„Polak potrafi”, czyli co myślimy o własnym narodzie

Polacy na temat stereotypów

„Polak potrafi”, czyli co myślimy o własnym narodzie

Według Polaków stereotypy mają ogromny wpływ na opinie, które tworzymy na temat innych osób, a różnica wieku między partnerami nie ma ogromnego znaczenia. Poza tym bycie singlem, mając więcej niż 30 lat jest modne i nowoczesne. Wyniki ankiety na temat stereotypów przeprowadzonej przez portal eDarling wskazują na to, że Polacy są narodem tolerancyjnym.

Wiek nie gra roli

Osoby biorące udział w ankiecie zostały zapytane, m.in. o to, jaka różnica wieku między partnerami jest nie do przyjęcia. Dla 28% więcej niż 15 lat to już za dużo, jednak dla 50% badanych różnica wieku jest nieistotna. Co więcej na pytanie – czy mężczyzna powinien być zawsze starszy od kobiety w związku, 76% osób odpowiedziało NIE.

Ankietowanych zapytano również o to, jakie jest ich zdanie na temat bycia singlem po trzydziestce. Aż dla 65% jest to modne i nowoczesne, co więcej im wyższy był wiek pytanych osób, tym bardziej tolerancyjni okazywali się oni w tej kwestii. Dla porównania – dla 37% osób w wieku 18-25 bycie trzydziestoletnim singlem jest nie do zaakceptowania, natomiast w grupie wiekowej 56-65 zaledwie 10% jest takiego zdania.

Zaledwie 17% ankietowanych postrzega siebie, jako osobę uprzedzoną i jedynie 13% twierdzi, że stereotypy są nieszkodliwe. 70% uważa również, że współcześnie jesteśmy mniej uprzedzeni niż jeszcze 50 lat temu.

Stereotypy płciowe

Przyjrzyjmy się, co ankietowani mieli do powiedzenia w kwestii często spotykanych opinii dotyczących płci:

Prawda czy Stereotyp

Wbrew temu, co mogłoby się nam wydawać, szczególnie w świetle zagorzałej dyskusji na temat genderu w Polsce, to jednak mniejsza część zarówno pań jak i panów sądzi, że kobiety to płeć słabsza oraz, że to mężczyźni powinni być tymi, którzy więcej zarabiają. Ponadto zdecydowana większość zaprzecza opinii, jakoby mężczyźni byli mniej wrażliwi. Prawie połowa ankietowanych pań jest jednak nadal zdania, że to właśnie panowie są bardziej skłonni do zdrady, zaś oni sami stanowczo temu zaprzeczają.

„Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”

Według 63% mężczyzn biorących udział w ankiecie, polskie panie są najatrakcyjniejsze w Europie. Ponadto spośród 23 krajów (w których obecny jest serwis eDarling) podanych w ankiecie, panowie wskazali właśnie na Polskę, kiedy zapytano ich o to, z którą z podanych narodowości najchętniej by się umówili.

Jeśli zaś chodzi o ogólną opinię Polaków na swój własny temat, to większość zapytanych osób wskazuje, na to, że myślimy o sobie, jako o tych, którzy na wszystkim najlepiej się znają i często też podejmują zbyt pochopne decyzje, w myśl powiedzenia „Mądry Polak po szkodzie”.

To też może Cię zainteresować:

Portal randkowy i jego zalety

Pani szuka pana

Szukam dziewczyny

Cytaty o miłości