Seks i intymność w relacji

Seks i intymność

Seks to nie jedyny element intymności, na nią powinny składać się też szacunek i wzajemna akceptacja. Psycholog Maria Rotkiel mówi o tym, jak świadomie zadbać o sferę intymną w związku.

Pierwsze zbliżenie

Co oznacza pierwszy seks dla Niej i dla Niego? Powinien wzbogacać relację, jednak żadna ze stron nie może oczekiwać, że jest on gwarancją tego, że od teraz jesteśmy w związku. Tym bardziej, jeśli nie wyjaśniliście sobie tego na początku znajomości. Często jest tak, że to kobiety interpretują seks jako dowód uczucia i zaangażowania. Oczywiście może być i tak, że to mężczyzna mylnie interpretuje zachowania kobiety, która nie ma ochoty na nic więcej niż znajomość bez zobowiązań. Co należy zrobić, by uniknąć sytuacji zranienia i odrzucenia? Psycholog Maria Rotkiel wyjaśnia:

Nie bójmy się powiedzieć partnerowi: „Dla mnie seks to sfera, do której dopuszczam tylko mężczyzn, na których mi zależy“ (…) Może się okazać, że dla mężczyzny, z którym się spotykamy, seks jest tylko seksem i wspólna noc nie będzie oznaczała, że on zacznie myśleć o nas w kategoriach „my“. Co nie jest jednoznaczne z tym, że nas lekceważy czy ma wobec nas niecne zamiary. Może lubić i nas, i seks, ale po prostu wyznawać inny system wartości.

Wiedz, czego chcesz

Niekiedy zdarza się tak, że idziemy z kimś do łóżka, ale druga strona zrywa po jakimś czasie kontakt. Wtedy nachodzi nas uczucie, że zostaliśmy wykorzystani. W tym wypadku warto zastanowić się:

… wykorzystanie ma miejsce wtedy, gdy jesteśmy zmanipulowane czy przymuszone do zrobienia czegoś, na co nie mamy zgody. Pozwalamy na przekroczenie jakiejś granicy: fizycznej czy emocjonalnej. Jeżeli nie masz ochoty na seks, bo nie znasz dobrze mężczyzny i jesteś nieufna, to po prostu tego nie rób. Ale jeśli masz ochotę, to czemu nie!

Jeśli masz świadomość tego, że oczekujesz czegoś więcej niż jedynie dobrej zabawy i seksu bez zobowiązań – nie rób niczego wbrew sobie.

Jeśli dla ciebie przyjemny seks jest związany z oprawą i pewną aranżacją – dodaj: „Wiesz, może jak byłam na studiach, to mnie to kręciło, ale teraz potrzebuję więcej komfortu – wygodnego łóżka, seksownej bielizny“. Warto to powiedzieć lekko, żartobliwie. Seks lubi żart, swobodę.

Sens 06
Seks a intymność

Seks jest jednym ze składników intymności, ale nie jedynym. Intymność wiąże się też z innymi obszarami naszego życia – to też nasze sekrety, uczucia, przeżycia, którymi dzielimy się jedynie z osobami, którym ufamy. Co wiąże się z przełamywaniem wstydu i lęku przed mówieniem o nich. To z pewnością buduje mocną więź pomiędzy partnerami:

Ważnym miernikiem tego, jaką wartość ma nasza relacja, jest to, czy partner pomaga nam w pokonaniu tego wstydu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak pokonać wstyd i dzielić intymność z partnerem? Czytaj kwietniowy numer magazynu SENS! Już w sprzedaży!

Więcej informacji znajdziesz na: http://zwierciadlo.pl/magazyn/sens

Źródła

Artykuł J. Olekszyk, „Co zmienia w relacji seks”, kwietniowy numer magazynu SENS

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB