Polacy żyją w związkach bez miłości

Związek bez miłości

Polacy żyją w związkach bez miłości częściej niż większość innych mieszkańców Europy

W międzynarodowej ankiecie* przeprowadzonej przez portal randkowy eDarling, respondenci odpowiedzieli na pytanie, czy zdarzyło im się trwać w związkach, w których nie było miłości. Polacy znaleźni się na trzecim miejscu wśród narodów, które najczęściej miały okazję doświadczyć związku bez miłości.

Czy znalazłeś się kiedykolwiek w związku, w którym nie było miłości?

„Tak” odpowiedziało:

1

Szwedzi

61%

2

Finowie

60%

3

Polacy

59%

4

Norwegowie

53%

5

Hiszpanie

50%

6

Czesi

47%

7

Franzuzi i Węgrzy

46%

8

Kraje niemieckojęzyczne (Niemcy, Austra, Szwajcaria)

39%

9

Irlandczycy

38%

10

Brytyjczycy

35%

Zwykło się sądzić, że kraje nordyckie zamieszkane są przez osoby zdystansowane, bardzo pragmatyczne, stąd nie powinno dziwić, że czołowe miejsca zostały „obstawione” przez kraje z północy kontynentu. Zaskakuje jednak wysokie, trzecie miejsce Polski wśród nacji, które najczęściej doświadczały życia w związku bez miłości. Wszak Polacy często uważani się za osoby romantyczne, o gorących sercach.

Polacy częściej niż Polki pozostają w związkach bez miłości dla dobra dzieci

Ludzie żyją w związkach bez miłości z różnych przyczyn. Zarówno dla Polek (32%), jak i dla Polaków (40%), dobro dzieci to najczęściej wymieniamy powód, dla którego decydują się trwać w związkach, w których nie ma ciepłych uczuć. Pozostałe najczęściej wskazywane powody to odpowiednio: wygoda (28% kobiet i 24% mężczyzn), obawa przed samotnością (23% kobiet i 19% mężczyzn), kwestie finansowe (9% kobiet i 9% mężczyzn), obawa przed tym, co powiedzą inni (5% kobiet i 5% mężczyzn).

Zarówno dla Polek, jak i dla Polaków, seks jest najrzadziej wymieniamy powodem, dla którego trwa się w relacji, w której nie ma miłości (na seks wskazało jedynie 3% mężczyzn i 2% kobiet).

Polki i Polacy wierzą, że ciągle mogą jeszcze spotkać miłość swojego życia

Mimo zaskakująco często doświadczanych związków bez miłości, Polacy pozostają optymistami, wierzą w miłość. Aż 92% respondentów odpowiedziało, że ufa, iż wielkie uczucie ciągle przed nimi.

* Ankieta na temat związków bez miłości (wyniki z 11 krajów europejskich, liczba osób, która wzięła udział w badaniu: 4,294)