Speed dating vs. Speed hating

speed dating

Wiele singli próbuje przekonać samego siebie, że dobrze żyje im się w pojedynkę. Niejednokrotnie przyznają wprawdzie: „Fajnie byłoby, gdyby po pracy czekało mnie w domu coś więcej, niż tylko ocierający się o koniec nogawki kot. Ale idzie się przyzwyczaić.” Jeśli chcesz znaleźć partnera – najpierw musisz to przyznać sam przed sobą. Otworzyć się na ludzi i nowe możliwości. A tych jest obecnie coraz więcej.

Speed dating – nowy wymiar randek

„Szybkie randki” (ang. Speed dating) powstały z inicjatywy rabina z Los Angeles, którego zamysłem było, by jego wierni poznawali się podczas bezpiecznych imprez zamiast w zatłoczonych klubach i barach. Pomysł ten spotkał się z dużą aprobatą społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych a po wykorzystaniu go w słynnym serialu „Sex w wielkim mieście” rozwinął się także w innych krajach. Obecnie także w Polsce randki w szybkim tempie zdobywają popularność.

Piorunujące pierwsze wrażenie

Zasady są proste. Grupa singli spotyka się we wcześniej ustalonym przez organizatora miejscu, przeważnie lokalu. Liczba kobiet i mężczyzn jest równa, twarze sobie nieznajome. Podczas spotkania uczestnicy mają możliwość poznania wszystkich przybyłych przedstawicieli płci przeciwnej. Jak wskazuje nazwa jest to speed dating – czas nie pozostaje tu więc bez znaczenia. Każda z z par ma od trzech do dziesięciu minut, by się sobie spodobać.

Jak to się odbywa?

Otóż przy stoliku siadają dwie osoby. Przedstawiają się i zaczynają rozmowę. Po upływie ustalonego czasu dzwoni dzwonek. Mężczyźni przesiadają się do kolejnego stolika i zaczyna się nowa runda. Każdy z uczestników może sobie zanotować uwagi dotyczące osoby,z którą właśnie odbył pogawędkę. Po spotkaniu wypełnia natomiast formularz, w którym zaznacza, z którą z osób chciałby się umówić na prawdziwą randkę. Do obowiązków osoby, która organizuje speed dating należy zachowanie dyskrecji i przekazanie numerów tylko tym osobom, które wykazały wzajemne zainteresowela soszyńskaanie dalszą znajomością.

Speed dating – coś więcej niż randka

By dowiedzieć się więcej, postanowiliśmy poszukać u źródła. Elżbieta Soszyńska, założycielka serwisów randkujwarszawo.pl oraz wawelowe.pl , z którą udało nam się porozmawiać, podkreśla, że szybkie randki powinno się traktować także jako trening interpersonalny.

„Speed dating to przede wszystkim dwa elementy: po pierwsze autoprezentacja, po drugie uważne słuchanie drugiej osoby. W kilka minut, kilkanaście razy pod rząd, przedstawiasz się tak ciekawie jak się tylko da. Nie słyszałam o lepszym ćwiczeniu interpersonalnym. Równocześnie obserwujesz jak prezentują się inni. Nagle okazuje się, że dosłownie w każdym człowieku, który siada naprzeciwko, jest coś fascynującego”.

Z osobistych doświadczeń organizatorki szybkich randek w Polsce wynika, że dzięki uczestnictwu w speed dating wielu singlom udało się spotkać swoją miłość… w innych okolicznościach. „Wiele z uczestników szybkich randek nagle zdaje sobie sprawę, że nie są jedynymi osobami na świecie poszukującymi drugiej połowy. Zaproszeni single często przyznają mi się po spotkaniu, że pomogło im ono odważyć się, sprawiło, że stali się bardziej otwarci na inne możliwości poznawania partnerów”, zdradza p. Elżbieta.

Speed hating – ciekawa alternatywa

Ciekawą odmianą randek typu „Jak poznać możliwie szybko partnera” jest speed hating, trend powstały w Londynie jako forma protestu przeciwko świętowaniu Walentynek zawsze w ten sam, określony sposób. Choć spotkania te z pozoru wyglądają tak samo jak speed dating, należy je traktować nieco mniej poważnie. Różni je przede wszystkim fakt, że speed hating polega na… kłóceniu się.

Podstawą są więc rozmowy o rzeczach, których się nienawidzi, bądź dyskusje na szczególnie sporne tematy. Te wybiera się samemu lub porusza odgórnie nadane. Za tym rodzajem datingu przemawia duża emocjonalność konwersacji, która sprawia, że tworzymy bardziej personalny obraz swojej osoby. Mimika, zmiana tonu głosu, jak i szybkie reakcje słowne towarzyszące wymianie zdań na dany temat to w końcu więcej niż tylko przekazanie informacji o imieniu, wieku czy profesji.

Kolejną zaletą speed hatingu jest duża kreatywność, jakiej wymagają tego typu spotkania. Każdy wie bowiem coś na temat tradycyjnego przedstawienia się, niewiele osób ma jednak doświadczenie w kłóceniu się z osobą, którą dopiero co poznał, a dodatkowo uważa za atrakcyjną. Jeśli uważasz, iż nienawiść to coś, dzięki czemu możesz przyciagnąć do siebie sympatię , to istnieje szansa, że speed hating to coś właśnie dla Ciebie!

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB