Lista 7 kłamstw i mitów o miłości

mity o miłości

Bajki, baśnie, komedie romantyczne, utarte powiedzenia… Ilu kłamstw nauczyły nas o miłości? Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku mitom i tak powstała nasza lista, w której polemizujemy z jednymi z bardziej znanych „miłosnych” kłamstw.

1. W miłości nie trzeba przepraszać

Najważniejszym zwrotem w związku zaraz obok „kocham Cię” jest „przepraszam”. Myślenie, że skoro partner nas kocha, to zapomni, że sprawiliśmy Mu przykrość, bez potrzeby przyznawania się do błędu i przeprosin jest zdecydowanie błędne. W udanym związku ludzie wybaczają sobie nawzajem, ale są też zdolni do przyznania się do tego, że nie mieli racji lub zareagowali zbyt pochopnie. Jeśli kłótnia nie kończy się w pewnym momencie zgodą i przeprosinami, prowadzi to jedynie do nagromadzenia się nieporozumień i negatywnych emocji pomiędzy partnerami.

2. Przeciwieństwa się przyciągają

Ta zasada z pewnością odpowiednio opisuje wzajemne oddziaływanie magnesów, lecz niekoniecznie związek dwojga ludzi. Jeśli partnerzy zbytnio się od siebie różnią i nie mają ze sobą nic wspólnego – czy może prowadzić to do udanej i zdrowej relacji? Zdecydowanie nie. Aby związek mógł przetrwać, potrzebne są do tego – porozumienie, umiejętność osiągania kompromisów i podobne priorytety w życiu. Niemożliwe jest to w sytuacji, kiedy dwie osoby nie potrafią dojść do porozumienia w istotnych kwestiach – rodzina, przyszłość, wartości moralne i duchowe. Jeśli jedna ze stron nie potrafi uszanować zdania drugiej, nie wróży to raczej wielkiej miłości.

3. Miłość jest ślepa

To jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Jeśli zaprzeczamy istnieniu prawdziwego oblicza partnera, może to przynieść wiele rozczarowań. Idealizowanie drugiej osoby i przymykanie oczu na jej wady, nie świadczą o miłości, a bardziej o naiwności. Owszem, kochający się ludzie nie zwracają często uwagi na wzajemne słabości. Jednak w sytuacji, kiedy nie chodzi tylko o porozrzucane w sypialni skarpetki, a kiedy np. partner zdradza, a my temu zaprzeczamy, taka postawa rodzi jedynie cierpienie i stwarza złudne poczucie szczęścia.

4. Wszyscy mężczyźni to zdradliwi kłamcy

Wiele kobiet, które doświadczyły niewierności partnera, nie jest w stanie zaufać żadnemu innemu mężczyźnie. Zdrada często pozostawia w nich głęboki uraz, przez co każdy nowo napotkany facet jest dla nich potencjalnym „zagrożeniem” – „na pewno okaże się, że po jakimś czasie znudzi się mną i znajdzie sobie inną albo już teraz spotyka się z kilkoma jednocześnie…” Te i podobne myśli pojawiają się nierzadko u zranionej kobiety. Niestety taka postawa utrudnia znalezienie nowego partnera, takiego, któremu warto zaufać. Niemożliwe jest, by wszyscy napotkani mężczyźni byli tacy sami! Zamiast, więc po raz kolejny wyśpiewywać piosenkę „Facet to świnia”, spróbuj uwierzyć, że na świecie są jeszcze dobrzy mężczyźni.

5. Miłość to kwestia przeznaczenia

Nie, nie i jeszcze raz nie! Wiara w to, że „co ma być, to będzie” z pewnością nie ułatwi nikomu odnalezienia odpowiedniej osoby. Taka postawa jest zapewne bardzo romantyczna, lecz zrzucenie wszystkiego na przeznaczenie zwykle nie wychodzi na dobre. Być może dzieje się tak w filmach i książkach! W rzeczywistości rzadko jednak bierność i oczekiwanie na znak od losu wiodą do szczęśliwego zakończenia. Kiedy, więc widzisz kogoś, kto Ci się podoba lepiej wykorzystaj szansę, zamiast mówić w myślach: „jeśli znowu spotkam tę osobę, to znaczy, że jesteśmy sobie przeznaczeni…” Zdecydowanie lepiej liczyć na siebie niż na zrządzenie losu!

6. Można zmusić kogoś do miłości

Takie sytuacje mają miejsce głównie w bajkach i baśniach, przykładem jest „Piękna i bestia”. W rzeczywistości okoliczność, w której ofiara zakochuje się w swoim oprawcy, nazwano by szybciej syndromem sztokholmskim niż happy endem. Dlatego lepiej nie bawić się w rytuały voodoo, prześladowanie, czy gorące modlitwy i medytacje, które miałyby sprawić, że ktoś w cudowny sposób się w Tobie zakocha! Zajście w ciążę, by zatrzymać przy sobie partnera też nie jest najlepszym pomysłem. Wszystkie te starania zamiast uszczęśliwić, zakończą się dramatycznie.

7. „I żyli długo i szczęśliwie…”

Nie każdy związek będzie trwał wiecznie, a miłość nie oznacza, że na dwoje zakochanych czekają jedynie szczęśliwe chwile. Nawet, jeśli teraz wydaje się, że kochamy kogoś całym sercem i nie pokochamy już nikogo innego w życiu – nie wszystko można zaplanować! Jeśli pojawią się w Waszym związku problemy i nie będziecie w stanie sobie z nimi wspólnie poradzić, może to doprowadzić do rozstania. Każdy związek oprócz tego, że opiera się na miłości, wymaga od partnerów również wzajemnych starań i wysiłku. Czasem zdarza się też tak, że kochamy kogoś, kto nas rani, a wtedy należy rozważyć, czy nasza miłość wystarczy…

A Wy – znacie jeszcze jakieś inne mity na temat miłości? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem!

Źródła

http://mindypeltier.com/ten-lies-love/
http://www.jamaicaobserver.com/magazines/allwoman/The-lies-we-should-stop-believing-about-love_12790207
http://www.eharmony.com/blog/2014/05/07/ladies-dont-believe-these-10-lies-about-love/#.VA2dtBCc70c

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB