Wymiary osobowości: Neurotyczność

Neurotyczność

Jeśli już rozwiązaliście nasz test osobowości, być może chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o cechach, które braliśmy pod uwagę oraz o badaniach, w oparciu o które przygotowaliśmy pytania? Przedstawiamy Wam serię artykułów poświęconych tym wymiarom osobowości, które są szczególnie istotne dla relacji partnerskich. Zachęcamy Was do odkrycia wszystkich tajników tak zwanej „Wielkiej Piątki”, do której zaliczamy: ekstrawersję, otwartość, ugodowość, neurotyczność i sumienność.

Część czwarta: Neurotyczność

Miłość, radość, złość, smutek… W codziennym życiu wszyscy spotykamy się z szerokim wachlarzem uczuć, które – w zależności od sytuacji – mogą występować w różnym stopniu nasycenia. Jednak każdy z nas radzi sobie z nimi nieco inaczej. Podczas gdy niektórzy są podatni na ciągle zmieniającą się huśtawkę uczuć, inni starają się trzymać je cały czas na wodzy.

Neurotyczność określa stopień naszej stałości emocjonalnej i skłonność do przeżywania uczuć. Skala tego czynnika osobowości jest niewątpliwie bardzo szeroka i nie ogranicza się tylko do dwóch krańcowych biegunów przedstawionych poniżej.

Na karuzeli uczuć

Życie emocjonalne osób bardzo wrażliwych może czasami przypominać przejażdżkę kolejką górską. W momentach radosnych potrafią cieszyć się jak małe dzieci i skakać ze szczęścia, natomiast gdy coś pójdzie nie po ich myśli, popadają w rozpacz. Ta skłonność do przeżywania emocjonalnych huśtawek sprawia, że często czują się niepewnie, są niespokojne lub zestresowane. Aby sprawdzić, czy zaliczasz się do tej grupy, warto przypomnieć sobie swoje typowe reakcje podczas oglądania bardzo smutnych scen filmowych. Jeśli zazwyczaj wczuwasz się w przykrą sytuację bohaterów i zdarza Ci się uronić łzę nad ich losem, jesteś zapewne osobą bardzo emocjonalną, o wysokim poziomie neurotyczności.

Odporni na emocjonalne huśtawki

Osoby o niskim poziomie neurotyczności są bardziej opanowane i najczęściej potrafią utrzymać emocje na wodzy. To one kontrolują swoje uczucia, a nie na odwrót. Z pewnością nie można jednak stwierdzić, że są to ludzie zimni lub pozbawieni empatii, bowiem oni również okazują radość czy współczucie, a strach bądź niepewność nie są im obce. Jednak zamiast pozwolić emocjom wziąć górę nad sytuacją, osoby opanowane starają się zawsze zachować tzw. “zimną krew” i wewnętrzny spokój.

Powyżej opisaliśmy dwa przeciwstawne bieguny neurotyczności. Nasza charakterystyka stanie się jednak pełna dopiero wtedy, gdy przedstawimy ją w kontekście czterech pozostałych czynników osobowości, wchodzącymi w skład tzw. „Wielkiej Piątki”. Pozwoli to uzyskać wielowymiarowy obraz naszego charakteru. Zachęcamy zatem do dalszej lektury.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB