Zwyczaje sylwestrowe na świecie

Zwyczaje sylwestrowe na świecie

Jest taka noc w roku, kiedy mało kto kładzie się spać przed północą, szampan leje się strumieniami, a niebo nad niemal każdym zakątkiem kuli ziemskiej rozświetlają kolorowe fajerwerki. Z okazji zbliżającego się Sylwestra, eDarling postanowił przybliżyć Wam najciekawsze zwyczaje sylwestrowe w pięciu europejskich krajach.

„Feliz Año Nuevo!“:
Zwyczaje sylwestrowe w Hiszpanii

Sylwester w Hiszpanii jest obchodzony niezwykle hucznie. W miastach i miasteczkach odbywają się liczne zabawy i fiesty połączone z konkursami oraz słynnymi w całym kraju loteriami. Tuż przed północą, zanim zaczną rozbrzmiewać dzwony, wszyscy świętujący muszą zjeść 12 winogron i pomyśleć taką samą liczbę życzeń. Zgodnie z tradycją tylko te osoby, które zdążą poprawnie wykonać „sylwestrowe zadanie”, mogą liczyć na pomyślność w nowym roku.

„Bonne Année!“:
Zwyczaje sylwestrowe we Francji

Sylwester w wydaniu francuskim jest nieco spokojniejszy niż ten obchodzony w Hiszpanii. Francuzi lubią bowiem spędzać ostatnią noc w roku w towarzystwie przyjaciół i rodziny, relaksując się przy szampanie i kosztując specjalnie na tę okazję przygotowanych potraw. Pośród sylwestrowych specjałów znajdziemy m.in. dania z kaczki, ostrygi, sery oraz słynną foie gras.

„Happy New Year!”:
Zwyczaje sylwestrowe w Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii spędzają Sylwestra w pubach lub na tzw. „domówkach”, w gronie przyjaciół. Zanim zegar wybije dwunastą, większość z nich włącza radio lub telewizor, aby wspólnie odliczać ostatnie sekundy do nadejścia nowego roku. Szczęśliwcy tę wyjątkową noc spędzają w Londynie, gdzie przy akompaniamencie dzwonów słynnego Big Bena niebo rozbłyska setkami kolorowych fajerwerków. Niezapomniane wrażenia nie kończą się jednak wraz z nadejściem świtu, bowiem 1 stycznia odbywa się w Londynie wielka noworoczna parada, w której uczestniczą tysiące osób.

„Buon anno nuovo!“:
Zwyczaje sylwestrowe we Włoszech

Przez większą część wieczoru sylwestrowego Włosi bawią się we własnych domach, w towarzystwie znajomych. Zgodnie z tradycją, tuż przed północą każdy mieszkaniec Italii powinien zjeść swoją porcję zupy lub potrawki z soczewicy, bowiem dania te symbolizują pomyślność i dobrobyt. Po takim posiłku większość Włochów udaje się na rynek swojego miasta, aby tam przywitać nowy rok i obejrzeć pokaz fajerwerków. Ci, którym zależy na szczęściu w nowym roku, powinni podczas nocy sylwestrowej mieć na sobie czerwoną bieliznę – inny kolor jest absolutnie niedopuszczalny!

„Eftyhisméno to Néo Étos!”:
Zwyczaje sylwestrowe w Grecji

Zwyczaje sylwestrowo-noworoczne w Grecji są mocno związane z postacią św. Bazylego, który słynął ze swej szczodrości i dobrego serca dla biednych. W specjalnym sylwestrowym przysmaku, zwanym “Vassilopitta” lub „ciastem św. Bazylego” ukrywa się złotą lub srebrną monetę. Szczęśliwiec, który natrafi na porcję z „niespodzianką” może być pewien, ze czeka go rok obfitujący we wszelką pomyślność.

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB