Byli kochankowie – problem czy cenne doświadczenie?

Byli kochankowie

Czy dzielenie się z obecnym partnerem pikantnymi historiami z poprzedniego związku to dobry pomysł? O ile niektóre doświadczenia wyniesione z wcześniejszego związku mogą być dla nas cenną lekcją na przyszłość, to już opowiadanie o seksie z ekspartnerem nie wydaje się być najlepszym pomysłem. Jednak, nie w każdym przypadku musi to być czymś szkodliwym dla naszego związku.

Spadek po eks

Wspólne zdjęcia, ulubione piosenki, miejsca, w których razem spędzaliście czas, wszystko to przywodzi na myśl wspomnienia o byłym kochanku, te radosne, jak i te bolesne. Ale są też doświadczenia i przyzwyczajenia dotyczące sfery seksu, zarówno pozytywne jak i uprzedzenia, czy też blokady, z którymi ciężko sobie poradzić w nowym związku. Często jest tak, że w przypadku mężczyzn istnieje przekonanie, że im więcej miał on seksualnych partnerek, tym lepszym jest rzekomo kochankiem. Jeśli zaś chodzi o kobiety to okazuje się, że jakkolwiek liczba kochanków ma się do naszego doświadczenia, to zapytane przez obecnego partnera, wolimy ją zaniżyć. Czy w tym kłamstwie jest coś złego? Okazuje się, że niekoniecznie, gdyż, jak tłumaczy seksuolog Joanna Twardo-Kamińska:

Nadmiar szczerości w sferze seksualnej nie zrobi dobrze żadnej relacji. Partner ma prawo do naszej teraźniejszości, ale nie przeszłości. Warto jednak mieć świadomość swojego „seksualnego CV”, by stworzyć zdrowy związek, nieobarczony przeszłością.

Problem byłych kochanków okazuje się dość poważny, czego dowodem jest niemała liczba pacjentów, którzy właśnie z tego powodu zdecydowali się terapię związku.

Powiedzieć, czy nie powiedzieć – oto jest pytanie

Co jeśli okazuje się, że obecny partner nie jest w stanie w pełni zaspokoić naszych seksualnych wymagań? Jak dobrze wiemy, niedobrze jest porównywać obecnego ukochanego z byłym partnerem. Jednak są sytuacje, w których tego nie ominiemy. Bez względu na to, jak bardzo kochamy naszego partnera, może okazać się, że w sferze seksualnej nie jest tak idealnie. A co gorsza, jeśli nasz eks był lepszym kochankiem. Żadna z nas nie chciałaby zranić uczuć ukochanego, jednak na dłuższą metę, sytuacja, w której jesteśmy niezadowolone z życia seksualnego, może doprowadzić do nawarstwienia się poważnych problemów w związku.

Okładka magazynu SENSKobiety często przyzwyczajają się do jednego sposobu przeżywania orgazmu, i potem mają problem, by dotrzeć na szczyt w inny sposób. Tym bardziej, jeśli szczytowania nauczył je pierwszy partner… To nie jest zdrada ani wnoszenie bagażu poprzedniej relacji do nowej, to jest znajomość swojego ciała i potrzeb, które po prostu odkryłaś z kimś innym. Nie musisz mówić obecnemu partnerowi, że to coś, czego nauczył cię były. Wystarczy, że po prostu powiesz : „Wiem, jaka jest moja droga do rozkoszy, wygląda tak. Chcesz spróbować?”

W kwietniowym wydaniu miesięcznika SENS znajdziemy artykuł Agaty Domańskiej, w którym przeczytamy o tym, jak nasze poprzednie związki wpływają na obecne relacje.

Gorąco zapraszamy do lektury, najnowszy numer Sensu jest już dostępny!

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB