Bezpieczni w sieci

sid_klein.jpg

Bezpieczni w sieci

„Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!” – to motto towarzyszące obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), który w tym roku przypada na 7 lutego. Celem akcji jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z wirtualnej sieci. Szczególnie w kontekście portali społecznościowych oraz serwisów randkowych ogromną rolę odgrywa odpowiedzialne i ostrożne udostępnianie przez użytkowników danych osobowych.

Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcają do współpracy szkoły, organizacje pozarządowe oraz firmy i osoby prywatne. Podejmowane przez nie lokalne inicjatywy mają na celu promocję bezpiecznych zachowań w sieci. To temat szczególnie istotny w kontekście cieszących się rosnącą popularnością portali społecznościowych oraz serwisów randkowych. Tego typu platformy są bowiem miejscem interakcji między obcymi, często anonimowymi osobami, a co za tym idzie wymagają od użytkowników zachowania ostrożności. Co prawda nowoczesne systemy ochrony danych osobowych minimalizują ryzyko oszustw, jednak jak podkreślają organizatorzy DBI, nawet najnowsze rozwiązania technologiczne mogą okazać się nieskuteczne, jeśli użytkownicy serwisów będą nieświadomie i pochopnie udostępniać na ich łamach prywatne informacje na swój temat.

Ideę bezpiecznego oraz odpowiedzialnego poruszania się po sieci promuje także portal randkowy eDarling. Eksperci serwisu z okazji DBI radzą internautom, jakich zachowań powinni unikać, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z serwisów społecznościowych i portali randkowych. Oto pięć najważniejszych porad:

1. Nie podawaj w swoim profilu danych osobowych, takich jak adres czy numer telefonu.
2. Na początku znajomości komunikuj się z innymi użytkownikami wyłącznie za pomocą wewnętrznej poczty portalu, a nie za pośrednictwem prywatnego adresu e-mail.
3. Bądź czujny – jeśli osoba, z którą korespondujesz, podaje, że ma 22 lata i pracuje jako chirurg, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia.
4. W wypadku gdy ktoś będzie natarczywie starał się uzyskać Twoje prywatne dane lub poprosi Cię o pomoc finansową, natychmiast zakończ znajomość i poinformuj administratora serwisu.
5. Stosuj bezpieczne hasła, będące kombinacją tylko tobie znanych cyfr i liter.