70% Polaków wolałoby rzucić partnera, niż przestać jeść mięso

Infografika

Badanie ujawnia: 70% Polaków wolałoby rzucić partnera, niż przestać jeść mięso

Polscy wegetarianie, którzy postawiliby swojego partnera przed wyborem „albo ja, albo mięso”, mogliby przeżyć szok – nowe badanie eDarling ujawnia, że 70% polskich singli wybrałoby w tej sytuacji przysłowiowego schabowego!

  • 70% Polaków rzuciłoby partnera, gdyby ten kazał im zrezygnować z jedzenia mięsa
  • 39% Polaków jedzących mięso obawia się umawiać z wegetarianami, ponieważ spodziewa się z czasem usłyszeć „albo ja, albo mięso”
  • Przy czym tylko 13% polskich wegetarian przyznaje, że faktycznie próbowałoby z czasem “nawrócić” partnera na wegetarianizm
  • Blisko połowa mięsożernych Polaków zdecydowałaby się jeść mniej mięsa, gdyby partner-wegetarianin delikatnie zapytał, czy jest na to szansa
  • To wegetarianie są bardziej tolerancyjni względem osób o innych nawykach żywieniowych
  • Polacy znaleźli się wśród narodów, które są najbardziej otwarte na związki z wegetarianami!

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu (1. października), zespół eDarling postanowił przepytać europejskich singli z nawyków żywieniowych. Badanie ujawniło sporo interesujących faktów na temat jedzenia mięsa, wegetarianizmu i związków.

Single wolą jeść mięso, niż kochać

Wyniki badania ujawniają, że mięsożerni Polacy obawiają się, że związek z wegetarianinem może doprowadzić do tego, iż będą zmuszeni zrezygnować ze swoich żywieniowych przyzwyczajeń. Aż 39% singli spodziewa się, że z czasem zacznie słyszeć od swojego partnera – wegetarianina usilne namowy do tego, aby przejść na wegetarianizm. Obawa ta skutecznie zniechęca ich do umówienia się na randkę z osobą niejedzącą mięsa. Dodatkowo, aż 70% singli przyznało, że w przypadku usłyszenia ultimatum („albo ja, albo mięso”), wolałoby rozstać się z partnerem.

Oczywiście, za tak wysoką liczbą może kryć się nie tyle niechęć do przejścia na wegetariazm, co raczej niechęć do tego, aby mierzyć się z ultimatum. Bowiem w przypadku, kiedy partner – wegetarianin, delikatnie zasugerowałby, aby spróbować zrezygnować z mięsa, 17% zgodziłoby się, a 46% znacznie ograniczyłoby jego spożycie – całkowicie zrezygnowałoby z jedzenia mięsnych dań w obecności partnera.

Krzywdzące stereotypy

Zwykło się sądzić, że wegetarianie mają problemy z tolerowaniem osób, które spożywają mięso. Jak się jednak okazuje, polscy jarosze są bardzo otwarci. Tylko 13% badanych stwierdziło, że zależy im na tym, aby przyszły partner miał takie same jak oni nawyki żywieniowe. 42% przyznało, że chciałoby, aby partner spróbował, jak to jest nie jeść mięsa, jednak nie wywierałoby specjalnych nacisków. Najwięcej wegetarian (45%) stwierdziło jednak, że dieta drugiej połówki nie spędza im snu z powiek.

Co więcej, aż 94% wegetarian przyznało, że nie widzi przeszkód, aby być w związku z osobą jedzącą mięso. Dla porównania, „jedynie” 90% mięsożernych singli stwierdziło, że mogłoby związać się z wegetarianinem.

Ciekawie przy wymienionych liczbach preznetują się trzy słowa, za pomocą których wegetarianie i nie-wegetarianie najczęściej nawzajem się określają.

Osoby jedzące mięso, najczęściej opisywane są przez wegetarian jako: samolubne (51%), uparte (49%), irytujące (41%).

Wegetarianie natomiast najczęściej określani są przez nie-wegetarian jako osoby: zdrowe (66%), zdyscyplinowane (60%) i inteligentne (30%).

Jak więc widać, wegetarianie postrzegają osoby mięsożerne zdecydowanie bardziej negatywnie. Jednak mimo to, częściej przyznają, że mogliby związać się z nie-wegetarianinem.

Łączą nas obawy

Jak się okazuje, są rzeczy, które łączą zwolenników obu sposobów odżywiania. Zarówno wegetarianie, jak i mięsożercy, najbardziej obawiają się, że w przypadku „mieszanego związku” największym problemem będzie wspólne gotowanie i spożywanie posiłków (odpowiednio 51% wegetarian i 35% osób jedzących mięso). Wegetarianie obawiają się również układania menu na wspólnie organizowane przyjęcia (24% wskazań). Mięsożercy natomiast na drugim miejscu wśród trudności zamieścili jedzenie mięsa w obecności partnera (25%). Co jednak ciekawe, wegetarianie raczej nie uważają tego za problem. Tylko 7% potwierdziło, że nie chciałoby widzieć partnera posilającego się w ten sposób.

Gdzie w Europie na wege randkę?

W badaniu wzięło udział blisko 10 tysięcy europejskich singli*. Jedno z pytań, na jakie odpowiedzieli, brzmiało: „Wolałbyś się umówić z…?” Aż 26% Polaków stwierdziło, że byłaby to osoba, która nie je mięsa. Tym sposobem Polska zostawiła w tyle wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które wzięły udział w badaniu. Mało tego, wyprzedziła niektóre kraje leżące na zachodzie kontynentu, w tym np. Francję, Austrię, czy Irlandię. W Europie bardziej otwarci na wegetarian są tylko: Hiszpanie (37%), Finowie (31%), Niemcy (30%), Brytyjczycy (29%) oraz Szwedzi i Norwegowie (27%).

Całkowity rozkład procentów można zobaczyć na załączonej mapie.

* Ankieta na temat wegetarianizmu, jedzenia mięsa i związków. Próba: 9808 europejskich singli.