Wyzwolone i niezadowolone

shutterstock_25607584_150x150.jpg

Wyzwolone i niezadowolone

Znane z czasów PRL-u tradycyjne obchody Dnia Kobiet związane z wręczaniem paniom czerwonych goździków oraz rajstop przechodzą do lamusa. Obecnie 8 marca jest dniem debat nad równością kobiet i mężczyzn. Portal eDarling zapytał blisko 800 użytkowniczek, jak oceniają własną niezależność oraz równość względem płci przeciwnej.

Piękne i niezależne
Jak wynika z badania portalu randkowego eDarling socjalistyczny slogan „Kobiety na traktory” ostatecznie stracił swoją siłę. Użytkowniczki eDarling twierdzą, że ze względu na biologiczne różnice powinny być odmiennie traktowane od mężczyzn. Z taką oceną zgodziło się prawie 50% singielek biorących udział w badaniu. Chęć odmiennego traktowania nie oznacza jednak poczucia braku niezależności. Ponad połowa biorących udział w ankiecie przedstawicielek płci pięknej czuje się wolna zarówno w domu, gronie rodzinnym jak i w relacjach damsko-męskich.

Polki mają ciężej!
Panie są jednak nie do końca zadowolone ze swojej obecnej sytuacji. Według opinii respondentek trudniej jest być Polką niż Polakiem. Po całym dniu w pracy, w której zdaniem 71% ankietowanych łatwiej mają mężczyźni, wracają do domu, gdzie, jak twierdzi połowa z nich, jest im ciężej. Praca, dom – ponad połowa z badanych zgadza się z twierdzeniem, że mężczyźni napotykają w tych miejscach na mniej utrudnień. 56% ankietowanych kobiet uważa, że w odniesieniu do relacji w związkach panowie też mają prostszą sytuację.

Feministki: ciężko powiedzieć
Pomimo niezadowolenia z panujących relacji między płciami, walczące o prawa kobiet feministki nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem wśród Polek. Jedynie 28% ankietowanych singielek popiera ich postulaty, a aż 54% przebadanych kobiet nie ma opinii w tej kwestii. Psycholog eDarling, doktor Wiebke Neberich tłumaczy, że tak duży odsetek niezdecydowanych pań może wynikać z trudności w określeniu, do czego dążą współczesne ugrupowania kobiece.