Redakcja eDarling
35683

Czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa?

przyjaźń damsko-męska
Istnieje powszechne przekonanie, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną nie jest możliwa. Czy na pewno? Dlaczego utrzymanie przyjaźni damsko-męskiej bywa czasem tak trudne?

Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?

Wiele osób spogląda podejrzliwie, kiedy mężczyzna wspomina o swojej najlepszej przyjaciółce lub gdy kobieta mówi o najbliższym przyjacielu. Tradycyjny model relacji między kobietą i mężczyzną to związek miłosny. Dlatego naturalne jest, że również przyjacielskie relacje przedstawicieli przeciwnych płci przypominają czasem relacje pary kochanków. Nic dziwnego więc, że tacy przyjaciele nierzadko uznawani bywają za zakochanych.

Pogląd, że damsko-męska przyjaźń nie jest możliwa jest bardzo rozpowszechniony. Prędzej czy później jedna z osób zakochuje się bowiem w drugiej i przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę. Przeradza się wówczas w miłość lub niestety rozpada. Na pocieszenie warto zauważyć, że niemało jest par, których wielkie uczucie zaczęło się właśnie od przyjaźni. Przecież podstawą obu relacji są wzajemna sympatia i zaufanie.


O miłości platonicznej

Sporo osób jest jednak przekonanych, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa. Zapewniają oni, że mają za najlepszego przyjaciela przedstawiciela płci przeciwnej i nigdy nie odczuli w stosunku do tej osoby nic poza uczuciami platonicznymi.

Ciekawym faktem jest, że tego typu przyjaźnie pielęgnują o wiele częściej ludzie młodzi, niż ci w wieku średnim i starszym. Również chętniej w takie relacje angażują się osoby stanu wolnego, niż te po ślubie. Jest to z pewnością spowodowane faktem, że w długotrwałych związkach rolę powiernika często przejmuje współmałżonek. Statystyki pokazują również, że jeszcze przed 30 laty, na skutek sztywnego podziału ról na męskie i kobiece, przyjaźń miedzy przedstawicielami obojga płci była nie do pomyślenia.

Niewątpliwie prawdą jest, że kobiety i mężczyźni mogą sobie wzajemnie zaoferować to, czego nie dają im przyjaciele tej samej płci. Panowie szukają zazwyczaj u pań uczucia bliskości i możliwości okazania również swoich słabych stron. Tymczasem panie od przyjaciół-panów oczekują ochrony, zainteresowania i w razie potrzeby – pociechy.

Comments

Szukalam kiedys przyjazciol wsrod chlopakow. I albo chcieli byc razem ,albo chcieli sexu. Nie istnieje przyjazn damsko meska. Facet zawsze bedzie chcial zaliczyc. Chyba ze jest homoseksualista. Amen.

Ludzie! Przyjaźń między kobietą a mężczyzną ISTNIEJE! Poznałem moją Przyjaciółkę 4 lata temu, ona nie ma nikogo, ja też nie mam i nie jesteśmy homoseksualni. I wiecie co? Zaskoczę Was mówiąc, że chciałbym żeby kogoś poznała. Dobrego faceta i żeby była szczęśliwa. Ja traktuję ją jak siostrę, ona mnie jak brata.

Przyjazn damsko-meska nie istnieje. Wielu facetow mysli, ze w ten sposob zdobeda wymarzona kobiete. Prawda jest inna. Przyjaciel (nie przyjaciolka!) dla kobiety jest potrzebny wtedy, kiedy musi sie komus wygadac (ze jakis inny facet ja wykorzystal, zostawil itp.). Przyjaciel wtedy bardzo cierpi, bo ona na niego nie zwraca uwagi oraz ktos inny ja rani. A przyjazn z osoba, w ktorej sie jest zakochanym, moze doprowadzic do szalenstwa. Poza tym, facet nazywany przez kobiete "przyjaciolka" (tak czesto mowia na swoich przyjaciol dziewczyny) wiele traci wartosci w oczach innych kobiet. Chlopaki majacy przyjaciolki nie sa zbyt mescy, tak na marginesie. Ja nie szukam takich przyjazni, nie sa potrzebne, moga glownie zaszkodzic. Jak ktos chce, to niech sobie w to wierzy i szuka. Ja wiem, ze nie ma czegos takiego.

i z tym się nie zgodzę ponieważ 2 lata temu poznałem kobietę i do dnia dzisiejszego jesteśmy przyjaciółmi na dobre i na złe tak więc prawdziwa przyjaźń z kobietą jest możliwa.