Dlaczego warto często mówić dziecku, że je kochasz?

Mów dziecku kocham

Kto nie lubi słyszeć słów: “kocham Cię”? To wyznanie sprawia, że robi nam się cieplej na sercu. A co dla dziecka oznaczają te słowa wypowiedziane przez rodzica? Bardzo wiele! Częste mówienie naszym pociechom, że je kochamy, ma ogromny wpływ na ich wychowanie.

Dlaczego warto mówić „kocham Cię” – naukowy punkt widzenia

Kiedy dziecko się rodzi, w jego mózgu znajduje się więcej niż 100 mld neuronów. Pomiędzy nimi tworzą się połączenia, których powstawaniu sprzyjają doświadczenia o charakterze zmysłowym. Dlatego pozytywny impuls, jak czułe powiedzenie dziecku „kocham Cię” ma wpływ na wytwarzanie się takich obwodów pomiędzy komórkami mózgowymi. Co więcej, to właśnie wielokrotne powtarzanie tych czynności temu sprzyja. I tak w wieku 3 lat, w mózgu dziecka może znajdować się aż 1000 trylionów połączeń pomiędzy neuronami. A co za tym idzie – ma to pozytywny wpływ na zdolność Twojej pociechy do uczenia się i zapamiętywania nowych informacji.

Pozytywny wpływ na dziecko

• Samoocena dziecka

Dziecko, które czuje się kochane przez swoich najbliższych, dorasta z poczuciem bycia osobą wartościową. To zwiększa jego samoocenę i zmniejsza poczucie strachu czy nieśmiałości. Odczuwanie miłości rodzicielskiej jest dla dziecka niezwykle istotne. To procentuje w przyszłości odwagą i większą pewnością siebie, co ułatwia im podejmowanie trudnych życiowych wyzwań.

• Poczucie bezpieczeństwa

Rodzice mówiąc dziecku „kocham Cię” dają im w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą one, że mają osoby, którym mogą ufać. Miłość rodzicielska oznacza wsparcie, które jest bardzo ważne dla dziecka w procesie dorastania.

• Nauka dojrzałości

Rodzic, kochając swe dziecko w sposób bezwarunkowy, daje mu do zrozumienia, że ma prawo do popełniania błędów, ponieważ nikt nie jest ideałem. Poza tym uczy je też, by nie poddawać się w przypadku porażki, ale również nie stawia przed dzieckiem niemożliwych do spełnienia wyzwań. Dzięki temu uczy się ono tego, co oznacza dojrzałość.

• Relacje z innymi

Dziecko wynosi przykład z domu, w zależności od tego, jakie panują tam stosunki, będzie je powielać w relacjach z innymi ludźmi. Dlatego, jeśli rodzice obdarzają swe pociechy czułością i szacunkiem, wpływa to pozytywnie na ich relacje międzyludzkie. Rodzice, którzy w szczery i rozsądny sposób potrafią okazywać swoim dzieciom uczucia, uczą je empatii i unikania postawy egoistycznej.

Wyrażając często uczucia wobec dziecka, mówiąc mu przede wszystkim, że je kochamy, sprawiamy mu niezwykłą radość i dajemy poczucie szczęścia. Bo przecież nie ma nic lepszego w życiu niż świadomość bycia kochanym!

Jak często mówicie swym pociechom, że je kochacie? Czy wypowiedzenie tych słów sprawia Wam problem? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem!

Źródła

http://www.becomingminimalist.com/15-reasons-to-say-i-love-you-to-your-child/
http://www.examiner.com/article/saying-i-love-you-to-your-child-how-important-is-it

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB