Pobudzanie zmysłu węchu: zapach

zapach

Jakie czynniki sprawiają, że nowo poznana osoba staje się dla nas interesująca, a partner mimo upływu lat jest pociagający? Do czyjegoś serca trafia się nie tylko przez żołądek, ale również przez… nos.

Czuły na zapachy

Zapach jest tym, co sprawia, że partner wydaje nam się bardziej pociągający. Odpowiedzialne za to są malutkie receptory znajdujące sie w śluzówce nosa. Wyłapują one feromony, czyli lotne substancje chemiczne wydzielane przez nasz organizm, które maja wpływ na wybór partnera.

Zapach i feromony

Słowo „feromon” wywodzi się z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przekaźnik podniecenia”. Każdy człowiek wydziela trzy substancje: androstenol, androstenon i androsteron. Obecne są one w pocie, śluzie oraz wydzielinach i wpływają na wybór partnera w naszym otoczeniu. Są one jednak często tłumione przez liczne kąpiele czy używanie dezodorantów.

Komunikacja przez zapach

Feromony w znaczyny sposób mogą ułatwić komunikację w sprawach damsko-męskich i w kontaktach intymnych. To właśnie dzięki nim ktoś może wydać się nam bardziej atrakcyjny. Jak udowodniły badania, przyciągają nas w szczególności ludzie, których zapach różni się zasadniczo od naszego własnego, gdyż jest on wyznacznikiem odmienności genetycznej, a za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo, że nasze potomstwo bedzie miało bardziej zróżnicowany i sprawniejszy układ odpornościowy. Niestety informacja ta wysyłana jest podświadomie. To co odbieramy to naturalny zapach ciała, lub zapach perfum czy dezodorantów. Dlatego wiele sklepów oferuje syntetyczne feromony identyczne z ludzkimi jako składnik perfum i dezodorantów, by w ten sposób stworzyć idealny zapach i zwiekszyć potencjał przyciągania innej płci.

Teoria a praktyka zapachu

W życiu codziennym nie odgrywa to jednak tak naprawdę istotnej roli. Zapach ukochanej osoby jest tym co stwarza niezwykła intymną więź między partnerami i jest dla nas sygnałem rozpoznawczym, który potrafimy sobie przypomnieć, nawet jesli się bardzo dawno nie widzieliśmy.

Na zakochanie się w drugiej osobie nie wpływa jednak tylko jej zapach lub wygląd zewnętrzny. Prawdziwa miłość kieruje się trochę innymi kryteriami i zawsze pozostanie w tym element tajemnicy.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB