Redakcja eDarling
20361

Wybaczyć zdradę

zdrada
Czy da się wybaczyć zdradę? Jak zachować się, gdy bliska osoba zawiedzie nasze zaufanie? Te i wiele innych pytań kłębi się w głowach wszystkich, którzy poznali gorzki smak zdrady. Niezależnie od tego, czy zawiódł nas znajomy z pracy, najlepszy przyjaciel czy nasza druga połowa, wspomnianej sytuacji towarzyszyć będą negatywne emocje, a często nawet cierpienie. eDarling podpowiada, jak złagodzić ból i poradzić sobie z przykrymi uczuciami.

Czy wybaczyć zdradę?

Oto jest pytanie! Nie ma niestety gotowej recepty na uporanie się z emocjami towarzyszącymi zdradzie, gdyż każdy przypadek jest inny. Warto przyjrzeć się nieco dokładniej naszemu związkowi. Czy pomimo bólu nadal kochamy partnera bądź partnerkę? Co tak naprawdę mogło przyczynić się do zdrady? Czy druga osoba chce szczerze nas przeprosić i zapewnia o sile swoich uczuć?

 

Jak wybaczyć?

Jeśli podjęliśmy decyzję i chcemy dać związkowi jeszcze jedną szansę, warto kierować się pewną sprawdzoną zasadą – nie pozwólmy osobom trzecim na to, by wtrącały się w nasze relacje z partnerem. Nie ulega wątpliwości, że najbliższa rodzina i przyjaciele chcą naszego dobra, jednak często również nimi targają bardzo silne emocje w obliczu przykrej sytuacji, jaka nas spotkała. 


Nie wolno także zapominać, że nic nie zastąpi szczerej rozmowy z partnerem. Pozwalając drugiej stronie na wyrażenie swoich emocji dajemy sobie szansę na podjęcie właściwej decyzji. Być może poznanie jej lub jego punktu widzenia otworzy nam oczy na problem leżący u podstaw zdrady?
Jeśli jednak mimo szczerych rozmów i chęci wybaczenia nie udaje nam się zabliźnić ran, warto udać się po pomoc do specjalisty. Psycholog spojrzy na nasz problem z zupełnie innej perspektywy i z pewnością pomoże wskazać właściwą drogę. Oceni również, czy nasz związek w ogóle ma szansę na „reaktywację”.

 

„Wybaczyć zdradę“ to nie to samo co „zapomnieć o zdradzie“

To naturalne, że wiadomość o zdradzie wywraca nasz świat do góry nogami i sprawia, iż chcemy się zemścić na drugiej osobie lub zniknąć z jej oczu raz na zawsze. Jedno nie ulega wątpliwości - złamane serce przysparza nam wielu cierpień, zwłaszcza wtedy, gdy rana jest głęboka i świeża. Warto pamiętać, że zupełnie naturalne jest odczuwanie w takim momencie złości, żalu i całej palety negatywnych emocji. Nie ma sensu tłumić ich w sobie. Dopiero gdy poradzimy sobie z trudnymi uczuciami, będziemy w stanie wybaczyć drugiej osobie.
Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie wymazać z pamięci wyrządzoną nam krzywdę. Wyciągnijmy wnioski z tej bolesnej lekcji. Dzięki temu w przyszłości nie popełnimy już podobnych błędów.

 

Korzyści płynące z wybaczenia

„Wybaczyć zdradę czy nie?” – Niezależnie od tego, czy zdrada będzie się wiązała z zakończeniem związku czy nie, zawsze warto spróbować wybaczyć wyrządzone nam krzywdy.

Im jesteśmy starsi, tym większy jest nasz bagaż życiowych doświadczeń. Niestety, czasem powodują one, że musimy zadać sobie pytania „Jak on mógł mi to zrobić?“, „Dlaczego ona mnie zawiodła?“. Pod wpływem emocji często nie radzimy sobie ze znalezieniem racjonalnych i obiektywnych odpowiedzi. Istnieje ryzyko, że nie poradzimy sobie z własnymi uczuciami i popadniemy w depresję. Dr James Carson, psychiatra z Duke University w USA wykazał w swojej publikacji1, że umiejętność wybaczania jest gwarantem zdrowia psychicznego. W trosce o siebie warto jest więc nauczyć się wybaczać, nawet jeśli w obliczu zdrady nasz związek się rozpadł.

 

Comments

Ja dowiedziałam się 2 miesiące temu że mąż mnie zdradził, jego kochanka mi powiedziała, okazało się ze ją też oklamal bo powiedział ze jest po rozwodzie, a to nieprawda. Mieliśmy lekki kryzys w związku, uważam że są gorsze, tez było mi źle, brakowało mi wszystkiego, seksu, uczucia, miłości, dobrego słowa, troski, ale w życiu nie przyszło mi do głowy żeby go zdradzić, ale oczywiście faceci potrafią tylko krzywdzić, zdradził mnie z premedytacją, nigdy nie zapomnę tego co przeżywam w chwili obecnej, a on mi potrafi powiedzieć ze po części ja się przyczyniłam do tej sytuacji, to dlaczego ja nie zdradziłam a również było mi z nim bardzo źle?? Człowiek bez zasad, bez moralności, jak można zdradzić żonę bez zabezpieczenia w dzisiejszych czasach, narażając mnie Bóg wie na co, przecież mam dziecko, które muszę wychować, Dziękuję Ci mężu ze jestem teraz wrakiem człowieka, a nasza mała córeczka musi patrzeć na mój stan dniami i nocami, dziękuję ze za trudy które ofiarowałam w naszym życiu, dostałam tak piękne podziękowanie.

Chłopak zdradzał mnie z 3 innymi dziewczynami. Z każdą b w związku. Gdy się sprawa wydała uczepil się mnie, że tylko mnie kocha itd. Trwa to już pół roku. Nie wiem co robic

Po 23 latach maż mnie zdradził.Chcę mu wybaczyć tylko nie wiem czy będę miała tyle siły.

trudna sprawa. moze lepiej..nie. ale kazdy przypadek jest inny.zapraszam do rozmowy.

Prosze o kontakt bardzo Pania mam ten sam bol z ktorym sobie nie umie poradzic :(

ja równiez borykam się z tym problemem od pół roku raz jest ok a za chwilę wszystko wraca . wiele nasuwających się pytań dlaczego????? przecież się kochaliśmy byliśmy szczęśliwi!?

ja nie wybaczam

Wybaczylam po bardzo długim czasie ale moje małżeństwo się rozpadło. Nigdy nie zapomnę tego bólu..