Ogłoszenia matrymonialne – aktualne? Sprawdź!

ogłoszenia matrymonialne

Redakcja eDarling 2011

Pewna legenda głosi, że na początku świata człowiek był istotą pełną, a podział na kobiety i mężczyzn nie istniał. Pierwsi ludzie narazili się jednak bogu, który za karę uderzył w nich piorunem, rozłupując każdego z nich na dwie części. Od tej pory ludzie wędrują po świecie w poszukiwaniu swojej drugiej połowy, swego dopełnienia. Jaką rolę odgrywały ogłoszenia matrymonialne?

Sposobów na odnalezienie ukochanej osoby jest wiele: szukamy na imprezach, wśród znajomych, w kawiarniach, w kinie i wielu innych miejscach. Jeśli jednak chcemy, żeby szukanie przebiegło szybciej, możemy się zdecydować na profesjonalną pomoc, dać ogłoszenia matrymonialne lub skorzystać z pośrednictwa serwisu randkowego. A jak to było kiedyś?

Ogłoszenia matrymonialne: geneza

W dawnych czasach w znalezieniu odpowiedniego kandydata na męża czy żonę pomagał swat. Rodziny młodych ludzi często porozumiewały się bez udziału samych zainteresowanych, w następstwie czego aranżowano ślub. Dziewczyna nie miała zbyt wiele do powiedzenia w sprawie kandydata na męża, ważny był jego status materialny i społeczny. Na szczęście, na skutek ruchów emancypacyjnych, w wielu krajach udało się wywalczyć dla kobiet wolność w kwestii wyboru partnera życiowego.

Swego czasu sporą popularnością cieszyły się biura matrymonialne i pojawiające się w prasie ogłoszenia matrymonialne osób szukających odpowiednich dla siebie partnerów. Oto przykład jednego z takich ogłoszeń zamieszczonych w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” z 1933 roku:

Która z panien Żydówek (wysoka brunetka) dobrego charakteru, energiczna, idealnych poglądów na zamiłowanie do pracy w polu i ogrodzie względnie posiada umiejętności zarządzania gospodarstwem i sprzedawania w sklepie (towary kolonialne) przy tym jest miłośniczką przyrody – proszona jest do chłopca podobnych zalet (lat 27) na towarzyszkę życia w jego domu własnym. Posag pożądany.

Tego typu ogłoszenia matrymonialne nie były niczym niezwykłym i pomagały w wielu przypadkach odnaleźć odpowiednią małżonkę lub męża.

Ogłoszenia matrymonialne w dzisiejszych czasach

ogłoszenia matrymonialne

W dzisiejszych czasach zwrot „ogłoszenia matrymonialne” może budzić mieszane uczucia. Nie zapominajmy jednak, że biura matrymonialne działają dziś inaczej niż kiedyś. Ich rolę w znacznej mierze przejęły internetowe serwisy randkowe, które działają szybciej i skuteczniej niż tradycyjne biura. Prawdą jest, że nie ma większego znaczenia to, jak i gdzie poznamy partnera. Ważny jest fakt, że udało nam się odnaleźć drugą połowę, z którą dzielić możemy wszystkie troski i radości.

A jakie jest Twoje zdanie na temat ogłoszeń matrymonialnych? Napisz komentarz!

banner

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling