Jak zerwać z kobietą?

zerwać z kobietą

Według psychologa Grzegorza Gustawa osiem na dziesięć osób co najmniej raz w życiu zerwało z kimś lub doświadczyło zerwania.1 Sytuacja ta, pomimo swoich bolesnych konsekwencji, jest więc nieustannie obecna w naszej codzienności. Jeśli Ty także nie możesz uratować swojego związku i czujesz się teraz zmuszony zerwać z kobietą, pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą Wam obojgu zaoszczędzić dodatkowego stresu.

Przed zerwaniem

Zastanów się, czy warto. Czy jesteś pewien, że nic już nie może ocalić Waszego związku? Może warto udać się na terapię dla par lub rozważyć zerwanie na próbę? Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji i daj sobie czas na racjonalne przeanalizowanie sytuacji. Pamiętaj, że rozstrzygając teraz o zakończeniu relacji, możesz stracić szansę na odbudowanie jej w przyszłości. Aby zerwać z kobietą, musisz być przekonany o słuszności swoich podejrzeń, dlatego warto rozwiać wcześniej wątpliwości, przeprowadzając z partnerką szczerą rozmowę.

Poznaj motywy. Zastanów się, czy wydarzyło się coś, co wpłynęło negatywnie na jakość Waszego związku. A może od początku nie byliście dla siebie stworzeni? Często bywa też, że partnerzy zmieniają się pod wpływem otoczenia i z czasem przestają do siebie pasować – nie ma w tym niczyjej winy. Nawet jeśli zdecydujesz się pozostać przy swoim zamiarze i zerwać z kobietą, warto jest poznać własne odczucia i pragnienia. Taka postawa sprawi, że będziesz mógł szczerze wyjaśnić partnerce przyczynę zerwania i łatwiej będzie Ci unikać podobnych błędów w przyszłości.

Nie zwlekaj. Jeśli spojrzałeś już w głąb siebie i czujesz, że nic nie może zmienić Twojej decyzji – nie odwlekaj jej. Tkwienie w niewłaściwym związku nie pomoże żadnej ze stron, a przyczynić się może jedynie do powstania frustracji, którą nieświadomie wyładowywać będziesz na partnerce. Im dłuższy związek, tym więcej wspomnień i bardziej bolesne rozstanie. Może okazać się też, że decydując się zerwać z kobietą, dopełniasz tylko formalności, postanawiając o tym, czego oboje od dawna chcieliście.

W czasie zerwania

Obecość obowiązkowa. Aby zakończyć związek z klasą, musisz pofatygować się na spotkanie osobiście. Zrywanie przed internet, komórkę lub osobę trzecią jest niedopuszalne i świadczy o niedojrzałości partnera. Podjąłeś męską decyzję o tym, że chcesz zerwać z kobietą, powinieneś więc dowieść swojej odwagi i zaproponować jej spotkanie w cztery oczy. W ten sposób okażesz byłej partnerce szacunek, na który zasłużyła sobie, wkładając w Wasz związek swój czas i zaangażowanie.

Pomóż jej się przygotować. Jeśli Twoja partnerka jest w Tobie szaleńczo zakochana i nie przeczuwa, że chcesz zakończyć Wasz związek, taka informacja może być dla niej bolesnym szokiem. Dlatego, aby zerwać z kobietą i oszczędzić jej trudnych przeżyć, powinieneś wysłać jej wcześniej sygnał ostrzegawczy, oznajmiając na przykład, że „musisz z nią poważnie porozmawiać”. Taka wypowiedź zmusi ją co prawda do nieprzyjemnych rozmyślań, ale zredukuje też wstrząs rozstania.

Wybierz miejsce. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce neutralne, nie wywołujące wspomnień na temat wspólnej, radosnej przeszłości. Aby nie wzbudzać w partnerce mylnych podejrzeń, nie przynoś kwiatów ani innych upominków. Niewykluczone, że na wiadomość o zerwaniu Twoja partnerka może zareagować histerią. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji (np. prób zatrzymania Ciebie siłą, płaczu, krzyku) zwróć uwagę na to, aby wybrane przez Ciebie miejsce nie było dla którejś ze stron niewygodne.

Szczery, ale nie do bólu. Jeśli chcesz w sposób odpowiedzialny zerwać z kobietą, powinieneś szczerze przedstawić jej powody rozstania. Zrezygnuj z takich sformułowań jak „nie zasługuję na ciebie” czy „jesteś dla mnie za dobra” – nie brzmią one wiarygodnie i pozostawiają wiele przestrzeni dla fantazji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najczęstszą przyczynę rozwodów (ponad 30%) stanowi „niezgodność charakterów.” 2 Jeśli nie potrafisz inaczej wytłumaczyć swojej decyzji, możesz „podpiąć się” pod ten przykład. Zrywając z partnerką, nie poruszaj drażliwych kwestii, które mogłyby wywołać między Wami kłótnie (np. pożycie seksualne).

Po zerwaniu

Bądź konsekwentny. Tu obowiązuje jedna zasada: koniec kontaktów, także seksualnych. Skoro zdecydowałeś się podjąć ważne zmiany w swoich życiu i zerwać z kobietą, powienieneś trzymać się tego postanowienia do końca. Nie dzwoń do byłej partnerki, aby zapytać o jej samopoczucie – wzbudzasz w niej w ten sposób złudne nadzieje. Jeśli sama szuka kontaktu, nie ukrywaj się, ale postaraj się być powściągliwy w okazywaniu wsparcia. Nie pocieszaj swojej byłej słowami pt. „Możemy zostać przyjaciółmi” – takie deklaracje mają zwykle niewielkie szanse na spełnienie w rzeczywistości. Niestety, jedynym sprawdzonym lekarstwem pozostaje czas.

Źródła

1 Gustaw, Grzegorz, Jak zrywać, no to już!, W: Charaktery, Wydanie specjalne 2/2012 – I Ty i Ja (t.2)

2 Sytuacja demograficzna Polski w 2011r. Zródło: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_raport_2010-2011.pdf

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB