Dlaczego on nie chce dziecka?

on nie chce dziecka

Przeżyłaś rozczarowanie, bo okazało się, że Twój wymarzony partner nie zamierza zakładać rodziny? A może wbrew wcześniejszym ustaleniom jesteś zmuszona odłożyć decyzję o macierzyństwie na później? Nie jesteś sama – według danych GUS-u zmniejszona liczba urodzeń w Polsce w ostatnich latach jest głównie efektem wyboru partnerów. Czy zawsze obojga?

Jak zrozumieć partnera?

Aby mądrze rozwiązać kwestię rodzicielstwa, trzeba zrozumieć wzajemne obawy i wątpliwości. Nie tylko kobiety mają prawo do wahania w kwestii założenia rodziny. Możliwe, że Twój partner z jakiegoś powodu nie jest jeszcze gotowy na rozpoczęcie tego etapu w życiu. A może istnieją ku temu poważniejsze powody niż Ci się wydaje? Przeczytaj, co może powstrzymywać mężczyznę przed podjęciem decyzji o dziecku.

1) Brak stabilności finansowej. Wielu mężczyzn wciąż ma poczucie wyłącznej odpowiedzialności za bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny. Postrzegając siebie jako „głowę rodziny” Twój partner może odczuwać presję, że nie poradzi sobie z zapewnieniem potomkowi pewnej przyszłości. Być może to niespłacony kredyt na mieszkanie czy zagrożone stanowisko w pracy wpływa na decyzję o tym, że on nie chce dziecka.

2) Problemy z dzieciństwa. Nie otrzymując ciepła rodzinnego, trudno nauczyć się go przekazywać innym. Jeśli Twój partner nie miał w przeszłości dobrych doświadczeń z bliskimi, mógł nie rozwinąć w sobie instynktu ojcowskiego. Jego negatywne wyobrażenie na temat życia rodzinnego budzi w nim wątpliwości, czy sam będzie w stanie obdarzyć swoje dzieci należytą miłością i opieką.

3) Walka o miłość. Strach o utratę Twojego uczucia może być kolejnym powodem, dla którego on nie chce dziecka. Obawa ta nie jest pozbawiona racjonalnych motywów: Kobiety, które zachodzą w ciążę, często zapominają o tym, że nie są tylko matkami ale także partnerkami. Zafascynowane macierzyństwem nie widzą świata poza długo wyczekiwanym maluchem i pielęgnacja związku z partnerem schodzi na drugi plan. Lęk przed rywalizacją o Twoją miłość może blokować w nim pragnienie dziecka.

4) Zmiana priorytetów. Być może on nie chce dziecka, ponieważ obawia się, że może ono zmienić Wasz dotychczasowy, swobodny styl życia. Reorganizacja priorytetów ze wzglądu na potomka jest jednak nieunikniona: Młodzi rodzice nie mogą pozwolić sobie na wakacje pełne ekstremalnych przygód czy spontaniczne wyjścia na imprezę. Czas wolny, zarezerwowany do tej pory przede wszystkim dla Was dwoje, będziecie musieli poświęcać córce lub synowi. Taka zmiana może zarówno scementować związek jak i wystawić go na poważną próbę.

5) Niepewność uczuć. Taką opcję również musisz wziąć pod uwagę: Niewykluczone, że on nie chce dziecka, ponieważ nie jest pewien, czy to właśnie z Tobą powinien zbudować relację na całe życie. Częste kłótnie i brak szczerości między partnerami nie rokują dobrze na przyszłość i nie stanowią pewnego fundamentu do zakładania rodzinnego gniazda. Przed powołaniem dziecka na świat powinniście popracować nad komunikacją w związku.

Co powinnam zrobić?

Często zdarza się, że partnerzy odkładają rozmowę na temat rodzicielstwa, zakładając, że chęć posiadania dzieci jest wartością oczywistą. To błąd! Według danych Głównego Urzędu Statystycznego coraz więcej par decyduje się na świadomą bezdzietność. Informacja o tym, że on nie chce dziecka należy do ustalania wspólnej hierarchii życiowej i powinna być Ci znana przed rozpoczęciem poważnej fazy związku.

– Jeśli Twój partner na początku wyraził pragnienie założenia rodziny, a teraz stara się przeciągnąć decyzję o dziecku, powinniście zdecydować się na terapię dla związków. Mężczyźni nie zawsze biorą pod uwagę, że zegar biologiczny kobiet często nie idzie w parze z życiowymi planami partnerów (jak np. ich kariera zawodowa czy naukowa) i późne macierzyństwo może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży.

Jeżeli on nie chce dziecka, nie staraj się wywierać na nim presji i w żadnym wypadku nie planuj powiększenia rodziny wbrew jego woli. Nie licz na to, że serce Twojego partnera zmięknie, kiedy ujrzy swojego potomka – taka wersja wydarzeń jest możliwa, ale może przybrać również inny, tragiczny bieg. Jeśli on poczuje, że nie sprosta zadaniu, przed jakim postawił go los, może w najgorszym wypadku postanowić odejść.

– Aby zapobiec niewłaściwym decyzjom, postaw na szczerość w związku i zaufaj własnej intuicji, bo tylko ona podpowie Ci, którędy naprawdę do szczęścia.

Źródła

Coltrane, Scott (1997): Family man: Fatherhood, housework, and gender equity.
Sytuacja demograficzna Polski w 2011r. Zródło: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_raport_2010-2011.pdf

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB