Idealna pierwsza randka

pierwsza_randka.jpg

Pierwsza randka – jak sprawić, by była udana?

Portal eDarling we współpracy z programem BBC Entertainment przeprowadził sondaż internetowy, w którym spytał ponad 1000 polskich singli i singielek w wieku od 18 do 40 lat o ich poglądy oraz przyzwyczajenia odnośnie pierwszych randek. Kto powinien pierwszy zaproponować spotkanie? Co decyduje o tym, czy pierwsza randka nie okaże się jednocześnie tą ostatnią i dlaczego pod żadnym pozorem w jej trakcie nie należy wspominać o byłym partnerze? Poniżej przedstawiamy najciekawsze wyniki naszej ankiety.

Znacznie ważniejsze niż atrakcyjność fizyczna podczas pierwszej randki okazały się ciekawa osobowość oraz poczucie humoru. Zaledwie 19 % wszystkich badanych stwierdziło, że na pierwszym spotkaniu największą wagę przywiązują do wyglądu zewnętrznego. Zdecydowana większość respondentów (55%) odpowiedziała, że liczy się dla nich przede wszystkim „bycie miłym i zabawnym”, natomiast dla 26 % singli najistotniejsze są nienaganne maniery drugiej osoby.

W odpowiedzi na pytanie, kto powinien zaprosić drugą osobę na pierwszą randkę, zarówno single jak i singielki zgodnie twierdzą, że pierwszy ruch należy do mężczyzny. Jedynie 0,2 % pań i 3% panów stwierdziło, że to płeć piękna musi wyjść z inicjatywą i jako pierwsza zaproponować spotkanie. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy mamy już za sobą pierwszą udaną randkę. Co prawda w tym wypadku kobiety nadal pozostają pasywne (niecały 1 % z nich jest zdania, że to one powinny wykonać następny ruch), jednak mogą się one spotkać z dużym rozczarowaniem, bowiem zaledwie 31% mężczyzn uznało, że to oni powinni ponownie wyjść z inicjatywą i zaproponować kolejne spotkanie.

Gdzie można przyjemnie i swobodnie spędzić czas podczas pierwszej randki? Zarówno panie i panowie najchętniej na miejsce spotkania wybierają kawiarnię lub restaurację (odpowiednio 66% i 62% odpowiedzi). Na drugim miejscu plasuje się spacer na łonie natury, wskazany przez co trzeciego respondenta, a ostatnią pozycję zajęło wspólne wyjście do kina (zaledwie 5,6 %).

Niezależnie od wybranego miejsca spotkania, trzy czwarte pytanych mężczyzn stwierdziło, że to do nich należy zapłacenie rachunku za siebie i partnerkę, podczas gdy wśród ankietowanych kobiet kwestia ta nie była aż tak jednoznaczna. 33% pań wskazało, że każdy powinien zapłacić za siebie, 31% było zdania, że zależy to od sytuacji.

Co zrobić, by pierwsza randka nie okazała się tą ostatnią? Jedno jest pewne: nieudane związki z przeszłości muszą stanowić temat tabu. Blisko połowa wszystkich pytanych odpowiedziała bowiem, że największym błędem, jaki można popełnić podczas pierwszej randki, jest mówienie o byłym partnerze bądź partnerce. Nie polecamy również alkoholu jako sposobu na ograniczenie zdenerwowania i tremy – aż czterech na dziesięciu respondentów jest zdania, że brak manier i nadużywanie napojów wysokoprocentowych dyskwalifikuje drugą osobę już na starcie.