Strach przed miłością – jak z nim walczyć?

Strach przed miłością

Trwanie w stałym związku stanowi dla ciebie poważny problem? A może to twój partner zachowuje się w sposób uniemożliwiający rozwój waszej relacji? W artykule radzimy, jak walczyć ze strachem przed miłością.

Skąd się bierze strach przed miłością?

Strach przed bliskością to problem, z którym spotkać się może każdy z nas. Przynosi cierpienie nie tylko osobie, której bezpośrednio dotyka, ale również jej potencjalnemu partnerowi. Przyczyny tego typu obaw mogą być różne, a ten, kto je odczuwa bardzo często kojarzy bliskość innych ludzi z bólem.

U źródeł strachu przed uczuciem często leżą przeżycia z przeszłości. Warunkują one myśli i zachowanie danej osoby tak silnie, że emocjonalne zaangażowanie budzi u niej tylko negatywne skojarzenia. Do owych przykrych doświadczeń należeć mogą zranienia i straty poniesione w dzieciństwie lub we wcześniejszych związkach. Przyczyną takiego podejścia może być jednak również obawa przed utratą wolności i samodzielności. Często strach odczuwamy jedynie podświadomie, dlatego trudno jest z nim otwarcie walczyć.

Symptomy strachu przed miłością

Osoby, które obawiają się bliskości, przeważnie sprawiają wrażenie pewnych siebie i zazwyczaj z łatwością zdobywają serca innych. Niestety, najczęściej na podboju się kończy. Mają one bowiem spore doświadczenie w związkach o krótkim stażu.
Czy twój partner często szuka wymówek, gdy próbujesz snuć z nim plany na przyszłość? Nie chce razem z tobą spędzić urlopu i kiedy oboje czujecie, że wasz związek wkracza w kolejny etap, on nagle staje się obcy i niedostępny? Typowym zachowaniem dla ludzi bojących się uczuć jest unikanie wzruszeń i emocjonalnych relacji z innymi; im bardziej harmonijny związek, tym większy strach. Obawa przed zobowiązaniami lub tym, że nie sprosta się oczekiwaniom partnera doprowadza często do rozstania się pary.

Nie pozwól, by strach tobą rządził

Strach przed miłością może znacznie utrudnić życie, warto więc spróbować z nim walczyć. Warto wsłuchać się w siebie, by odkryć jego przyczyny. Spróbuj ustalić, czego konkretnie się obawiasz? Co czujesz, gdy ktoś chce się do ciebie zbliżyć? Nazwanie obaw to pierwszy, niezwykle ważny krok, by nad nimi zapanować. Nie każdemu jednak udaje się samodzielnie dotrzeć do istoty problemu. W takim wypadku pomocna okazać się może wizyta u psychologa.

Postaraj się zwyciężyć strach przed uczuciem poprzez szczerą rozmowę z partnerem. Pomoże mu ona zrozumieć twoje zachowanie i bardziej tolerancyjnie podejść do wątpliwości. Nie pozwól, by irracjonalne strachy odebrały ci bliskość drugiej osoby. Walcz o miłość. Daj sobie czas, bo wspólne przeżycia budują zaufanie, a śmiech we dwoje pomaga oswoić strach.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB