Zawód a atrakcyjność: Czy Twój zawód czyni Cię atrakcyjnym?

zawód

W przypadku niektórych profesji, takich jak modeling czy aktorstwo, atrakcyjność fizyczna wpisana jest w charakter zawodu. Często bywa jednak i tak, że osoba niegrzesząca urodą już przez sam fakt wykonywanej profesji zyskuje na atrakcyjności i cieszy się zainteresowaniem płci przeciwnej.

Czym jest atrakcyjność?

Atrakcyjność, określana także jako seksapil, związana jest nie tylko z wyglądem fizycznym, ale także z zapachem, głosem i zachowaniem. Oceniana jest subiektywnie i istnieje tyle jej definicji, ile ludzkich gustów i upodobań. To, co niektórzy uznają za pociągające, inni nazwać mogą pospolitym i mało urodziwym. Nie da się ukryć, że określonym grupom zawodowym przypisywane są pewne cechy osobiste, które sprawiają, że ich przedstawiciele uchodzą za szczególnie atrakcyjnych.

Przede wszystkim: Postaw na mundur!

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – stare przysłowie znalazło naukowe potwierdzenie. Janet Volpp i Sharron Lennon z Indiana University udowodniły, że noszenie atrakcyjny mężczyznamunduru zwiększa autorytet i wzbudza zaufanie. Badaczki poprosiły ankietowych o wypowiedzenie się na temat sfotografowanych kobiet i mężczyzn w różnych – eleganckich lub sportowych – częściach garderoby. Okazało się, że ta sama osoba w czapce bejsbolowej określana jako „podejrzana”, zyskiwała w wojskowym nakryciu głowy na profesjonalizmie i wiarygodności. Osoby w służbowych uniformach przyciągają uwagę i sprawiają wrażenie elokwentnych. Co ciekawe, płeć prezentowanych osób nie wpłynęła zupełnie na ocenę ich kompetencji – ważniejszym czynnikiem okazał się mundur. Ubiór wpływa na naszą atrakcyjność także w sposób mniej bezpośredni – poprzez oddziaływanie na nasze własne samopoczucie. Mówi o tym tzn. „teoria ubranego poznania” (ang. enclothed cognition), zgodnie z którą strój determinuje zachowanie właściciela. Nosząc fachowy uniform, zwiększamy własną pewność siebie a w konsekwencji stajemy się bardziej atrakcyjni dla innych. Przeprowadzone przez eDarling w 2010 r. badania „zawód a poszukiwanie partnera” wykazały dodatkowo, że osoby noszące uniform, nie tylko zyskują na atrakcyjności, ale także same mają wyższe wymagania wobec partnera w porównaniu do osób, które do pracy ubierają się swobodnie. Przykładem takich grup zawodowych są przede wszystkim piloci, marynarze, prawnicy, przedsiębiorcy, a także policjanci i strażacy.

Odpowiedzialność

Najbardziej atrakcyjne wydają się być zawody, które wymagają zaawansowanych umiejętności, odpowiedzialności oraz sprawnego działania pod presją czasu. Osoby, które w sposób opanowany potrafią uporać się z sytuacjami stresującymi, automatycznie pociągają innych. Cierpliwość, niezawodność i zrównoważenie to przecież także idealne predyspozycje do stworzenia długotrwałego związku. Kto w pracy zawodowej musi wykazać się odpowiedzialnością, będzie także potrafił dojrzale i lojalnie podejść do partnerstwa. Na ramieniu takiej osoby można z pewnością znaleźć oparcie i ostoję. Dobrym przykładem takich profesji jest lekarz. Nie bez powodu piastuje on niezmiennie wysoką pozycję w rankingach najatrakcyjniejszych zawodów.

Poziom wykształcenia

NaukaWysoki poziom wykształcenia to kolejny czynnik, który sprawia, że daną osobę uznajemy za atrakcyjną. Naukowo potwierdzony jest fakt, że kobiety szukają mężczyzn o możliwie wysokim statusie społecznym, gdyż zależy im na finansowym bezpieczeństwie przyszłej rodziny. Co ciekawe, warunek ten jest dla wielu pań niezależny od ich własnych dochodów. Oczywiste jest, że dobrze wykształcony partner posiada większy potencjał do spełnienia kobiecych oczekiwań w porównaniu do tego, który ukończył edukację na niższym poziomie. Dla mężczyzn wykształcenie kobiet także nie jest bez znaczenia. Większe szansę na przetrwanie ma taki związek, w którym oboje partnerzy ukończyli edukację na podobnym poziomie. Takim parom częściej udaje się znaleźć wspólne zainteresowania i pasje, które zbliżają i pomagają utrzymać świeżość uczuć.

Powiedz mi jaki zawód wykonujesz, a powiem Ci, jak się oceniasz

Wyżej opisaliśmy, jak postrzegane są poszczególne zawody. eDarling postanowił jednak sprawdzić również, w jaki sposób oceniają się osoby wykonujące poszczególne zawody. Jak się okazuje, za najseksowniejszych uważają się: prawnicy, ratownicy medyczni, Project managerowie, przedsiębiorcy i ekonomiści (wśród mężczyzn) oraz: inżynierzy, sportowcy, architekci krajobrazu, przedsiębiorcy i tłumacze (wśród kobiet).

Za najbardziej inteligentnych uważają się natomiast kolejno: księgowi, prawnicy, Project managerowie, specjaliści ds. IT i fotografowie (wśród mężczyzn) oraz specjaliści ds. IT, operatorzy, prawnicy, managerowie i przedsiębiorcy (wśród kobiet).

Jak się okazuje, w zestawieniu zabrakło lekarzy, czy osób pracujących w mundurach. Wniosek, jaki z tego płynie, jest taki, że mimo, iż są postrzegani przez innych jako najbardziej atrakcyjni, sami za takich się nie uważają.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB