Różnica wieku w związku. Czy ma znaczenie?

Różnica wieku w związku

Wielu zadaje sobie pytanie, czy istnieje optymalna różnica wieku pomiędzy partnerami. Jak się okazuje – tak. Po przeprowadzeniu badań, ustalono, że idealną różnicą wieku pomiędzy partnerami są 4 lata i 4 miesiące. Właśnie o tyle kobieta powinna być młodsza od swojego partnera.* Badania badaniami, życie jednak pokazuje, że liczby i statystyki nie są tym, czym kierujemy się przy wchodzeniu w związki.

Duża różnica wieku w związku często budzi sporo kontrowersji i nie ma tu znaczenia, które z partnerów jest sporo starsze: mężczyzna, czy kobieta. W obu sytuacjach partnerzy narażeni są bowiem na nieprzychylne komentarze i oskarżenia o to, że u podstaw ich związku nie leży miłość, ale inne korzyści. Jak jednak pokazuje życie, naprawdę można kogoś szczerze pokochać, mimo dzielącej różnicy wieku.

Różnica wieku w związku – jak to bywało kiedyś?

O dużej różnicy wieku mówimy już w sytuacji, kiedy partnerów dzieli przynajmniej 7 lat. W przeszłości nikt się specjalnie nie przejmował sytuacją, kiedy pomiędzy małżonkami było 7 lub więcej lat. Aranżowano związki, w których jedna strona, najczęściej mężczyzna, był dużo starszy. Nikogo to wówczas nie dziwiło, gdyż w małżeństwie nie chodziło o miłość, a o interes łączących się rodzin.

banner

Czemu wiążemy się z osobami znacznie starszymi/młodszymi?

Odpowiadając na to pytanie, należy wskazać miłość lub.. korzyści, takie jak pieniądze, sława, dobra pozycja, opieka, czy seks. Dla wielu osób, które stoją z boku i oceniają, nie do pojęcia jest zakochanie się w kimś o wiele, wiele lat starszym bądź młodszym. Faktem jest jednak, że osoby starsze mogą fascynować. Czy to zdobytą wiedzą, czy doświadczeniem. Dojrzalszy, bardziej odpowiedzialny mężczyzna, często jest w stanie zapewnić partnerce i rodzinie lepszy poziom życia, niż młodszy mężczyzna. Z kolei znacznie młodsza osoba, czy to mężczyzna, czy kobieta, może zafascynować swoją urodą, świeżością, entuzjazmem, wiarą, że wszystko może się zdarzyć.

On jest dużo starszy

Dużo starszy partner – mężczyzna, budzi zaciekawienie, ale nie aż takie, jak znacznie starsza partnerka. Starszy partner jest najczęściej obiektem nieszkodliwych żartów, osoby, które go jednak na głos oceniają, po cichu często zazdroszczą mu, że jest w stanie zaimponować młodszej kobiecie.

Starszy partnerStarszy mężczyzna, który doświadcza dużej różnicy wieku w związku, musi się mierzyć nie tylko z komentarzami otoczenia. Ma świadomość, że czas nie działa na jego korzyść, w przyszłości będzie tracił siły, może zacząć mieć problemy z zaspokojeniem seksualnie partnerki. W pewnym momencie osiągnie wiek, kiedy będzie potrzebował pomocy i troski młodszej kobiety, z którą się związał. To już nie on będzie roztaczał opiekę. Będzie jej za to potrzebował.

Poza tymi podstawowymi obawami, starszy partner musi mieć na uwadze jeszcze inne przeciwności. Młodsza partnerka dopiero będzie przechodzić przez fazy, które on ma już za sobą. Kobieta prawdopodobnie będzie chcieć inaczej spędzać wolny czas. Ich wspólne życie towarzyskie również nie będzie łatwe, gdyż przyjaciele i znajomi mogą nie znaleźć wspólnego języka z młodszym/starszym partnerem. Jeśli para zdecyduje się na dzieci, to na młodszym partnerze spocznie główny ciężar ich wychowywania, ponieważ będzie mieć na to po prostu więcej sił.

Mimo tych wszystkich negatywów badania pokazują, że mężczyzna, który zwiąże się z dużo młodszą kobietą, ma szansę żyć dłużej, niż osoba, która jest w związku z równolatką.**

Ona jest dużo starsza

Ten scenariusz pojawia się dość rzadko – dojrzała partnerka i znacznie młodszy partner. Społeczeństwo bardzo krytycznie podchodzi do tego typu relacji, często wyśmiewając i atakując parę. Kobiecie zarzuca wykorzystywanie młodego, niedoświadczonego mężczyzny, któremu płaci za uwagę. Według innych robi to nie z Starsza partnerkamiłości, ale po to, aby się odmłodzić. Mężczyźnie zarzuca się najczęściej to, że jest w takiej relacji dla pieniędzy. Interesuje go jedynie majątek i pozycja kobiety. Za jej pomocą chce zakosztować lekkiego, przyjemnego życia.

Brak akceptacji ze strony społeczeństwa nie jest jedyną ciemną stroną tego typu relacji. Kolejną jest zazdrość, najczęściej po stronie kobiety, która widzi, że czas nie gra jej na korzyść. Z każdym kolejnym rokiem jej wygląd się zmienia, staje się mniej atrakcyjna. Dodatkowo, im jest starsza, tym ma coraz mniejsze szanse, aby obdarzyć partnera dzieckiem. Taka świadomość może bardzo źle wpływać na samopoczucie i samoocenę partnerki.

Naturalnie, nie tylko kobieta bywa zazdrosna. Młodszy partner również może czuć się niepewnie, okazywać zazdrość wobec partnerki znacznie bardziej doświadczonej od niego. W końcu kobiety, które decydują się na związek ze znacznie młodszym mężczyzną, są najczęściej bardzo atrakcyjne: pewne siebie, zadbane, wykształcone, posiadają dobrą pozycję. Wzbudzają więc duże zainteresowanie innych mężczyzn, potencjalnych konkurentów.

Na poczet plusów tego typu relacji należy zaliczyć tutaj długość życia. Statystyki pokazują, że mężczyźni żyją krócej, dlatego ta kobieta, która zwiąże się z młodszym partnerem, będzie miała większe szanse posiadać u swego boku tego samego ukochanego również w jesieni życia.

Kolejnym plusem tego typu relacji jest zastrzyk energii, jaki dostaje zakochana w młodszym mężczyźnie kobieta. Starsze partnerki często rozkwitają w tego typu relacjach, widocznie młodnieją.

Zdaje się jednak, że związek, w którym kobieta jest znacznie starsza, ma więcej negatywów, przede wszystkim dla partnerki. To kobieta w głównej mierze musi mierzyć się z wymienionymi wcześniej trudnościami, to głównie ona jest atakowana przez społeczeństwo. Skutkuje to tym, że panie, które związały się z dużo młodszymi partnerami, niestety żyją krócej od tych, będących w związkach z równolatkami lub starszymi mężczyznami.**

Źródła

*http://www.confused.com/press/releases/2013/why-four-years-four-months-is-the-ideal-age-gap

** http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Roznica-wieku-malzonkow-szkodzi-zonie,18131,11.html

O autorze: Kasia Hirt Zobacz więcej artykułów autorstwa Kasia Hirt

Banner FB