Prawdziwa bliskość w związku

bliskość

Wszyscy pragniemy bliskości, ale często też boimy się jej. Zdarza się, że mylimy ją z seksem, zapominając, że ma ona znacznie szerszy wymiar i stanowi niezwykle ważny element związku. Jak stworzyć prawdziwą bliskość w relacji?

Bliskość oznacza przede wszystkim więź emocjonalną z partnerem. To z kolei wiąże się z umiejętnością dzielenia się z nim swoimi przemyśleniami i odczuciami oraz ich akceptacją. Taka zdolność do wtajemniczania bliskiej osoby w nasz intymny świat jest niezwykle cenna i przynosi ogromną satysfakcję ze związku.

Intymność pomiędzy partnerami nie potrzebuje często werbalnej ekspresji. Ludzie, którzy są ze sobą blisko na poziomie emocjonalnym, potrafią zrozumieć się bez słów. Jednak jasne wyrażenie swoich potrzeb i uczuć przed partnerem jest najlepszym sposobem na budowanie więzi i wzajemnego porozumienia.

Strach przed bliskością

Strach przed zbytnim zbliżeniem się do drugiego człowieka często bierze się z lęku przed koniecznością otworzenia się i pozwolenia na zajrzenie „w głąb siebie”. Czasem może to wiązać się z powrotem do bolesnych doświadczeń z przeszłości.

Ziyad Marar, autor książki „Bliskość”, mówi:

Dążenie do tytułowej wartości bierze się z głębokiej potrzeby, by ktoś nas znał i byśmy my też tego kogoś znali(…) chodzi tu o pragnienie odkrycia „prawdziwego ciebie” i „prawdziwego mnie” – po to, by je ze sobą połączyć.

Każdy z nas nosi w sobie rany, być może ktoś nas kiedyś odtrącił. Bolesne doświadczenia pozostawiają w człowieku ślad, jednak opieranie się jedynie na pojedynczych wydarzeniach uniemożliwia nam otworzenie się w pełni. Brak zaufania powoduje, że boimy się o to, że każdy, do kogo się zbliżymy może nas zranić.

Otwórz się

Jedynym sposobem na uleczenie bolesnych ran z przeszłości jest przełamanie strachu i otworzenie się przed drugą osobą. Będąc mądrzejszym i bogatszym o przeszłe doświadczenia, nie musimy wcale próbować za wszelką cenę unikać bliskości, ale wręcz przeciwnie – zaryzykować.

Pozbycie się wstydu i masek, które nosimy na co dzień jest z pewnością niezwykle trudne. Jednak bez tego nie ma mowy o prawdziwej bliskości. Ona wiąże się nieuchronnie z prawdą i byciem sobą. To, tak, jakby nagle stanąć przed kimś nago. Aby być w stanie to uczynić, najpierw musimy uznać tę prawdę przed sobą samym. Jeśli zaryzykujesz, zobaczysz, że da ci to niezwykłą wolność.

Tak o poznawaniu prawdy mówi Osho – hinduski mędrzec:

„Dla prawdy zaryzykuj wszystko; inaczej pozostaniesz w stanie odłączenia. Będziesz robił wiele rzeczy, ale żadna z nich nie przydarzy ci się naprawdę. Będziesz zmieniał miejsca, ale nigdy nigdzie nie dotrzesz. Wszystko stanie się absurdalne. To tak jakbyś był głodny i wciąż marzył o jedzeniu”.

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego wydania magazynu SENS: J. Maria Berent, „Blisko, coraz bliżej”

Gorąco zapraszamy do lektury, listopadowy numer SENS-u już w sprzedaży!

Źródła

http://www.relationships.org.au/relationship-advice/faqs/what-is-intimacy-and-why-is-it-so-important

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB