Święta bez pary

bombka_small.jpg

Święta bez pary

Święta Bożego Narodzenia to w Polsce tradycyjnie czas spotkań z rodziną i odpoczynku w domowym zaciszu. Z sondażu przeprowadzonego w ubiegłym roku dla Polskiego Radia przez instytut badawczy Homo Homini wynika, że blisko 80 % z nas spędza ten okres w gronie najbliższych, a tylko co setny Polak w ogóle nie przygotowuje świąt, wykorzystując ten czas na urlop poza granicami kraju.

Zespół serwisu eDarling pod kierownictwem dr psychologii Wiebke Neberich postanowił zapytać polskie single o ich świąteczne zwyczaje i zbadać rozbieżności między wyobrażeniami na temat idealnych świąt a tym, jak w rzeczywistości spędzają Boże Narodzenie. W tym celu dokonano analizy odpowiedzi udzielonych przez blisko 800 kobiet i mężczyzn zarejestrowanych na portalu. Okazuje się, że w przypadku polskich singli, wbrew obiegowej opinii osoby młodsze są bardziej przywiązane do tradycji niż ankietowani z grupy wiekowej 40+.

Tylko 46% badanych zadeklarowało,że najchętniej spędziłoby okres świąteczny tradycyjnie, w gronie najbliższych. Zaskakujący jest fakt, że wśród respondentów poniżej 40. roku życia ten odsetek jest znacznie wyższy i wynosi 50%, podczas gdy w grupie singli po czterdziestce o rodzinnych świętach marzy już tylko 41% ankietowanych. Podobne różnice dają się zaobserwować w przypadku pozostałych odpowiedzi. Podczas gdy co dziesiąta osoba samotna przed 40. rokiem życia chciałaby świętować Boże Narodzenie razem z przyjaciółmi i znajomymi, w grupie wiekowej 40+ tę opcję wybrało blisko dwukrotnie mniej badanych. Co ciekawe, im jesteśmy starsi, tym częściej marzymy o spędzeniu świąt na wyjeździe i o zafundowaniu sobie bożonarodzeniowego odpoczynku w ciepłych krajach − tej odpowiedzi udzieliło aż 17% osób powyżej 40. roku życia i jedynie 11% młodszych respondentów. Całkowicie zrezygnować z obchodzenia świąt chciałoby 8% wszystkich singli, przy czym w grupie tych dojrzalszych powyższa odpowiedź pojawia się nieco częściej niż wśród badanych w przedziale wiekowym 18-40 (odpowiednio 9% i 6%).

Sondaż przeprowadzony wśród użytkowników portalu eDarling wyraźnie pokazuje także,że mężczyźni i kobiety znacznie różnią się od siebie jeśli chodzi o sposób spędzania ostatnich przedświątecznych dni. Wyniki badania potwierdzają popularne stereotypy dotyczące tradycyjnego podziału ról w rodzinie, według których to przede wszystkim na paniach spoczywa obowiązek szeroko pojętego dbania o domowe ognisko. Podczas gdy aż połowa ankietowanych kobiet odpowiedziała, że w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie zajmuje się przygotowywaniem potraw na wigilijny stół, do pomagania w kuchni przyznało się zaledwie 22% panów. Respondenci płci męskiej częściej deklarowali za to, że okres adwentu wykorzystują na spotkania z dawno niewidzianymi znajomymi (odpowiednio 19% panów oraz 9% pań), duchowe przygotowanie do świąt (41% mężczyzn i 30% kobiet) oraz nadrabianie zaległości w pracy − przyznał się do tego co dziesiąty ankietowany mężczyzna i co dwudziesta kobieta. Z przeprowadzonego przez eDarling badania wyłania się portret singla,który mimo przywiązania do tradycji jest otwarty na nowe sposoby obchodzenia tych najpiękniejszych świąt w roku.