Magia Noworocznych Postanowień

sylwester1.jpg

Magia Noworocznych Postanowień

Święta już za pasem i choć większość z nas jest w tej chwili całkowicie pochłonięta kupowaniem ostatnich prezentów, porządkami w domu oraz przygotowaniem tradycyjnych potraw na wigilijny stół, warto pamiętać, że już za nieco ponad tydzień będziemy hucznie witać nowy rok. Dla wielu z nas jest to czas wyjątkowy, bowiem często postrzegamy datę 31. grudnia jako symboliczną granicę – wraz z nadejściem nowego roku pozostawiamy za sobą wszystkie problemy i zmartwienia minionych 12 miesięcy i optymistycznie patrzymy w przyszłość. Zespół serwisu eDarling pod nadzorem dr psychologii Wiebke Neberich zapytał blisko 800 polskich singli zarejestrowanych na portalu, jak planują spędzić wyjątkową sylwestrową noc oraz czy wierzą w moc noworocznych postanowień. ![endif]-->!--[if>![endif]-->!--[if>

Wyniki badania przeprowadzonego wśród użytkowników portalu eDarling są zgodne z danymi pochodzącymi z ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez instytut badawczy GfK Polonia. Wynika z nich, że Polacy najchętniej witają nowy rok w domowym zaciszu lub na kameralnych imprezach w gronie znajomych. Zdecydowana większość, bo aż 63% wszystkich pytanych singli, rok 2012 chciałaby rozpocząć u boku najbliższej osoby, a blisko 15% respondentów postrzega sylwestrową prywatkę jako doskonałą okazję do flirtu i „załapania się” na całusa od sympatycznej nieznajomej lub nieznajomego. Co ciekawe, panowie (22%) są w tej kwestii znacznie bardziej otwarci i odważni niż panie (8%). Wyniki badania pokazały także, że co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna w ogóle nie planują zabawy do białego rana i twierdzą, że o północy będą już smacznie spać we własnych łóżkach.

Około 20% osób samotnych biorących udział w badaniu eDarling zadeklarowało, że to właśnie okres świąteczno-noworoczny szczególnie sprzyja zakochaniu i odnalezieniu właściwego partnera. Jednak nawet jeśli singlom nie uda się znaleźć wymarzonej drugiej połowy wśród gwiazdkowych prezentów, to chęć stworzenia szczęśliwego związku zajmuje pierwsze miejsce na liście ich noworocznych priorytetów. Aż 46% ankietowanych jako swoje najważniejsze postanowienie na nadchodzące 12 miesięcy wymieniło znalezienie odpowiedniego partnera lub partnerki. Jak podkreśla psycholog portalu eDarling dr Wiebke Neberich, osoby samotne są grupą społeczną szczególnie wytrwale dążącą do zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb ludzkich – potrzeby partnerstwa, gwarantującego nam poczucie bezpieczeństwa, przynależności oraz akceptacji.

Jednak poza poszukiwaniem stabilizacji i wymarzonej miłości, polskie single mają także inne ambitne plany na nadchodzący 2012 rok. Blisko 20% z nich chce bardziej zadbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, a 15% za cel postawiło sobie zrzucenie zbędnych kilogramów. Co ósmy ankietowany chciałby spędzać mniej czasu w pracy, poświęcając wolne chwile na rozwijanie własnych zainteresowań, a co dziesiąty singiel planuje wreszcie wygrać z nałogiem palenia papierosów. Jedynie 17% wszystkich respondentów biorących udział w badaniu eDarling zadeklarowało, że nie ma żadnych postanowień noworocznych.