju zasypiać, odpowiedziało, że najchętniej przeprowadziliby miłą rozmowę lub oddaliby się czułościom, np. całowaniu, przytulaniu. Naukowcy stwierdzili także, że partner, którego potrzeba bliskości nie została zaspokojona, może mieć ochotę na więcej następnego ranka. Zaśnięcie może też oznaczać podświadomą próbę unikania rozmowy z drugą osobą. Jest to typowe szczególnie dla mężczyzn, którzy z reguły nie przepadają za rozmowami na temat emocji i uczuć. Poza tym w organizmie mężczyzn w wyniku miłosnego zbliżenia wytwarza się hormon – prolaktyna, który powoduje senność i zmęczenie, dlatego są oni skłonni częściej zapadać w sen zaraz po seksie.

Czego pragną kobiety

Dlaczego okazywanie sobie czułości po seksie jest tak niezwykle ważne dla kobiet? Przytulanie oznacza dla nich inny rodzaj bliskości, który jest szczególnie istotny. Oczywiście orgazm jest dla kobiet satysfakcjonujący, lecz by poczuć się naprawdę spełnione, potrzebują też odrobiny romantyzmu. Poza tym dla kobiety te czułości oznaczają, że związek nie ogranicza się jedynie do fizycznej bliskości, w ten sposób partner okazuje swoje przywiązanie i zainteresowanie.

Kobiety są zdolne do odczuwania więcej niż jednego orgazmu, dlatego często potrzebują po prostu chwili przerwy, by móc odczuć rozkosz ponownie. Podczas takiej przerwy dzięki przytulaniu – mogą przygotować się zarówno fizycznie jak i emocjonalnie do dalszego zbliżenia i kolejnego szczytowania.

Przytulanie jest dla kobiet pewnego rodzaju próbą powiedzenia do partnera: „porozmawiajmy”, ponieważ traktują one seks jak intymną randkę, co powinno prowadzić nie tylko do rozmowy przed, ale również po niej.

To nieprawda, że panowie uznają takie czułości za coś zupełnie zbędnego. Mężczyźni chcą również poczuć się bezpiecznie i pewnie w związku, potrzebują jedynie trochę więcej czasu niż panie, by przyzwyczaić się do tego rodzaju intymności.

A Ty – lubisz przytulać się po miłosnych igraszkach? Czy wolisz po prostu zapaść w sen zaraz po tym? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem!

Źródła

http://mo-am.com/2011/12/26/7-reasons-why-women-love-cuddling-after-sex
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2640889/Want-better-sex-live-Post-coital-cuddles-key-researchers-say-especially-kids.html
http://www.huffingtonpost.com/2012/01/23/sleeping-cuddling-after-sex_n_1224343.html

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB