Święta w blasku prezentów

pl_weinachten2012_klein.jpg

Święta w blasku prezentów

Za oknem biało, w sklepach panuje już przedświąteczna gorączka i chyba każdy z nas co najmniej raz usłyszał przebój zespołu The Wham „Last Christmas”. Nie da się ukryć, że Boże Narodzenie tuż za pasem i tym samym przyszedł najwyższy czas, by zaplanować jakimi prezentami obdarujemy najbliższych. Portal randkowy eDarling sprawdził, jak do zakupu prezentów przygotowują się w tym roku single.

Nieodzownym elementem Bożego Narodzenia jest obdarowanie najbliższych upominkami. To tradycyjne przekonanie potwierdziło jednogłośnie aż 71% panów oraz 77% pań, których zdaniem ciężko wyobrazić sobie święta bez prezentów. Co ciekawe, single odpowiednio wcześniej planują bożonarodzeniowe zakupy i tylko niewielu odkłada ten coroczny rytuał na ostatnią chwilę. Aż 79% mężczyzn i 88% kobiet przyznało, że już na tydzień przed Świętami zamierza znaleźć wszystkie podarunki. Jedynie mniej więcej co piąty singiel i co dziesiąta singielka na poszukiwania prezentów wyruszy w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem.

Jeżeli chodzi o ulubione miejsce dokonywania zakupów bożonarodzeniowych niespodzianek, to aż blisko 80% osób biorących udział w badaniu planuje kupić je tradycyjnie w sklepach. W tej kwestii cieszące się coraz większą popularnością sklepy internetowe przegrały z galeriami handlowymi i mniejszymi sklepami. Mimo panującego w tych miejscach tłoku i ścisku, jednie mniej więcej co dziesiąty singiel wybierze Internet jako miejsce zakupu bożonarodzeniowych prezentów.

Blisko połowa singli zamierza przeznaczyć na świąteczne prezenty taką samą kwotę jak w zeszłym roku. Co trzeci ankietowany przyznał także, że zmniejszy budżet na upominki dla najbliższych w porównaniu do minionego Bożego Narodzenia. Średnio na zakup prezentów mężczyźni zamierzają przeznaczyć ok 545 zł, panie zaś ok. 484 zł. Jednak jak wiadomo, w obdarowywaniu bliskich w Boże Narodzenie nie chodzi o wartość upominku a przede wszystkim o gest. Potwierdzili to single biorący udział w badaniu, których znaczna większość przyznała, iż także własnoręcznie wykonany prezent jest doskonałym pomysłem
na niespodziankę pod choinkę.


W badaniu wzięło udział 521 użytkowników portalu; 52% kobiet, 48% mężczyzn.