Język miłości: jak pokazać, że kochasz?

język miłości

On kocha ją. Ona kocha jego. A jednak niejednokrotnie tak ciężko to wyrazić. W natłoku codziennych spraw i nieporozumień często zapominamy o okazywaniu sobie miłości. Bywa, że nie wiemy jaki sposób jest najlepszy, by zapewnić drugą osobę o uczuciach jakimi ją darzymy. Redakcja portalu eDarling odkrywa tajniki języków miłości, dzięki którym nie zabraknie jej w żadnym związku.

Język miłości – czyli ?

Każdy z nas słyszał o parach „rozumiejących się bez słów”. Niejednokrotnie zastanawiamy się, w czym tkwi fenomen świetnej komunikacji między nimi, jak to jest, że tak dobrze się ze sobą czują? Otóż sekretem jest tzw. „szyfr miłości”, jaki wielu parom udaje się między sobą stworzyć. Szczególnie tyczy się to par, których łączy naprawdę bliska więź. Szyfr czy też „język miłości” jest to sposób okazywania sobie uczuć, mający szczególne znaczenie dla obojga partnerów. Rodzajów wyrażania miłości jest wiele i można by je wyliczać w nieskończoność. Aby wyróżnić jednak główne grupy dr Gary Chapman wyodrębnił pięć kategorii, pięć języków miłości.

1. Słowa

Mikołaj Gogol mawiał, że miłości nie udowadnia się słowami. Owszem, puste słowa nie mają żadnej wartości. Odpowiednio użyte potrafią jednak zdziałać wiele, służą bowiem werbalizacji naszych uczuć i emocji. Komplementy, słowa uznania, zapewnienia o wzajemnym uczuciu sprawiają, że czujemy się pewniejsi siebie i szczęśliwsi. Szczególnie kobiety, uważane za słuchowców, lubią słyszeć miłe słowa na swój temat. Bo która z Pań nie uśmiechnie się słysząc od partnera: „Ślicznie Ci w tej nowej sukience”?

2. Dotyk

Dotyk jest to język miłości, którego potrzebują obie płcie. Nazwanie mężczyzn gruboskórnymi wynika jedynie z faktu różnic między nimi a kobietami. Płeć piękna ma do dziesięciu razy wrażliwszą skórę niż mężczyźni, nie oznacza to jednak, że zmysł dotyku Panów zanikł! Także dla nich poczucie bliskości budowane przez kontakt fizyczny jest ważnym elementem związku. Nie zapominajmy więc o okazywaniu sobie uczuć za pomocą pocałunków, objęć czy czułych gestów jak na przykład masaż po ciężkim dniu pracy.

3. Gesty

Zrobienie czegoś dla drugiej osoby po to tylko, by jej pomóc, ulżyć czy też po prostu poprawić humor, jest świetnym sposobem na udowodnienie jej jak wiele dla nas znaczy. Bezinteresowne gesty to język miłości, wyrażający wzajemną troskę i szacunek. Prezenty, niespodzianki czy inne drobne gesty jak miły liścik na lodówce czy też przygotowanie śniadania do łóżka zbliżają partnerów i przypominają każdego dnia o wzajemnej miłości.

4. Pomocna dłoń

Wsparcia partnera powinno się doświadczać nie tylko w przypadku ciężkich sytuacji życiowych. Także na co dzień obie połówki powinny dawać sobie do zrozumienia, że mogą liczyć na wzajemną pomoc. Propozycja wyręczenia partnera z nieprzyjemnego obowiązku, pomoc w załatwieniu jakiejś sprawy czy też szczere zainteresowanie problemami drugiej połowy to język miłości mówiący „kocham” bez potrzeby otwierania ust.

5. Czas

Dla pewnej grupy ludzi to właśnie poświęcany im czas jest największym dowodem miłości partnera. Często nie potrzebują oni robić niczego wyjątkowego, wystarczy im po prostu być blisko swojej drugiej połówki i cieszyć się jej obecnością.

Warto porozmawiać z partnerem, który język miłości jest przez niego szczególnie ceniony. Prawdopodobnie ukochana osoba wskaże więcej niż tylko jeden rodzaj okazywania jej uczuć. Wdrażanie ich we wspólne życie sprawi, że Wasz związek stanie się jeszcze ciekawszy a Wy już wkrótce stwierdzicie, że „kochać? To przecież łatwo powiedzieć!”

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB