Europejscy single wybrali najpopularniejsze czułe słówka. W Polsce wygrało „kochanie”.

Mapa czulych słówek

Europejscy single wybrali najpopularniejsze czułe słówka. W Polsce wygrało „kochanie”

Wybierasz się na majówkę lub latem do jednego z europejskich krajów? Chcesz zabłysnąć przed mieszkańcami znajomością niektórych zwrotów? A może marzy Ci się mały flirt z obcokrajowcem? Zespół eDarling postanowił sprawdzić, które miłosne określenia są najbardziej popularne w poszczególnych europejskich krajach. W badaniu* wzięło udział 7.780 osób z 15 krajów Europy. Respondencji głosowali w ankiecie dotyczącej najpopularniejszych „czułych słówek” w ich państwach.

Zwycięska lista:

 1. Czechy – Miláček (Kochanie)
 2. DaniaSkat (Skarb)
 3. Finlandia – Kulta (Złotko)
 4. Francja – Mon cœur (Moje Serce)
 5. Hiszpania – Cielo (Niebo)
 6. Irlandia – Baby (Dziecinko)
 7. Niemcy, Austria, Szwajcaria – Schatz (Skarb)
 8. Norwegia – Kjære (Drogi/Droga)
 9. Polska – Kochanie
 10. Szwecja – Älskling (Miód)
 11. Węgry – Cica (Kotek)
 12. Wielka Brytania – Darling (Kochanie)

Skarbie, skarbku, skarbeńku…

Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii czułych określeń jest „skarb”. Najczęściej używa się w go w krajach niemieckojęzycznych i Danii. Fińskie „złotko” w zasadzie też można podciągnąć pod tę kategorię. W Polsce „skarb” zajął drugą pozycję, na to słowo głosowało 18% badanych (na „kochanie”, które zajęło pierwszą lokatę, głos oddało 46% osób).

Królicze uszko

Co ciekawe, tylko na Węgrzech zdecydowanie zwyciężyło słówko pochodzenia zwierzęcego. Jak się jednak okazuje, Węgrzy generalnie lubują się w słodkich zdrobnieniach powiązanych ze światem zwierząt, jak np.: robaczek, miś, kurczaczek, wiewiórka, czy… królicze uszko.

* Ankieta na temat czułych słówek, 7 780 respondentów z 15 europejskich państw, w których eDarling jest dostępny. W tym 545 osoby z Polski.