Dzień Ojca – powiedz tacie „kocham Cię”

dzień ojca

23. czerwca obchodzimy Dzień Ojca – okazja, by złożyć życzenia swojemu tacie i by powiedzieć, jak bardzo Go kochamy. Chwyćcie, więc za telefon, bądź wybierzcie się w odwiedziny do taty, by wyrazić swoją wdzięczność.

Ojciec, tata, tatuś, tatulek – pierwszy mężczyzna ważny w naszym życiu. Ten, który otaczał silnym ramieniem, kiedy nabiliście sobie kolejnego guza lub przegonił potwory spod łóżka, kiedy baliście się zasnąć w ciemnym pokoju. Prawdopodobnie to On nauczył Was jeździć na rowerze, czy prowadzić samochód. I to On też pokazał Wam, czym jest odpowiedzialność za tych, których się kocha.

Instynkt ojcowski

Przyjęło się mówić, że to matka wie najlepiej, czego potrzebuje jej dziecko. Jednak najnowsze badania wskazują na to, że istnieje również coś takiego jak instynkt ojcowski. Przeprowadzono eksperyment, podczas którego próbowano sprawdzić, czy ojcowie są w stanie rozpoznać, czy głos płaczącego dziecka należy do ich pociechy, tak dobrze jak robią to matki. Okazało się, że podczas dwóch prób zarówno panowie jak i panie zdobyli wynik w 90% poprawny *.

Dzień Ojca – niedoceniany

Święto Ojców ma historię zdecydowanie krótszą niż obchody Dnia Matki. W Polsce Dzień Ojca wprowadzono do kalendarza dopiero w latach 60. To zapewne sprawia, że jest to święto mniej popularne. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na równą rolę ojca w wychowywaniu dziecka, a nie jedynie na jego funkcje jako żywiciela i głowy rodziny.

Miłość to ojciec ratujący dzieci z płonącego budynku, wynoszący je i ginący przy tym. Kiedy kochasz przestajesz żyć dla siebie, żyjesz dla innej osoby.

(Philip Kindred Dick)

Nie bez powodu w powyższym cytacie miłość została porównana do ojca ratującego swoje dzieci i oddającego za nie swoje życie. Słowo ojciec nasuwa nam od razu skojarzenie z odpowiedzialnością i ochroną. Kochający rodzic roztacza opiekę nad swoimi dziećmi i jest w stanie zrobić dla nich wiele.

Cóż Ci życzyć mam…

Któż z nas w dzieciństwie nie recytował wierszy, bądź rysował laurek z okazji Dnia Ojca? Wszystko to, by uszczęśliwić ukochanego tatę. Nie zapomnijmy, więc i tym razem, by złożyć życzenia z okazji Dnia Ojca:

W dniu dzisiejszym drogi Tatku,
zdrowia, szczęścia i dostatku.
W życiu samych przyjemności,
w duszy niechaj spokój gości.

Tato, tato, coś ci dam,
jedno serce, które mam,
a w tym sercu róży kwiat,
tato żyj nam ze sto lat.

Dziś jest święto Twoje Tato,
chcę Ci powinszować za to.
Zdrowia, szczęścia, pomyślności,
niech w Twym sercu radość gości!

Wszystkim ojcom składamy najserdeczniejsze życzenia!

A Wy macie pomysły na obchody Dnia Ojca? Jak wyrazić wdzięczność tacie? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem!

Źródła

*Aby to sprawdzić naukowcy pracowali z 29 rodzinami, 15 z Francji i 14 z Demokratycznej Republiki Konga. Zebrali sześć ośmiosekundowych sekwencji spontanicznego płaczu dzieci w wieku 58-153 dni. Podczas dwóch sesji indywidualnego przesłuchiwania 15 losowych sekwencji płaczu – matki i ojcowie mieli za zadanie zdecydować, czy płacz należy do ich dziecka.

http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2013/04/16/fathers-maternal-instinct-just-as-reliable-as-a-mothers/#.U6PsgZDpD0f
http://dniwolne.pl/swieto/dzien-ojca
http://zyczenianaurodziny.com.pl/zyczenia/na-dzien-ojca-3

O autorze: Asia Smiger Zobacz więcej artykułów autorstwa Asia Smiger

Banner FB