Wybaczyć zdradę

zdrada

Czy da się wybaczyć zdradę? Jak zachować się, gdy bliska osoba zawiedzie nasze zaufanie? Te i wiele innych pytań kłębi się w głowach wszystkich, którzy poznali gorzki smak zdrady. Niezależnie od tego, czy zawiódł nas znajomy z pracy, najlepszy przyjaciel czy nasza druga połowa, wspomnianej sytuacji towarzyszyć będą negatywne emocje, a często nawet cierpienie. eDarling podpowiada, jak złagodzić ból i poradzić sobie z przykrymi uczuciami.

Czy wybaczyć zdradę?

Oto jest pytanie! Nie ma niestety gotowej recepty na uporanie się z emocjami towarzyszącymi zdradzie, gdyż każdy przypadek jest inny. Warto przyjrzeć się nieco dokładniej naszemu związkowi. Czy pomimo bólu nadal kochamy partnera bądź partnerkę? Co tak naprawdę mogło przyczynić się do zdrady? Czy druga osoba chce szczerze nas przeprosić i zapewnia o sile swoich uczuć?

Jak wybaczyć?

Jeśli podjęliśmy decyzję i chcemy dać związkowi jeszcze jedną szansę, warto kierować się pewną sprawdzoną zasadą – nie pozwólmy osobom trzecim na to, by wtrącały się w nasze relacje z partnerem. Nie ulega wątpliwości, że najbliższa rodzina i przyjaciele chcą naszego dobra, jednak często również nimi targają bardzo silne emocje w obliczu przykrej sytuacji, jaka nas spotkała.

Nie wolno także zapominać, że nic nie zastąpi szczerej rozmowy z partnerem. Pozwalając drugiej stronie na wyrażenie swoich emocji dajemy sobie szansę na podjęcie właściwej decyzji. Być może poznanie jej lub jego punktu widzenia otworzy nam oczy na problem leżący u podstaw zdrady?
Jeśli jednak mimo szczerych rozmów i chęci wybaczenia nie udaje nam się zabliźnić ran, warto udać się po pomoc do specjalisty. Psycholog spojrzy na nasz problem z zupełnie innej perspektywy i z pewnością pomoże wskazać właściwą drogę. Oceni również, czy nasz związek w ogóle ma szansę na „reaktywację”.

„Wybaczyć zdradę“ to nie to samo co „zapomnieć o zdradzie“

To naturalne, że wiadomość o zdradzie wywraca nasz świat do góry nogami i sprawia, iż chcemy się zemścić na drugiej osobie lub zniknąć z jej oczu raz na zawsze. Jedno nie ulega wątpliwości – złamane serce przysparza nam wielu cierpień, zwłaszcza wtedy, gdy rana jest głęboka i świeża. Warto pamiętać, że zupełnie naturalne jest odczuwanie w takim momencie złości, żalu i całej palety negatywnych emocji. Nie ma sensu tłumić ich w sobie. Dopiero gdy poradzimy sobie z trudnymi uczuciami, będziemy w stanie wybaczyć drugiej osobie.
Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie wymazać z pamięci wyrządzoną nam krzywdę. Wyciągnijmy wnioski z tej bolesnej lekcji. Dzięki temu w przyszłości nie popełnimy już podobnych błędów.

Korzyści płynące z wybaczenia

„Wybaczyć zdradę czy nie?” – Niezależnie od tego, czy zdrada będzie się wiązała z zakończeniem związku czy nie, zawsze warto spróbować wybaczyć wyrządzone nam krzywdy.

Im jesteśmy starsi, tym większy jest nasz bagaż życiowych doświadczeń. Niestety, czasem powodują one, że musimy zadać sobie pytania „Jak on mógł mi to zrobić?“, „Dlaczego ona mnie zawiodła?“. Pod wpływem emocji często nie radzimy sobie ze znalezieniem racjonalnych i obiektywnych odpowiedzi. Istnieje ryzyko, że nie poradzimy sobie z własnymi uczuciami i popadniemy w depresję. Dr James Carson, psychiatra z Duke University w USA wykazał w swojej publikacji1, że umiejętność wybaczania jest gwarantem zdrowia psychicznego. W trosce o siebie warto jest więc nauczyć się wybaczać, nawet jeśli w obliczu zdrady nasz związek się rozpadł.

Źródła

1 Carson, James: “Forgiveness and chronic low back pain: a preliminary study examining the relationship of forgiveness to pain, anger, and psychological distress.” Official journal of the American Pain Society, 2005;6(2):84-91.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB