Walentynki nie tylko świętem zakochanych

single.jpg

Walentynki nie tylko świętem dla zakochanych

Choć zwyczaj obchodzenia walentynek przywędrował do Polski dopiero blisko dwie dekady temu, Święto Zakochanych bardzo szybko zyskało w naszym kraju wielu sympatyków. Dziś trudno już wyobrazić sobie ten dzień bez ozdobionych serduszkami i pluszakami sklepowych witryn oraz długich kolejek w kwiaciarniach. Co ciekawe, 14 lutego jest nie tylko szansą dla zakochanych par do wzajemnego wyznania sobie uczuć, ale także świetną okazją, by wyrazić sympatię wobec innych bliskich nam osób. Natomiast jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez eDarling, polskie single coraz częściej postrzegają walentynki jako dzień szczególnie sprzyjający flirtom i nawiązywaniu nowych znajomości.

Zespół eDarling pod kierownictwem dr psychologii Wiebke Neberich zapytał blisko 1000 polskich singli zarejestrowanych na portalu o ich opinię na temat Dnia Zakochanych. Co ciekawe, podczas gdy zaledwie 23% wszystkich respondentów stwierdziło, że w ogóle nie obchodzi walentynek, aż co drugi pytany mężczyzna i co trzecia kobieta zadeklarowali, że 14 lutego wykorzystają jako okazję do umówienia się na randkę. Blisko 20% singli chciałoby w tym dniu przede wszystkim znaleźć więcej czasu dla siebie, a co szósta osoba planuje spotkanie w gronie znajomych. Ponadto badanie pokazało, że aż 27,5% użytkowników portalu spodziewa się z okazji Święta Zakochanych drobnego upominku lub zabawnej kartki od znajomych i przyjaciół.

Wbrew często spotykanej opinii, że walentynki są komercjalizacją miłości i czysto konsumpcyjnym świętem pozbawionym prawdziwego romantyzmu, zaskakująco duży odsetek przebadanych przez eDarling singli postrzega 14 lutego jako dzień wyjątkowo sprzyjający umawianiu się na pierwsze randki – tego zdania jest aż 78% wszystkich respondentów. Według użytkowników portalu najbardziej romantyczne pomysły na walentynkowe spotkanie we dwoje to samodzielnie przygotowana kolacja w domowym zaciszu (43,8%) oraz spontaniczny wypad w góry (32,9%). Na trzecim miejscu pośród najczęściej wybieranych propozycji znalazło się wspólne wyjście do restauracji (21,4%), natomiast zaledwie 3,3% singli uważa, że warto zdecydować się na wyprawę do kina.

eDarling postanowił także spytać wszystkich, którzy jeszcze nie odnaleźli swojej drugiej połówki, o ich spontaniczne skojarzenia na temat walentynek. Wnioski? W tym dniu single bardziej dotkliwie niż na co dzień odczuwają brak partnera lub partnerki u swojego boku, jednak Święto Zakochanych jest dla nich także ważnym impulsem mobilizującym do poszukiwania miłości. Blisko połowa (46,7%) wszystkich respondentów stwierdziła, iż widok szczęśliwych, zakochanych par skłania ich do namysłu nad własnym statusem, natomiast 26% samotnych deklaruje, że dzięki walentynkom odczuwa przypływ energii i zaczyna na nowo wierzyć, iż im także uda się stworzyć szczęśliwy związek. Co ciekawe, tylko co dwudziesta osoba samotna stara się całkowicie odizolować od romantycznej atmosfery 14 lutego i w tym dniu popada w antywalentynkowy nastrój.

Obraz polskich singli wyłaniający się z badania przeprowadzonego przez eDarling napawa optymizmem – mimo faktu, że do tej pory nie udało im się odnaleźć właściwego partnera, nie tracą nadziei i z entuzjazmem podchodzą do dalszych poszukiwań. Prawie co trzeci respondent zamierza wykorzystać tegoroczne Święto Zakochanych jako świetną okazję do flirtu, a aż 38% pytanych jako swój cel przyszłość wymienia spędzenie kolejnych walentynek już u boku ukochanej osoby.