Jest tak wiele sposobów odpowiedzi na pytanie "Co to jest miłość?" Dr James Low, doświadczony terapeuta par i seksuolog, opowiada o tym, co to jest miłość, co jest kluczem do…
Miłość skrywa w sobie wiele tajemnic. Jakie czynniki odgrywają rolę podczas poszukiwań partnera? Warto dowiedzieć się, jak złożona jest ludzka psychika oraz jak działa chemia, ponieważ mają one znaczący wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji. Odpowiedzi na pytanie, czym kierujemy się w miłości, warto poszukać w nauce.
Choć naukowcy od lat próbują określić zasady, które przesądzają o tym, dlaczego zakochujemy się w konkretnej osobie, to wciąż wiele kwestii w miłości jest niezbadanych. Według niektórych badaczy dla kobiet najważniejszym kryterium wyboru partnera jest jego pozycja społeczna. Przypuszczają oni, że wiąże się to ze zdolnością mężczyzny do wyżywienia i utrzymania rodziny. Panowie zaś, szukając szczęścia w miłości, kierują się znacznie bardziej urodą partnerki. Naukowcy zakładają, że podświadomie wygląd zewnętrzny kobiety kojarzy się mężczyznom z płodnością.
Poza tym socjologowie zauważyli, że w czasach kryzysów finansowych, kiedy to kapitału jest coraz mniej, również w modzie spostrzega się dotkliwe ubytki. A ubrane w minispódniczki oraz obcisłe bluzeczki singielki konkurują o względy mężczyzn, będących w stanie zapewnić im bezpieczną przyszłość.
Czym kierujemy się w miłości?
Także w przypadku tak zwanej „miłości od pierwszego wejrzenia” ważną rolę odgrywa wygląd zewnętrzny. Badacze przypuszczają, że najbardziej pociągające wydają się te osoby, które przypominają nam kogoś bliskiego. Właśnie ze względu na to podobieństwo automatycznie obdarzamy nowego znajomego pozytywnymi uczuciami.
Dlaczego niektórzy nagle zakochują się w osobach, które znają od dawna? Osoby, które zna się długo i którym się ufa, sprawiają wrażenie przewidywalnych, zrównoważonych i stabilnych.
Feromony decydującym czynnikiem w miłości
Czym tak właściwie jest miłość? W jaki sposób wytłumaczyć naukowo uczucia i emocje? Prawda jest bardzo prozaiczna: miłość to po prostu chemia. Dokładnie rzecz biorąc, chodzi o chemiczne procesy zachodzące w mózgu. Wywołane one zostają przez różne bodźce takie jak widok osoby, którą uważa się za atrakcyjną.
Obok bodźców optycznych, ogromną rolę w miłości odgrywa węch. To właśnie substancje chemiczne, czyli tak zwane feromony, które wydziela każdy człowiek, wywołują reakcję u innych osób. Pobudzają one przysadkę mózgową potencjalnego adresata, która odpowiedzialna jest za produkcję hormonów.
Hormonami wydzielanymi przez przysadkę mózgową są endorfiny. Odpowiadają one m.in. za dobre samopoczucie i stany euforyczne. Do dalszych tak zwanych hormonów szczęścia, należy serotonina, która wpływa na potrzeby seksualne oraz zachowania impulsywne. Trzecim hormonem jest dopamina, odpowiedzialna za procesy emocjonalne, szczególnie za uczucie euforii. Ostatnim z nich jest noradrenalina, która stymuluje układ nerwowy, dbając o pobudzenie i ożywienie organizmu.
Miłość, to po prostu mieszanina różnych hormonów, która powstaje pod wpływem wizualnych, zapachowych i dotykowych bodźców. Mikstura ta wprowadza daną osobę w stan skrajnego pobudzenia, a jej ośrodkowy układ nerwowy w stan oszołomienia.