Jestem samotny – jak to zmienić?

samotny

Według sondażu CBOS 53% mężczyzn stanu wolnego wybrało życie w pojedynkę ze względu na pragnienie swobody i brak gotowości do zobowiązań. Czy osoby płci męskiej nie mają problemu z byciem singlem? Nic bardziej mylnego: Samotność bywa tak samo dokuczliwa dla kobiet jak i dla mężczyzn. Potwierdzają to badania eDarling na temat stylu życia singli: Samotni mężczyźni mają tendencję do izolowania się od środowiska, rezygnują z udziału w wydarzeniach kulturalnych i miewają problemy ze snem.

Bycie singlem jest z jednym z modeli społecznych, często równie wartościowym jak dzielenie życia we dwoje. Jeśli jest konsekwencją świadomej, dojrzałej decyzji stanowić może źródło satysfakcji i zadowolenia. Dla tych z kolei, którzy prowadzą życie w pojedynkę z przyczyn losowych, należenie do kategorii singlii prowadzi nierzadko do przygnębienia czy nawet frustracji. Myślisz o sobie: „Jestem samotny i nic już na to nie poradzę?” Zmień nastawienie i poznaj partnerkę swojego życia!

Dlaczego jestem samotny i jak mogę to zmienić?

Brak pewności siebie. Zbyt niska samoocena należy do głównych przyczyn niepowodzenia w kwestiach matrymonialnych. Nie wierząc we własne możliwości, nie podejmujemy prób zapoznania drugiej osoby, bo podświadomie zakładamy, że i tak się nie powiedzie.

Nasza rada: Zmień nastawienie z „jestem samotny i nieszczęśliwy” na „jestem interesującym singlem, więc spiesz się mnie poznać!”. Pomyślisz sobie: „Łatwo powiedzieć, ale jak mam to osiągnąć?” Po pierwsze, zastanów się, co jest w Tobie pozytywne i co cenią w Tobie Twoi przyjaciele. Po drugie, pamiętaj, że nie istnieje uniwersalny zespół cech, który powinien posiadać każdy atrakcyjny facet. Kobiety są różne i różne są także ich oczekiwania wobec partnera. To, co jedna uzna w Tobie za „dziwaczne”, może być dla innej „urocze i czarujące”. Rozglądnij się wśród znajomych – nie zawsze pomyślałbyś, że uda im się zainicjować związek z tak wyjątkowymi dziewczynami, prawda? Każdy mężczyzna jest w stanie znaleźć partnerkę, która straci dla niego głowę – Ty także!

Nieśmiałość. „Nie umiem nawiązywać kontaktu z kobietami, więc jestem samotny”. To prawda, szczególną odwagą w stosunkach damsko-męskich muszą wykazać się faceci. Badania eDarling potwierdzają, że pierszy krok, zgodnie z oczekiwaniami kobiet, należy do mężczyzny.

Nasza rada: Aby kobieta mogła przekonać się, że warto poznać Cię bliżej, musisz dać jej sygnał, że jesteś nią zainteresowany. Warto wykorzystać mowę ciała: Najważniejsza z nich to próba podtrzymania kontaktu wzrokowego, która jednoznacznie wyraża chęć nawiązania znajomości. Bądź autentyczny i unikaj typowych zaczepek, które poradzili Ci stosować koledzy – żadna rozsądna kobieta nie nabierze się na sztuczne strategie. Dobrym testem na autentyczność są komplementy. Zamiast używać ogólnych stwierdzeń, typu: „Jesteś piękna”, skoncentruj się na tym, co na prawdę podoba Ci się w potencjalnej partnerce. Ładne oczy? Delikatne dłonie? Twoja wiarygodność na pewno zostanie doceniona. „Jestem samotny, bo paraliżuje mnie nieśmiałość?” Pamiętaj, że portale randkowe to wspaniałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają trudności w eksponowaniu swojego wnętrza w świecie realnym.

Przeczytaj więcej: Portal dla samotnych

Strach przed odrzuceniem. To naturalne, że przeżywszy rozczarowanie po nieudanym związku, boimy się zaangażować w nową relację. Niektórzy tak bardzo nie potrafią poradzić sobie z zawodem miłosnym, że ich ostrożność w nawiązywaniu kontaktów przeradza się w izolację, która ma uchronić ich przed kolejnym zranieniem.

Nasza rada: Nawet jeśli teraz trudno Ci w to uwierzyć: Nie wszystkie kobiety są takie same. Prawdopodobnie trafiłeś na typ partnerki, która nie liczy się z uczuciami innych osób, ale pamiętaj, że takich ludzi można spotkać wszędzie – z pewnością także wśród reprezentantów płci męskiej. „Jestem samotny, bo lepiej żyć bez drugiej połówki niż narazić się na cierpienie?” Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnej sytuacji, nie staraj się na siłę szukać kompromisów czy „mniejszego zła”. Czujesz, że Twoja droga do szczęścia prowadzi przez miłość do kobiety? Nie wahaj się o nią zawalczyć! Ale nie spiesz się: Zaufanie, które jest postawą do stworzenia długotrwałej i zrównoważonej relacji, wymaga cierpliwego pielęgnowania i pogłębiania więzi. Szybki ogień szybko się wypala i… można się poparzyć.

Jestem samotny – co dalej?

Przyczyn niepowodzenia w życiu osobistym jest wiele i często trudno je rozpoznać bez fachowej pomocy. Jeśli do dziś dręczą Cię problemy z dzieciństwa (np. rozwód rodziców, złe relacje z rówieśnikami), być może powinieneś pomyśleć o konsultacji lub terapii psychologicznej. Czasem jednak o byciu singlem decyduje jedynie złośliwy los i tak niewiele potrzeba, aby zakończyć na dobre złą passę. Single to w większości wspaniali, interesujący i wartościowi ludzie. Kto jak kto, ale eDarling wie o tym najlepiej.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB