Jak rozpoznać, że twój chłopak jest odpowiednim kandydatem na partnera życiowego?

wymarzony partner

Poznanie atrakcyjnej osoby, która wyraża chęć stworzenia z tobą poważnego związku, nie świadczy jeszcze o tym, że odnalazłaś swoją drugą połowę, z którą zaznasz długiego i szczęśliwego życia we dwoje. Odnalezienie „tej jedynej” osoby jest niestety bardziej skomplikowane i wymaga często trzeźwej oceny trwającego związku. Przedstawiamy wam dziewięć kryteriów, które pomogą wam ocenić, czy wasz związek ma szanse trwać wiecznie.

Nie czekacie na „lepsze czasy”

Wiele par napotyka na swojej wspólnej drodze problemy, których pokonanie jest dla związku wyzwaniem: czasochłonna i wyczerpująca praca, problemy finansowe, zazdrość o byłego partnera. Często wmawiamy sobie, że kiedy dana przeszkoda zostanie pokonana, jakość związku poprawi się automatycznie.
Niestety, przepis na szczęście we dwoje nie jest tak prosty. Kiedy bowiem uda się rozwiązać jeden problem, zazwyczaj pojawia się kolejny. Jeśli więc do tej pory nie nauczyliście się wspólnie walczyć z kłopotami, może się okazać, że kiedyś was one przerosną. Lepiej płatna praca poprawi wprawdzie waszą sytuację finansową, ale żadne pieniądze świata nie sprawią, że nagle zaczniecie się rozumieć. Udany związek polega na obopólnym zadowoleniu i posiadaniu pewności, że partner pomoże ci w trudnej sytuacji.

Jesteście dla siebie dobrzy

Wymarzonego partnera poznasz po tym, że kocha cię i akceptuje taką/takiego, jakim jesteś. Nie chodzi o to, by zawsze i we wszystkim się ze sobą zgadzać, ale by przynajmniej spróbować czasem postawić się w położeniu drugiej osoby. Ważne jest także, by czuć się dla partnera ciągle atrakcyjnym i być przez niego docenianym. Wtedy macie dużą szansę na to, że się sobą nie znudzicie, i że przyciągająca was siła nie osłabnie wraz z upływem lat.

Nie uciekacie od konfliktów

Czasami wydaje się, że idealny związek – o ile w ogóle istnieje – to taki, w którym nie ma kłótni. Psychologowie zgodnie jednak twierdzą, że nie ma nic bardziej mylnego: jeśli między partnerami dochodzi do spięć, świadczy to o ich odwadze w wyrażaniu własnych opinii bez obaw, że zostanie się przez drugą osobę odepchniętym czy wyśmianym. Niebezpieczeństwo kryje się w tzw. cichych dniach, kiedy to między partnerami pojawiają się trudne do wyeliminowania obcość i wrogość.

Jesteście siebie ciekawi

Kiedy już spotkasz osobę, z którą chcesz spędzić resztę życia, nabierzesz zainteresowania nie tylko jej obedcnym życie, ale również jej przeszłością. Obojętnie, czy będą to zakurzone zdjęcia z dzieciństwa, anegdoty z czasów szkolnych czy aktualności z pracy – opowieści partnera słuchać będziesz z zaciekawieniem i radością. Taka dwustronna, życzliwa ciekawość sprawi, że powstaną między wami nici prawdziwej bliskości.

Sprzeczacie się z umiarem

Jesteśmy zdania, że sprzeczki są pożyteczne, ale nieustanne dramatyzowanie czy zawzięte kłótnie wychodzące spod kontroli już nie. Umiejętność przyznawania się do błędów, a także szanowanie i wysłuchiwanie argumentów partnera świadczą o tym, że wasz związek nie boi się konfliktów, a nawet umie obrócić je w coś pozytywnego, co umacnia istniejącą między wami więź.

Partner jest akceptowany przez rodzinę i przyjaciół

Każdemu zależy, by jego związek był akceptowany przez najbliższych. Oczywiście nie zawsze udaje się zdobyć aprobatę wszystkich członków rodziny i przyjaciół. Jeśli jednak grono osób, które z niezadowoleniem i podejrzliwością podchodzą do twojego związku jest duże, warto zastanowić się, czy wątpliwości nie są przypadkiem uzasadnione. Uczucie miłości często przysłania nam oczy, utrudniając racjonalne postrzeganie osób i zdarzeń. Z drugiej strony, osoby z zewnątrz nie są świadome tego, jak wasz związek wygląda od środka. Ich ocena oparta jest często nie tylko na osobistych doświadczeniach czy rozsądku, ale też na stereotypach i uprzedzeniach. Warto więc pomyśleć, z czyim zdaniem liczymy się najbardziej i biorąc pod uwagę zdanie zaufanych osób przeanalizować sytuację jeszcze raz.

Wiecie, jak sprawić sobie radość

Nie musisz długo zastanawiać się, co sprawiłoby radość twemu partnerowi? Wiesz, jak mile go zaskoczyć i robisz to spontanicznie, a on odwdzięcza się tym samym? Jeśli tak, to dobry znak dla waszego związku. Drobne niespodzianki takie jak upieczenie ulubionego ciasta, podarowanie kryminału z ulubionej serii, czy relaksacyjny masaż po ciężkim dniu pracy to najszczersze dowody miłości i przywiązania.

Macie te same oczekiwania na przyszłość

Nierzadko słyszałeś, że „przeciwieństwa się przyciągają”, a partnerzy powinni się uzupełniać, jeśli chodzi o temperament i charakter. To porzekadło nie odnosi się jednak do wszystkich aspektów bycia razem, a już na pewno nie do tak znaczących jak postrzeganie świata, wyobrażenia o wspólnej przyszłości czy pragnienie założenia rodziny. Jeśli jedno z was broni się przed wypowiedzeniem sakramentalnego „tak”, nie chce mieć dzieci lub planuje wyemigrować do Azji, dobrze byłoby się gruntownie zastanowić, czy wasza relacja ma szanse przetrwać. Podzielane poglądy i wspólne cele życiowe są bowiem „cementem” dla związku. Niejednokrotnie małżeństwa przezwyciężają kryzysy dzięki wyznawaniu przez partnerów tej samej życiowej filozofii i posiadaniu podobnych celów. Gdy brak jest wspólnych dążeń, ciężko wyobrazić sobie szczęśliwą przyszłość we dwoje.

Szanujecie się

Wzajemny respekt i poszanowanie praw drugiej osoby są budulcami każdego związku i pomagają stworzyć relację, w której partnerzy czują się szczęśliwi. Radzimy więc szczególnie dbać o harmonię i rozwój waszych uczuć.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy twój partner jest tym wymarzonym oraz jakie szanse ma twój związek, spójrz na powyższą listę jeszcze raz. Jeśli zaznaczyłaś/zaznaczyłeś plusem wszystkie dziewięć kryteriów, oznacza to, że masz u swego boku wymarzonego partnera i duże szanse na stworzenie długotrwałego partnerstwa.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB