Singiel w podróży

Wakacje singli

Za oknem w końcu pojawiła się wiosna. Przed nami majówka i wakacje. W związku z tym portal eDarling postanowił zapytać swoich użytkowników o ich preferencje dotyczące spędzania wolnego czasu. Ankieta „Singiel w podróży” została wypełniona przez ponad 1000 respondentów. Wyłania się z niej obraz singli chętnych do podróżowania, spontanicznych i ciekawych własnego kraju.

Polscy single nie planują swoich wyjazdów z dużym wyprzedzeniem. Prawie połowa z nich (47%) odpowiedziała, że wyjazdy organizuje spontanicznie, na około 2 tygodnie przed podróżą, 40% zaś daje sobie na to maksymalnie 2 miesiące. Spontaniczność to nie jedyna cecha wyjazdów Polaków. Jak wynika z tegorocznego badania CBOS, jesteśmy też bardzo samodzielni. Aż 92% z nas organizuje swoje wyjazdy na własną rękę, bez pomocy biur podróży czy agencji turystycznych.

Większość badanych wybiera się na urlop 1 do 3 razy w roku. Tylko nieliczni, ok. 13%, wyjeżdżają częściej niż 4 razy do roku. Single korzystają też chętnie z uroków i atrakcji turystycznych własnego kraju. Przepytani przez nas single najchętniej podróżują właśnie po Polsce – odpowiedziało tak ponad 46%, lub innych krajach europejskich – ponad 30%. Co ciekawe, z naszego badania wynika, że single są znacznie aktywniejsi niż reszta społeczeństwa. Według badania CBOS większość Polaków wybiera wypoczynek i zwiedzanie (ok. 50%). Nasza ankieta wskazuje zaś, że wśród singli leniuchowanie nie jest tak popularne – wybiera je tylko 20%, za to bardzo chętnie zwiedzają oni miejscowości i zabytki (33%), a najchętniej wypoczywają aktywnie na łonie natury – wskazało to aż 36% badanych.

Z jakimi problemami spotykają się podróżujący single? Przede wszystkim z trudnościami w znalezieniu towarzystwa do podróżowania. Ponad 35% singli powiedziało, że jest to dla nich główną niedogodnością w planowaniu wakacji. Jednakże warto podkreślić, że ponad 27% badanych powiedziało, że bycie singlem nie wiąże się z żadnymi niekorzystnymi konsekwencjami. Istotnym problemem wszystkich podróżujących jest wysoka cena wyjazdów. Według badania CBOS ponad 50% osób, które nigdzie nie podróżują wskazała brak środków finansowych jako powód swojej rezygnacji z wyjazdu na wakacje. Podobnie sądzą ankietowani przez nas single – prawie połowa z nich twierdzi, że atrakcyjniejsze ceny dla podróżujących samodzielnie byłyby dla nich dużym udogodnieniem. Nasi respondenci¬ wskazują także na niedostateczną ofertę wyjazdów grupowych, zorganizowanych z myślą o osobach samotnych.

Żródła:
1. Ankieta „Singiel w podróży” przeprowadzona przez portal eDarling w kwietniu 2013, próba 1100 osób.
2. Badanie CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków”, http://badanie.cbos.pl/details.asp?q=a1&id=4773.